REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak podłączyć gaz w domu jednorodzinnym?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska
Aby wykonać przyłącze gazu do domu, należy wykonać przyłącze gazowe oraz zewnętrzną instalację
Aby wykonać przyłącze gazu do domu, należy wykonać przyłącze gazowe oraz zewnętrzną instalację

REKLAMA

REKLAMA


Najłatwiej jest zaopatrzyć się w butlę z gazem, niemniej jednak nie jest to rozwiązanie wygodne oraz długotrwałe, dodatkowo raz na jakiś czas z jesteśmy zmuszeni do wymiany butli na nową. Najwygodniejszą formą korzystania z gazu jest jego stałe podłączenie. Jakie formalności należy dopełnić aby na stale mieć podłączony gaz?

Aby podłączyć gaz po działkę, na której będziemy stawiać dom, na początku musimy sprawdzić czy jest to w ogóle technicznie możliwe. Podłączyć nam gaz, może lokalne przedsiębiorstwo gazownicze. Kiedy już uzyskamy pozytywną odpowiedź, w lokalnym urzędzie terenowym powinniśmy uzyskać pozwolenie na budowę instalacji gazowej. Budowa przyłącza może trwać nawet 2 do 3 miesięcy, dlatego warto dość wcześnie rozpocząć starania o jego budowę. Wykonywanie przyłącza, może się także przedłużyć w związku z trasą, na której ma powstać. Jeśli instalację trzeba będzie prowadzić przez sąsiednie działki, może to znacznie wpłynąć na czas budowy.

REKLAMA

Do wyboru mamy gaz ziemny i płynny. Za równo do jednego jak i drugiego wymagane jest wykonanie kilkunastometrowej długości instalacji w ziemi. Montaż instalacji jest dość szybki, a sprawi fachowcy mogą to zrobić w nawet jeden dzień.

Gaz ziemny jest tańszy, niż płynny i nie wymaga montowania na działce dodatkowego zbiornika. Niestety gaz ziemny, nie wszędzie jest dostępny, rozwiązaniem w takim przypadku jest właśnie gaz płynny. Dowozi się go na działkę w postaci płynnej i umieszcza w specjalnym zbiorniku.

Wykonanie przyłącza

Aby wykonać przyłącze gazu do domu, należy wykonać:
- przyłącze gazowe - odcinek instalacji pomiędzy siecią gazowa a szafką z kurkiem głównym oraz
- zewnętrzną instalację, łączącą kurek główny z zaworem w budynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W ogóle nie się martwić się kwestią przyłącza pomiędzy siecią gazową a granicami działki – droga prowadzenia instalacji na tym odcinku leży w kwestii zakładu gazowniczego. Powinniśmy natomiast rozplanować poprowadzenie instalacji na naszej działce. Wzdłuż prowadzonego odcinka, powinna poprowadzona być tzw. strefa kontrolowana. Jest to pas o szerokości 1 m, na którym nie wolno nic budować ani sadzić drzew. Tylko odległość między instalacją a ogrodzeniem może wynosić 0,5 m.

Kiedy otrzymamy z gazowni „warunki przyłączenia do sieci gazowej” jest to jednoznaczne z zawarciem umowy z przedsiębiorstwem gazowym. W związku z zawarciem umowy, usługodawca zobowiązuje się do zaprojektowania i wykonania przyłącza gazowego, natomiast do nas należy zlecenie i wykonanie projektu instalacji.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA