REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak postępować podczas pożaru w budynku mieszkalnym?

Pożar. Fot. Fotolia
Pożar. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pożar w budynku mieszkalnym może pojawić się w pomieszczeniach mieszkalnych takich jak piwnice, poddasza, zsypy, piony instalacyjne np. elektryczne, a także w innych instalacjach ocieplanych materiałami palnym. Podpowiadamy, co należy zrobić podczas pożaru w budynku mieszkalnym.

W sytuacji, gdy zauważymy pożar należy niezwłocznie zaalarmować osoby przebywające w strefie zagrożenia o zaistniałym niebezpieczeństwie oraz niezwłocznie wezwać straż pożarną (tel. 998). Po wykręceniu numeru ratowniczego 112, lub alarmowego straży pożarnej 998  i zgłoszeniu się dyżurnego należy spokojnie i wyraźnie podać:

REKLAMA

– swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego informujemy o zdarzeniu,
– adres i nazwę obiektu, gdzie się pali,
– informujemy co się pali i na którym piętrze,
– czy występuje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego,
– po podaniu informacji nie należy odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora.

Osoba, która będzie przyjmować od nas zgłoszenie może zażądać:

– potwierdzenia zgłoszenia poprzez oddzwonienie, lub też
– dodatkowych informacji, które w miarę możliwości należy podać.

Największe zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu pożaru niesie ze sobą zadymienie poziomych i pionowych dróg ewakuacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Gaśnice – przegląd techniczny i zasady ich rozmieszczania

Co zrobić podczas pożaru we własnym mieszkaniu?

Kiedy zauważymy, że w naszym mieszkaniu pojawił się ogień, w pierwszej kolejności należy:

–  wyprowadzić z mieszkania dzieci i osoby niepełnosprawne,
– w zależności od zaistniałej sytuacji należy podjąć działania gaśnicze, wyłączyć dopływ gazu i energii elektrycznej oraz nie otwierać okien,
– jeśli ugaszenie pożaru we własnym zakresie jest niemożliwe, należy opuścić mieszkanie zamykając drzwi jedynie na klamkę,

W żadnym wypadku nie powinniśmy dopuścić do odcięcia przez pożar drogi wyjścia z mieszkania.

– powinniśmy zaalarmować straż pożarną i osoby znajdujące się w sąsiednich mieszkaniach.
– w przypadku odcięcia drogi wyjścia z mieszkania, należy udać się do pomieszczenia, które posiada okno lub balkon i znajduje się najdalej od pożaru. Powinniśmy zabrać ze sobą (jeśli jest to możliwe) mokry koc. Przemieszczając się powinniśmy pozamykać za sobą wszystkie drzwi do innych pomieszczeń na klamkę. Następnie powinniśmy wezwać pomoc np. przez okno lub z balkonu, a w przypadku silnego wzrostu temperatury i zadymienia położyć się na balkonie pod oknem i okryć szczelnie kocem lub innym okryciem.

Postępowanie w przypadku pożaru w sąsiednim mieszkaniu w mieszkaniu na niższej kondygnacji lub przy zadymieniu korytarza i klatki schodowej?

Zobacz także:  Jaki system alarmowy wybrać?

W przypadku pożaru w mieszkaniu sąsiednim należy pamiętać o tym, aby:

– pozostać w swoim mieszkaniu zamykając drzwi wejściowe do mieszkania jedynie na klamkę,
– zakręcić zawór gazu i wyłączyć wszystkie odbiorniki energii elektrycznej,
– aby nie dopuścić do przenikania dymu i wysokiej temperatury przez drzwi wejściowe do mieszkania, należy zabezpieczyć otwory i nieszczelności drzwi (np. mokrym ręcznikiem),
– przygotować zapas wody do gaszenia lub chłodzenia elementów konstrukcyjnych budynku i wyposażenia,
– w razie potrzeby możemy też wzywać pomocy przez otwarte okno lub balkon.

W przypadku pożaru mieszkania na wyższej kondygnacji należy:

REKLAMA

Pozostać w mieszkaniu lub opuścić je na wezwanie kierującego akcją gaśniczą zamykając za sobą drzwi wejściowe do mieszkania na klucz (o ile mamy taką możliwość). Niezależnie od powyższych wskazań, po przybyciu straży pożarnej na miejsce zdarzenia należy w pełni podporządkować się poleceniom kierownika działań ratowniczych.

Pomimo, że przepisy przeciwpożarowe nie nakładają na użytkowników mieszkań obowiązku posiadania w domu sprzętu i urządzenia przeciwpożarowego - w celu ograniczenia ilości pożarów w mieszkaniach i ich skutków, Państwowa Straż Pożarna postuluje, aby użytkownicy mieszkań wyposażali je w podstawowe urządzenia zabezpieczające, takie jak :

autonomiczne czujki dymu (zasilane na baterią) – dzięki nim już przy pierwszych oznakach pożaru zostaniemy poinformowani sygnałem akustycznym i zaistniałym niebezpieczeństwie. Sygnał tych urządzeń jest na tyle głośny, że usłyszą go także nasi sąsiedzi. Jest to szczególnie istotne np. w czasie naszej nieobce lub w porze nocnej,

detektory gazu ziemnego – instaluje się je w pomieszczeniach kuchennych i kotłowniach gazowych,

gaśnice proszkowe (ABC) 2 kg – najlepiej umieścić je w miejscach łatwo dostępnych i znanych wszystkim domownikom (np. w przedpokoju). Gaśnice powinny być umieszczone w miejscach, w których nie będą narażone ma uszkodzenia mechaniczne, a także w taki sposób, aby dzieci miały do nich ograniczony dostęp.  

Wyposażenie mieszkań w sprzęt przeciwpożarowy w szczególności w autonomiczne czujki dymu oraz podręczny sprzęt gaśniczy jest obecnie standardem w zabezpieczeniu mieszkań w krajach zachodnich.

Zobacz także: Podręczny sprzęt gaśniczy, który warto mieć w domu

Szacunkowy koszt wyposażenia mieszkania we wszystkie wyżej wymienione zabezpieczenia nie powinien przekroczyć kwoty 300 zł.

Źródło: Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Złotowie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA