REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak postępować podczas pożaru w budynku mieszkalnym?

REKLAMA

REKLAMA

Pożar w budynku mieszkalnym może pojawić się w pomieszczeniach mieszkalnych takich jak piwnice, poddasza, zsypy, piony instalacyjne np. elektryczne, a także w innych instalacjach ocieplanych materiałami palnym. Podpowiadamy, co należy zrobić podczas pożaru w budynku mieszkalnym.

W sytuacji, gdy zauważymy pożar należy niezwłocznie zaalarmować osoby przebywające w strefie zagrożenia o zaistniałym niebezpieczeństwie oraz niezwłocznie wezwać straż pożarną (tel. 998). Po wykręceniu numeru ratowniczego 112, lub alarmowego straży pożarnej 998  i zgłoszeniu się dyżurnego należy spokojnie i wyraźnie podać:

REKLAMA

– swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego informujemy o zdarzeniu,
– adres i nazwę obiektu, gdzie się pali,
– informujemy co się pali i na którym piętrze,
– czy występuje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego,
– po podaniu informacji nie należy odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora.

Osoba, która będzie przyjmować od nas zgłoszenie może zażądać:

– potwierdzenia zgłoszenia poprzez oddzwonienie, lub też
– dodatkowych informacji, które w miarę możliwości należy podać.

Największe zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu pożaru niesie ze sobą zadymienie poziomych i pionowych dróg ewakuacji.

Zobacz także: Gaśnice – przegląd techniczny i zasady ich rozmieszczania

Co zrobić podczas pożaru we własnym mieszkaniu?

Kiedy zauważymy, że w naszym mieszkaniu pojawił się ogień, w pierwszej kolejności należy:

–  wyprowadzić z mieszkania dzieci i osoby niepełnosprawne,
– w zależności od zaistniałej sytuacji należy podjąć działania gaśnicze, wyłączyć dopływ gazu i energii elektrycznej oraz nie otwierać okien,
– jeśli ugaszenie pożaru we własnym zakresie jest niemożliwe, należy opuścić mieszkanie zamykając drzwi jedynie na klamkę,

W żadnym wypadku nie powinniśmy dopuścić do odcięcia przez pożar drogi wyjścia z mieszkania.

– powinniśmy zaalarmować straż pożarną i osoby znajdujące się w sąsiednich mieszkaniach.
– w przypadku odcięcia drogi wyjścia z mieszkania, należy udać się do pomieszczenia, które posiada okno lub balkon i znajduje się najdalej od pożaru. Powinniśmy zabrać ze sobą (jeśli jest to możliwe) mokry koc. Przemieszczając się powinniśmy pozamykać za sobą wszystkie drzwi do innych pomieszczeń na klamkę. Następnie powinniśmy wezwać pomoc np. przez okno lub z balkonu, a w przypadku silnego wzrostu temperatury i zadymienia położyć się na balkonie pod oknem i okryć szczelnie kocem lub innym okryciem.

Postępowanie w przypadku pożaru w sąsiednim mieszkaniu w mieszkaniu na niższej kondygnacji lub przy zadymieniu korytarza i klatki schodowej?

Zobacz także:  Jaki system alarmowy wybrać?

W przypadku pożaru w mieszkaniu sąsiednim należy pamiętać o tym, aby:

– pozostać w swoim mieszkaniu zamykając drzwi wejściowe do mieszkania jedynie na klamkę,
– zakręcić zawór gazu i wyłączyć wszystkie odbiorniki energii elektrycznej,
– aby nie dopuścić do przenikania dymu i wysokiej temperatury przez drzwi wejściowe do mieszkania, należy zabezpieczyć otwory i nieszczelności drzwi (np. mokrym ręcznikiem),
– przygotować zapas wody do gaszenia lub chłodzenia elementów konstrukcyjnych budynku i wyposażenia,
– w razie potrzeby możemy też wzywać pomocy przez otwarte okno lub balkon.

W przypadku pożaru mieszkania na wyższej kondygnacji należy:

REKLAMA

Pozostać w mieszkaniu lub opuścić je na wezwanie kierującego akcją gaśniczą zamykając za sobą drzwi wejściowe do mieszkania na klucz (o ile mamy taką możliwość). Niezależnie od powyższych wskazań, po przybyciu straży pożarnej na miejsce zdarzenia należy w pełni podporządkować się poleceniom kierownika działań ratowniczych.

Pomimo, że przepisy przeciwpożarowe nie nakładają na użytkowników mieszkań obowiązku posiadania w domu sprzętu i urządzenia przeciwpożarowego - w celu ograniczenia ilości pożarów w mieszkaniach i ich skutków, Państwowa Straż Pożarna postuluje, aby użytkownicy mieszkań wyposażali je w podstawowe urządzenia zabezpieczające, takie jak :

autonomiczne czujki dymu (zasilane na baterią) – dzięki nim już przy pierwszych oznakach pożaru zostaniemy poinformowani sygnałem akustycznym i zaistniałym niebezpieczeństwie. Sygnał tych urządzeń jest na tyle głośny, że usłyszą go także nasi sąsiedzi. Jest to szczególnie istotne np. w czasie naszej nieobce lub w porze nocnej,

detektory gazu ziemnego – instaluje się je w pomieszczeniach kuchennych i kotłowniach gazowych,

gaśnice proszkowe (ABC) 2 kg – najlepiej umieścić je w miejscach łatwo dostępnych i znanych wszystkim domownikom (np. w przedpokoju). Gaśnice powinny być umieszczone w miejscach, w których nie będą narażone ma uszkodzenia mechaniczne, a także w taki sposób, aby dzieci miały do nich ograniczony dostęp.  

Wyposażenie mieszkań w sprzęt przeciwpożarowy w szczególności w autonomiczne czujki dymu oraz podręczny sprzęt gaśniczy jest obecnie standardem w zabezpieczeniu mieszkań w krajach zachodnich.

Zobacz także: Podręczny sprzęt gaśniczy, który warto mieć w domu

Szacunkowy koszt wyposażenia mieszkania we wszystkie wyżej wymienione zabezpieczenia nie powinien przekroczyć kwoty 300 zł.

Źródło: Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Złotowie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Akustyka mieszkania i domu. Jak odizolować się od dźwięków z zewnątrz?

  Badania naukowe dowodzą, że życie w hałasie bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest jego akustyka. Eksperci wskazują, że ochrona przed dźwiękiem zależy od samego projektu inwestycji, rodzaju zastosowanych materiałów czy poprawnego wykonania obiektu.

  Bezpieczny Kredyt 2 proc. bije rekordy popularności. Kiedy zabraknie pieniędzy?

  Polacy zdążyli już pożyczyć na zakup mieszkań w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%” blisko 3,7 mld złotych – tyle . I to w 11 tygodni! Popyt znacznie przekracza wstępne rządowe szacunki i to nie tylko te przewidziane na pierwsze tygodnie, ale na cały 2023 rok. Czy pieniędzy na ten program starczy do wiosny 2024 roku?

  Instalacje wodne w domu - jak ustrzec się legionelli? Na czym polega dezynfekcja termiczna?

  Problemy z występowaniem bakterii Legionella w instalacjach wody użytkowej występował już wcześniej w Polsce, ale ostatnio mamy więcej takich przypadków. Jednym z głównych powodów może być obniżanie temperatury w instalacjach ciepłej wody użytkowej aby ograniczyć koszty. Dlaczego właściwa temperatura w instalacji wodnej ma kluczowe znaczenie w walce z legionellą? Jak dezynfekować instalacje wodne i jak o nie dbać? Wyjaśnia Sebastian Brzoza, Dyrektor Działu Aplikacji i Wsparcia Technicznego z Danfoss Poland.

  Dziś wynajem mieszkania to nie konieczność tylko życiowa decyzja?

  Już nie tylko studenci szukają mieszkań na wynajem. Wiele rodzin wynajmuje mieszkanie z wyboru, bo w razie zmiany pracy, łatwo można zmienić też lokum. Poważną siłę stanowią imigranci zarobkowi. Czy bardziej opłaca się wynajmować niż kupić? 

  REKLAMA

  Trawnik jesienią – kiedy ostatnie koszenie przed zimą, nawożenie, pielęgnacja

  Kończy się lato, dni stają się krótsze, a noce coraz chłodniejsze i mimo, że jeszcze nawet nie nadeszła kalendarzowa jesień, to perspektywa zimy staje się coraz wyraźniejsza. Jak zatem pielęgnować trawnik jesienią, czym nawozić, kiedy skosić ostatni raz i jak zabezpieczyć go przed zimą?

  Ceny za wynajem mieszkania w Polsce przyprawiają o zawrót głowy! Warszawa najdroższa. Ile trzeba zapłacić?

  Mieszkań na wynajem przybywa, ale średnie miesięczne czynsze sięgają kilku tysięcy złotych. Najdrożej wypada Warszawa, tu za mieszkanie na wynajem trzeba zapłacić średnio 5 tys zł. Tylko 28 proc. oferowanych lokali wynająć można było w kwocie do 2 tys. zł. 

  Premier Morawiecki: wakacje kredytowe będą przedłużone na cały 2024 rok - pojawi się kryterium dochodowe

  Wakacje kredytowe będą przedłużone na cały 2024 rok, będzie jednak kryterium dochodowe - poinformował 20 września 2023 r. premier Mateusz Morawiecki.

  Waloryzacja kapitału kredytu frankowego - roszczenia banków, orzecznictwo, stanowisko UOKiK. Jakie są fakty?

  Po wyroku TSUE z 15 czerwca 2023 r. posiadacze kredytów frankowych odetchnęli z ulgą. Jego zapisy okazały się nich bardzo korzystne. Pomimo tego konflikt dotyczący kredytów frankowych jeszcze się nie zakończył. Banki mają wiele do stracenia, dlatego bronią swojej pozycji - tym razem egzekwując waloryzację kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej. Do tej pory padło kilka nieprawomocnych wyroków sądowych na korzyść banków. Czy frankowicze mają się czego obawiać?

  REKLAMA

  Niższe stopy procentowe, spada WIBOR... Co to oznacza dla rynku nieruchomości?

  Od października 2021 roku do września 2022 roku RPP podniosła stopę referencyjną aż 11 razy. Od tamtej pory stopa utrzymywała się na stałym poziomie i wynosiła 6,75 proc. Decyzje wrześniowe o spadku stół już teraz wysokość WIBOR. Jak wpłynie to na rynek nieruchomości? Czego mogą spodziewać się klienci?

  Sprzedawcy energii będą musieli uwzględnić 12 proc. obniżkę dla odbiorców prądu

  Sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli w swoich rozliczeniach z klientami uwzględnić 12 proc. obniżkę rachunku za energię - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zauważyła, że odbiorcy energii będą mogli uzyskać obniżkę należności w kwocie ok. 120 zł.

  REKLAMA