REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak postępować podczas pożaru w budynku mieszkalnym?

Subskrybuj nas na Youtube
Pożar. Fot. Fotolia
Pożar. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pożar w budynku mieszkalnym może pojawić się w pomieszczeniach mieszkalnych takich jak piwnice, poddasza, zsypy, piony instalacyjne np. elektryczne, a także w innych instalacjach ocieplanych materiałami palnym. Podpowiadamy, co należy zrobić podczas pożaru w budynku mieszkalnym.

W sytuacji, gdy zauważymy pożar należy niezwłocznie zaalarmować osoby przebywające w strefie zagrożenia o zaistniałym niebezpieczeństwie oraz niezwłocznie wezwać straż pożarną (tel. 998). Po wykręceniu numeru ratowniczego 112, lub alarmowego straży pożarnej 998  i zgłoszeniu się dyżurnego należy spokojnie i wyraźnie podać:

REKLAMA

– swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego informujemy o zdarzeniu,
– adres i nazwę obiektu, gdzie się pali,
– informujemy co się pali i na którym piętrze,
– czy występuje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego,
– po podaniu informacji nie należy odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora.

Osoba, która będzie przyjmować od nas zgłoszenie może zażądać:

– potwierdzenia zgłoszenia poprzez oddzwonienie, lub też
– dodatkowych informacji, które w miarę możliwości należy podać.

Największe zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu pożaru niesie ze sobą zadymienie poziomych i pionowych dróg ewakuacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Gaśnice – przegląd techniczny i zasady ich rozmieszczania

Co zrobić podczas pożaru we własnym mieszkaniu?

Kiedy zauważymy, że w naszym mieszkaniu pojawił się ogień, w pierwszej kolejności należy:

–  wyprowadzić z mieszkania dzieci i osoby niepełnosprawne,
– w zależności od zaistniałej sytuacji należy podjąć działania gaśnicze, wyłączyć dopływ gazu i energii elektrycznej oraz nie otwierać okien,
– jeśli ugaszenie pożaru we własnym zakresie jest niemożliwe, należy opuścić mieszkanie zamykając drzwi jedynie na klamkę,

W żadnym wypadku nie powinniśmy dopuścić do odcięcia przez pożar drogi wyjścia z mieszkania.

– powinniśmy zaalarmować straż pożarną i osoby znajdujące się w sąsiednich mieszkaniach.
– w przypadku odcięcia drogi wyjścia z mieszkania, należy udać się do pomieszczenia, które posiada okno lub balkon i znajduje się najdalej od pożaru. Powinniśmy zabrać ze sobą (jeśli jest to możliwe) mokry koc. Przemieszczając się powinniśmy pozamykać za sobą wszystkie drzwi do innych pomieszczeń na klamkę. Następnie powinniśmy wezwać pomoc np. przez okno lub z balkonu, a w przypadku silnego wzrostu temperatury i zadymienia położyć się na balkonie pod oknem i okryć szczelnie kocem lub innym okryciem.

Postępowanie w przypadku pożaru w sąsiednim mieszkaniu w mieszkaniu na niższej kondygnacji lub przy zadymieniu korytarza i klatki schodowej?

Zobacz także:  Jaki system alarmowy wybrać?

W przypadku pożaru w mieszkaniu sąsiednim należy pamiętać o tym, aby:

– pozostać w swoim mieszkaniu zamykając drzwi wejściowe do mieszkania jedynie na klamkę,
– zakręcić zawór gazu i wyłączyć wszystkie odbiorniki energii elektrycznej,
– aby nie dopuścić do przenikania dymu i wysokiej temperatury przez drzwi wejściowe do mieszkania, należy zabezpieczyć otwory i nieszczelności drzwi (np. mokrym ręcznikiem),
– przygotować zapas wody do gaszenia lub chłodzenia elementów konstrukcyjnych budynku i wyposażenia,
– w razie potrzeby możemy też wzywać pomocy przez otwarte okno lub balkon.

W przypadku pożaru mieszkania na wyższej kondygnacji należy:

REKLAMA

Pozostać w mieszkaniu lub opuścić je na wezwanie kierującego akcją gaśniczą zamykając za sobą drzwi wejściowe do mieszkania na klucz (o ile mamy taką możliwość). Niezależnie od powyższych wskazań, po przybyciu straży pożarnej na miejsce zdarzenia należy w pełni podporządkować się poleceniom kierownika działań ratowniczych.

Pomimo, że przepisy przeciwpożarowe nie nakładają na użytkowników mieszkań obowiązku posiadania w domu sprzętu i urządzenia przeciwpożarowego - w celu ograniczenia ilości pożarów w mieszkaniach i ich skutków, Państwowa Straż Pożarna postuluje, aby użytkownicy mieszkań wyposażali je w podstawowe urządzenia zabezpieczające, takie jak :

autonomiczne czujki dymu (zasilane na baterią) – dzięki nim już przy pierwszych oznakach pożaru zostaniemy poinformowani sygnałem akustycznym i zaistniałym niebezpieczeństwie. Sygnał tych urządzeń jest na tyle głośny, że usłyszą go także nasi sąsiedzi. Jest to szczególnie istotne np. w czasie naszej nieobce lub w porze nocnej,

detektory gazu ziemnego – instaluje się je w pomieszczeniach kuchennych i kotłowniach gazowych,

gaśnice proszkowe (ABC) 2 kg – najlepiej umieścić je w miejscach łatwo dostępnych i znanych wszystkim domownikom (np. w przedpokoju). Gaśnice powinny być umieszczone w miejscach, w których nie będą narażone ma uszkodzenia mechaniczne, a także w taki sposób, aby dzieci miały do nich ograniczony dostęp.  

Wyposażenie mieszkań w sprzęt przeciwpożarowy w szczególności w autonomiczne czujki dymu oraz podręczny sprzęt gaśniczy jest obecnie standardem w zabezpieczeniu mieszkań w krajach zachodnich.

Zobacz także: Podręczny sprzęt gaśniczy, który warto mieć w domu

Szacunkowy koszt wyposażenia mieszkania we wszystkie wyżej wymienione zabezpieczenia nie powinien przekroczyć kwoty 300 zł.

Źródło: Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Złotowie

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA