REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak postępować podczas pożaru w budynku mieszkalnym?

Pożar. Fot. Fotolia
Pożar. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pożar w budynku mieszkalnym może pojawić się w pomieszczeniach mieszkalnych takich jak piwnice, poddasza, zsypy, piony instalacyjne np. elektryczne, a także w innych instalacjach ocieplanych materiałami palnym. Podpowiadamy, co należy zrobić podczas pożaru w budynku mieszkalnym.

W sytuacji, gdy zauważymy pożar należy niezwłocznie zaalarmować osoby przebywające w strefie zagrożenia o zaistniałym niebezpieczeństwie oraz niezwłocznie wezwać straż pożarną (tel. 998). Po wykręceniu numeru ratowniczego 112, lub alarmowego straży pożarnej 998  i zgłoszeniu się dyżurnego należy spokojnie i wyraźnie podać:

REKLAMA

– swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego informujemy o zdarzeniu,
– adres i nazwę obiektu, gdzie się pali,
– informujemy co się pali i na którym piętrze,
– czy występuje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego,
– po podaniu informacji nie należy odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora.

Osoba, która będzie przyjmować od nas zgłoszenie może zażądać:

– potwierdzenia zgłoszenia poprzez oddzwonienie, lub też
– dodatkowych informacji, które w miarę możliwości należy podać.

Największe zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu pożaru niesie ze sobą zadymienie poziomych i pionowych dróg ewakuacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Gaśnice – przegląd techniczny i zasady ich rozmieszczania

Co zrobić podczas pożaru we własnym mieszkaniu?

Kiedy zauważymy, że w naszym mieszkaniu pojawił się ogień, w pierwszej kolejności należy:

–  wyprowadzić z mieszkania dzieci i osoby niepełnosprawne,
– w zależności od zaistniałej sytuacji należy podjąć działania gaśnicze, wyłączyć dopływ gazu i energii elektrycznej oraz nie otwierać okien,
– jeśli ugaszenie pożaru we własnym zakresie jest niemożliwe, należy opuścić mieszkanie zamykając drzwi jedynie na klamkę,

W żadnym wypadku nie powinniśmy dopuścić do odcięcia przez pożar drogi wyjścia z mieszkania.

– powinniśmy zaalarmować straż pożarną i osoby znajdujące się w sąsiednich mieszkaniach.
– w przypadku odcięcia drogi wyjścia z mieszkania, należy udać się do pomieszczenia, które posiada okno lub balkon i znajduje się najdalej od pożaru. Powinniśmy zabrać ze sobą (jeśli jest to możliwe) mokry koc. Przemieszczając się powinniśmy pozamykać za sobą wszystkie drzwi do innych pomieszczeń na klamkę. Następnie powinniśmy wezwać pomoc np. przez okno lub z balkonu, a w przypadku silnego wzrostu temperatury i zadymienia położyć się na balkonie pod oknem i okryć szczelnie kocem lub innym okryciem.

Postępowanie w przypadku pożaru w sąsiednim mieszkaniu w mieszkaniu na niższej kondygnacji lub przy zadymieniu korytarza i klatki schodowej?

Zobacz także:  Jaki system alarmowy wybrać?

W przypadku pożaru w mieszkaniu sąsiednim należy pamiętać o tym, aby:

– pozostać w swoim mieszkaniu zamykając drzwi wejściowe do mieszkania jedynie na klamkę,
– zakręcić zawór gazu i wyłączyć wszystkie odbiorniki energii elektrycznej,
– aby nie dopuścić do przenikania dymu i wysokiej temperatury przez drzwi wejściowe do mieszkania, należy zabezpieczyć otwory i nieszczelności drzwi (np. mokrym ręcznikiem),
– przygotować zapas wody do gaszenia lub chłodzenia elementów konstrukcyjnych budynku i wyposażenia,
– w razie potrzeby możemy też wzywać pomocy przez otwarte okno lub balkon.

W przypadku pożaru mieszkania na wyższej kondygnacji należy:

REKLAMA

Pozostać w mieszkaniu lub opuścić je na wezwanie kierującego akcją gaśniczą zamykając za sobą drzwi wejściowe do mieszkania na klucz (o ile mamy taką możliwość). Niezależnie od powyższych wskazań, po przybyciu straży pożarnej na miejsce zdarzenia należy w pełni podporządkować się poleceniom kierownika działań ratowniczych.

Pomimo, że przepisy przeciwpożarowe nie nakładają na użytkowników mieszkań obowiązku posiadania w domu sprzętu i urządzenia przeciwpożarowego - w celu ograniczenia ilości pożarów w mieszkaniach i ich skutków, Państwowa Straż Pożarna postuluje, aby użytkownicy mieszkań wyposażali je w podstawowe urządzenia zabezpieczające, takie jak :

autonomiczne czujki dymu (zasilane na baterią) – dzięki nim już przy pierwszych oznakach pożaru zostaniemy poinformowani sygnałem akustycznym i zaistniałym niebezpieczeństwie. Sygnał tych urządzeń jest na tyle głośny, że usłyszą go także nasi sąsiedzi. Jest to szczególnie istotne np. w czasie naszej nieobce lub w porze nocnej,

detektory gazu ziemnego – instaluje się je w pomieszczeniach kuchennych i kotłowniach gazowych,

gaśnice proszkowe (ABC) 2 kg – najlepiej umieścić je w miejscach łatwo dostępnych i znanych wszystkim domownikom (np. w przedpokoju). Gaśnice powinny być umieszczone w miejscach, w których nie będą narażone ma uszkodzenia mechaniczne, a także w taki sposób, aby dzieci miały do nich ograniczony dostęp.  

Wyposażenie mieszkań w sprzęt przeciwpożarowy w szczególności w autonomiczne czujki dymu oraz podręczny sprzęt gaśniczy jest obecnie standardem w zabezpieczeniu mieszkań w krajach zachodnich.

Zobacz także: Podręczny sprzęt gaśniczy, który warto mieć w domu

Szacunkowy koszt wyposażenia mieszkania we wszystkie wyżej wymienione zabezpieczenia nie powinien przekroczyć kwoty 300 zł.

Źródło: Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Złotowie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA