REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Instalacja gazowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w prawie budowlanym w 2020 r.

Zmiany w prawie budowlanym zostały przyjęte przez Radę Ministrów. Najprawdopodobniej wejdą w życie w 2020 r. Dotyczą m.in.: łatwiejszej legalizacji samowoli budowlanej, uproszczenia projektu budowlanego, wprowadzenia 5-letniego terminu na stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Miedziane instalacje gazowe – dlaczego są tak polecane przez fachowców?

Miedź to jeden z najtrwalszych materiałów znanych ludzkości. Korzystamy z niej już od tysięcy lat, co potwierdzają kolejne odkrycia archeologiczne, jak choćby rury egipskie z 2 750 roku p.n.e. Miedziane wyroby spełniają wszystkie normy europejskie dot. materiałów budowlanych. Instalacje gazowe wykonane z miedzi charakteryzują się trwałością i bezpieczeństwem.

Prawa i obowiązki konsumenta i przedsiębiorstwa energetycznego

Do podstawowych obowiązków konsumenta należy przede wszystkim terminowe wnoszenie opłat za świadczone usługi dostawy i sprzedaży gazu, zaś za podstawowy obowiązek przedsiębiorstwa energetycznego uznaje się zaopatrywanie konsumenta w gaz w sposób ciągły i niezawodny. Jakie obowiązki poza tymi podstawowymi powinien spełniać konsument, a jakie przedsiębiorstwo energetyczne?

W jaki sposób zmienić sprzedawcę gazu?

Każdy odbiorca gazu ma prawo wyboru dowolnego sprzedawcy i do zawarcia z nim umowy o sprzedaż gazu. Przedsiębiorstwo energetyczne, do którego przynależy odbiorca ma obowiązek umożliwić mu zmianę sprzedawcy. W jaki sposób można zmienić sprzedawcę gazu?

REKLAMA

Co powinna zawierać umowa na dostarczenie gazu?

Możemy zawrzeć dwa rodzaje umów na sprzedaż i dostarczanie gazu – umowę kompleksową, która łączy w sobie postanowienia umowy sprzedaży i dystrybucji lub dwie osobne umowy, czyli umowę sprzedaży gazu i umowę dystrybucji z wybranym przez siebie dystrybutorem. Jakie elementy powinna zawierać sama umowa na dostarczenie gazu?

Kontrola instalacji gazowej – przepisy

Kontrola instalacji gazowej jest koniecznym elementem, o którym muszą pamiętać zarówno właściciele mieszkań i domków jednorodzinnych, jak i właściciele dużych obiektów na przykład hal produkcyjnych czy centrów handlowych. Jak często powinno się przeprowadzać kontrolę instalacji gazowej? Kto może przeprowadzić taką kontrolę?

Jak rozwiązać spór lub jak zmienić dostawcę gazu?

Nieprawidłowości w umowach z dostawcami gazu można rozwiązać. Wielu z nas na ma zastrzeżeń do otrzymywanego gazu. Co jednak zrobić, kiedy zauważymy pewne nieprawidłowości. UOKiK zwraca uwagę na problemy odbiorców gazu.

Jak podłączyć dom do sieci gazowej?

Podłączanie do sieci gazowej nie zawsze musi być drogą przez mękę. Istnieją sytuacje, w których formalności mogą być ograniczone do minimum, a koszty stanowić będą ułamek całości. Kto może liczyć na taki komfort? Co zrobić, jeśli koszty podłączenia instalacji gazowej są zbyt wysokie?

REKLAMA

Jak prowadzić rury instalacji gazowej?

Jak poprowadzić instalację gazową, jeżeli chcemy ogrzewać dom gazem płynnym? Czy można ją poprowadzić tak samo jak w przypadku gazu ziemnego? Czy konieczne jest umieszczenie instalacji gazowej na wierzchu ściany? Jak można ukryć rury gazowe w ścianie? Oto nasz krótki przewodnik po instalacji gazu płynnego.

Jak kontrolować stężenie dwutlenku węgla w domu?

Jeżeli będąc w domu odczuwasz nudności, dopada Cię nadmierna potliwość, można przypuszczać, ze jest to wynik nadmiernej ilości stężenia dwutlenku węgla w twoim domu. Na rynku istnieje wiele urządzeń do pomiaru stężenia, coraz częściej wykorzystywanych w domach. Jak chronić się przed nadmiarem dwutlenku węgla (CO2).

Gdzie należy umieścić zbiornik z gazem?


Decydując się na ogrzewanie domu gazem płynnym należy sprawdzić czy działka, na której znajduje się budynek jest odpowiednia do tego, by na niej umieścić zbiornik z gazem. Oprócz spełnienia wymagań co do lokalizacji wg Warunków Technicznych, które dają nam wybór pomiędzy podziemnym i naziemnym zbiornikiem, należy również zdecydować czy zbiornik kupimy na własność, wypożyczymy czy weźmiemy w dzierżawę.

Jaka powinna być kotłownia dla kotła gazowego?


Kotłownia, czyli pomieszczenie przeznaczone na lokalizację kotła spalania, wymaga odpowiednich warunków. W przypadku kotłowni gazowych warunki te zależą od rodzaju paliwa: czy jest to gaz ziemny czy płynny. Warunki te obejmują lokalizację kotłowni, jej wymiary, sposób wentylacji i rodzaje materiałów użytych do jej wykończenia.

Jak powinna wyglądać bezpieczna instalacja gazowa?


Poprawne, a zatem bezpieczne wykonanie instalacji gazowej określają przepisy Prawa Budowlanego oraz Warunki Techniczne. Na co więc zwrócić szczególną uwagę, by wykonana instalacja gazowa nie była przyczyną groźnego wypadku?

Jak wykonać przyłącze do sieci gazowej? – wymagania


Wykorzystanie gazu ziemnego do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody czy gotowania, jest jednym z bardziej opłacalnych sposobów. Jeśli istnieje taka możliwość, bardzo dobrze jest skorzystać z tego. O tym czy takie rozwiązanie w ogóle wchodzi w grę dowiemy się po złożeniu wniosku u dostawcy gazu o wydanie warunków technicznych i ekonomicznych wykonania przyłącza.

Jaki kocioł gazowy wybrać?


Oprócz tego, czy kocioł ma być wiszący lub stojący oraz czy jego cena jest wysoka lub niska, należy się zastanowić do jakich funkcji ma nam taki kocioł gazowy służyć. Pod tym względem kotły możemy podzielić na jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne.

Co wybrać: gaz płynny czy ziemny?


Decydując się na ogrzewanie domu gazem należy sprawdzić czy nie jest możliwe przyłączenie budynku do sieci gazowej dostarczającej gaz ziemny, który jest tańszy i wygodniejszy w eksploatacji niż jak to jest w przypadku gazu płynnego. Wyboru nie mamy, gdy gazociąg znajduje się zbyt daleko od działki.

Jakie są rodzaje kotłów gazowych?


Stając przed wyborem kotła gazowego, nie należy się kierować tylko ich ceną. Cena w głównej mierze zależy od „wyposażenia” takiego kotła, czyli od funkcji i sposobu pracy. To właśnie od funkcji jakie chcemy by pełnił kocioł, rodzaju pomieszczenia adaptowanego na kotłownię, sposobu odprowadzania spalin, a na końcu ceny powinniśmy uzależnić wybór rodzaju kotła gazowego.

Jak stworzyć ciekawą osłonę rury gazowej?

Co zrobić gdy całą aranżację kuchni psuje nam rura gazowa? To, co nie wygląda dobrze, najlepiej jest ukryć. Tę zasadę warto również zastosować w przypadku rury gazowej. Zamiast konwencjonalnego rozwiązania – malowania, warto stworzyć ciekawą osłonkę, która będzie funkcjonalną dekoracją.

Instalacje domowe po powodzi

Jak chronić instalacje: elektryczną, gazową, grzewczą, kanalizacyjną i telefoniczną przed i po powodzi? Z kim należy się skontaktować przed uruchomieniem poszczególnych instalacji? Pamiętajmy, że po powodzi nie powinniśmy korzystać z żadnych instalacji, zanim nie sprawdzą ich specjaliści.

Okresowa kontrola stanu technicznego budynku – o czym i kiedy należy pamiętać?


Kontrola stanu technicznego służy przede wszystkim bezpieczeństwu mieszkańców. Według przepisów prawa budowlanego za taką kontrolę odpowiedzialny jest właściciel budynku lub jego zarządca (art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane). Niektóre kontrole muszą być wykonywane corocznie, inne co pięć lat.

Jak podłączyć gaz w domu jednorodzinnym?


Najłatwiej jest zaopatrzyć się w butlę z gazem, niemniej jednak nie jest to rozwiązanie wygodne oraz długotrwałe, dodatkowo raz na jakiś czas z jesteśmy zmuszeni do wymiany butli na nową. Najwygodniejszą formą korzystania z gazu jest jego stałe podłączenie. Jakie formalności należy dopełnić aby na stale mieć podłączony gaz?

Jakie grzejniki stosować do instalacji gazowej?


Podczas budowy domu podejmujemy wiele ważnych decyzji. Wybieramy projekt, technologię budowy ścian, fundamentów. Jedną z decyzji, którą także musimy podjąć jest wybór instalacji ogrzewania.

Czy instalację gazową należy kontrolować?


Przepisy budowlane zobowiązują nas do corocznej kontroli instalacji gazowej czy to w domu jednorodzinnym czy w mieszkaniu. Sprawna instalacja gazowa to nie tylko nasze bezpieczeństwo ale niższe koszty związane z jej eksploatacją.

Skąd pochodzi energia?


Energię można czerpać z wielu źródeł. Z którego Państwo skorzystają – zależy z jednej strony od potrzeb. Z drugiej strony, jest to zależne od zaopatrzenia i uwarunkowań technicznych.

W jaki sposób możesz zaoszczędzić energię w domu?

Jeżeli chcesz płacić mniejsze rachunki, musisz nauczyć się umiejętnie korzystać z urządzeń gazowych. Warto także dokonać prawidłowego wyboru przy doborze odpowiedniego paliwa, kierując się przy tym względami funkcjonalnym, jak i finansowymi.

Podgrzewacz czy kocioł?

Decyzję o wyborze podgrzewacza czy kotła musisz podjąć patrząc przez pryzmat rodzaju systemu ogrzewania domu.

Jaki grzejnik do pomieszczenia?

Grzejniki w instalacji c.o. pełnią funkcję przekaźnika ciepła.

REKLAMA