REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co wybrać: gaz płynny czy ziemny?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Mazurek
Decydując się na ogrzewanie domu gazem należy sprawdzić czy nie jest możliwe przyłączenie budynku do sieci gazowej dostarczającej gaz ziemny, który jest tańszy i wygodniejszy w eksploatacji niż jak to jest w przypadku gazu płynnego. Fot. materiały prasowe
Decydując się na ogrzewanie domu gazem należy sprawdzić czy nie jest możliwe przyłączenie budynku do sieci gazowej dostarczającej gaz ziemny, który jest tańszy i wygodniejszy w eksploatacji niż jak to jest w przypadku gazu płynnego. Fot. materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA


Decydując się na ogrzewanie domu gazem należy sprawdzić czy nie jest możliwe przyłączenie budynku do sieci gazowej dostarczającej gaz ziemny, który jest tańszy i wygodniejszy w eksploatacji niż jak to jest w przypadku gazu płynnego. Wyboru nie mamy, gdy gazociąg znajduje się zbyt daleko od działki.

Gaz ziemny

Dostarczany jest przez sześć regionalnych spółek należących do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Głównym składnikiem gazu ziemnego jest metan. Jest to gaz o połowę lżejszy od powietrza, dlatego przy ewentualnym ulatnianiu rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu. O tym czy możliwe jest podłączenie się do sieci gazowej dowiemy się po złożeniu wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączenia i dostawy gazu. Taki wniosek należy złożyć w zakładzie gazowniczym. Jeżeli gazociąg idzie wzdłuż ulicy, nie ma żadnych utrudnień, zaś gdy jest on dalej, konieczna będzie jego rozbudowa, której koszty może pokryć spółka gazownicza, oczywiście, gdy jest to dla niej opłacalne. Tak jest w przypadku, gdy z okolicy wpłynie większa ilość wniosków.

REKLAMA

Zobacz także: Jakie grzejniki stosować do instalacji gazowej?

Po wydaniu opinii o możliwości przyłączenia, należy zlecić projekt wykonania takiego przyłącza osobie uprawnionej. Często takie projekty wykonuje dostawca. Należy również posiadać zezwolenie i projekt na wykonanie instalacji gazowej wewnątrz domu. Gaz ziemny jest paliwem ekologicznym, emituje mało spalin oraz jest tani i wygodny w eksploatacji. Przy jego użyciu można ogrzać dom, podgrzać wodę i prowadzić gotowanie. To, co go odróżnia od gazu płynnego, to brak zbiorników magazynujących oraz to, że opłaty dokonywane są po zużyciu paliwa.

Gaz płynny

Gaz płynny jest cięższy od powietrza, dlatego przy niewielkim sprężeniu daje się przechowywać w zbiornikach. Do instalacji przekazywany jest jako gaz. Zamiana stanu następuje w reduktorze. Do ogrzewania domu gazem płynnym konieczne jest zainstalowanie zbiornika. Może on być zakopany lub znajdować się na powierzchni terenu. Często bywa to problemem, szczególnie w przypadku małych działek. Oprócz projektu instalacji gazowej wewnątrz budynku konieczne jest wykonanie projektu instalacji zbiornikowej. Gdy zdecydujemy się na tego typu paliwo, wystarczy wybrać dostawcę, który to zajmie się przygotowaniem projektu, a także dostarczeniem zbiornika, który możemy dzierżawić lub wypożyczyć za kaucją. Niestety wiąże się to z podpisaniem umowy na kupno określonej ilości paliwa w ciągu roku u danego dostawcy. Jako inwestor, należy jedynie zgłosić budowę zbiornika w starostwie powiatowym. 

Zobacz także: Jakie są rodzaje kotłów gazowych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zbiorniki należy poddawać kontroli co 5 lat, dokonuje jej Inspektor Nadzoru Technicznego, zaś co 10 lat zbiornik jest oddawany do dogłębnej kontroli powierzchni na wypadek wystąpienia korozji. Instalację z wykorzystaniem gazu płynnego łatwo przekształcić na taką z gazem ziemnym. Oprócz instalacji zbiornika, wadą jest konieczność kontrolowania ilości paliwa i jego dostarczanie. Zarówno w przypadku gazu ziemnego, jak i płynnego przynajmniej raz w roku należy kontrolować urządzenia gazowe i przewody wentylacyjne oraz dwa razy w roku przewody spalinowe.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA