REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kontrolować stężenie dwutlenku węgla w domu?

Subskrybuj nas na Youtube
Najbardziej narażeni na działanie CO2 są pracownicy fabryk. W procesach technologicznych wydzielane są duże ilości tego związku chemicznego.
Najbardziej narażeni na działanie CO2 są pracownicy fabryk. W procesach technologicznych wydzielane są duże ilości tego związku chemicznego.
Lars

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli będąc w domu odczuwasz nudności, dopada Cię nadmierna potliwość, można przypuszczać, ze jest to wynik nadmiernej ilości stężenia dwutlenku węgla w twoim domu. Na rynku istnieje wiele urządzeń do pomiaru stężenia, coraz częściej wykorzystywanych w domach. Jak chronić się przed nadmiarem dwutlenku węgla (CO2).

Tlen jest niezbędny w życiu zwierząt i ludzi. Jednak ten życiodajny pierwiastek nie bierze się znikąd, powstaje właśnie z dwutlenku węgla. Rośliny wytwarzają go
w procesie fotosyntezy, z pomocą światła słonecznego. W obszarach miejskich, gdzie drzewa występują w małych ilościach, a samochody wydzielają ogromne ilości spalin, poziom tlenu może niebezpiecznie spadać, co wpływa również na nasze samopoczucie.

REKLAMA

Kto jest najbardziej narażony na działanie dwutlenku węgla?

REKLAMA

Najbardziej narażeni na działanie CO2 są pracownicy fabryk. W procesach technologicznych wydzielane są duże ilości tego związku chemicznego. Nie lepiej jest w kopalniach, gdzie np. w trakcie wybuchów następuje bardzo szybki wzrost poziomu CO2. Taki skok może być bardzo niebezpieczny dla pracujących w nich górników. Jednak nie tylko przemysł jest branżą szczególnie narażoną na działanie dwutlenku węgla. Szkoły, urzędy, instytucje rządowe, obiekty sportowe, a nawet biura to miejsca, w których może wystąpić podwyższony poziom stężenia dwutlenku węgla.

- Minimum określone przez normę amerykańską ASHARE oraz Światową Organizację Zdrowia wynosi 0,1%, czyli 1000 ppm. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (Dz. U. nr 79/1998) wprowadza i precyzuje dwa ważne dla pomiarów stężenia parametry. NDS, czyli Najwyższe Dopuszczalne Stężenie dwutlenku węgla, w Polsce wynosi ono 900 mg/m3 (5000 ppm). Nasze prawo wyróżnia jeszcze jeden ważny parametr – Najwyższej Dopuszczalne Stężenie Chwilowe, które nie powinno przekroczyć jednorazowo 27 000 mg/m3 (15 000 ppm) – mówi Maciej Leonhard z firmy Lars.

Dorosły człowiek w ciągu godziny wydycha od 19 do 24 litrów powietrza, czyli 200 ml na minutę. Jeśli w biurze o małej powierzchni przebywa kilka osób, to stężenie tego niebezpiecznego gazu może gwałtownie wzrosnąć.

Charakterystyczne objawy zatrucia tlenkiem węgla

Nawet lekki wzrost dwutlenku węgla może powodować bóle głowy, przekrwienie spojówek i nadmierną potliwość czy uczucie niepokoju. W skrajnych przypadkach może dojść do zaburzenia postrzegania, tachykardii i obrzęku mózgu. Dlatego przede wszystkim należy zadbać o skuteczną i wydajną wentylację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak podłączyć gaz w domu jednorodzinnym?

Jak chronić się przed dwutlenkiem węgla?

Częste wietrzenie pomieszczeń oraz wprowadzenie wymuszonego obiegu świeżego powietrza pozwala zredukować poziom dwutlenku węgla. Dla pełni bezpieczeństwa warto skorzystać również z nowoczesnej technologii. Specjalne monitory umożliwią nam stałe kontrolowanie stężenia CO2 w powietrzu. Na polskim rynku istnieje wiele urządzeń do pomiaru stężenia, które możemy wykorzystywać w domach. Takie urządzenia wykonują pomiary cały czas, a co pół godziny (48 razy na dobę) zapisują wyniki w tzw. logu, czyli dzienniku. Jeśli stężenie dwutlenku węgla osiągnie poziom krytyczny, zostanie wyzwolony alarm.

Zobacz także: Co wybrać: gaz płynny czy ziemny?

Źródło: materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA