Jakie są rodzaje kotłów gazowych?
REKLAMA
REKLAMA
Rodzaje kotłów gazowych możemy zróżnicować według czterech kryteriów: sposobu montażu, pełnionych funkcji, sposobu odprowadzania spalin i pobierania powietrza do spalania oraz sprawności.
REKLAMA
Sposób montażu
Pod tym względem można wyróżnić kotły wiszące i stojące. Kotły wiszące są mniejsze i tańsze niż kotły stojące. Zaletą ich może być również to, że są wyposażane przez producentów we wszystkie elementy niezbędne do funkcjonowania instalacji. W przypadku kotłów stojących, elementy te najczęściej trzeba dokupić. Kotły wiszące można łączyć z zasobnikami ciepłej wody użytkowej zarówno wiszącymi jak i stojącymi, zaś stojące – tylko ze stojącymi zasobnikami. Kotły stojące za to określane są jako bardziej trwałe.
Zobacz także: Jakie grzejniki stosować do instalacji gazowej?
Funkcje kotła gazowego
Kocioł gazowy może być jednofunkcyjny lub dwufunkcyjny. Pierwszy przeznaczony jest do centralnego ogrzewania, czasami z możliwością współpracy z dodatkowym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Drugi zaś posiada dodatkową funkcję przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Kotły jednofunkcyjne mogą być wiszące i stojące. Kotły dwufunkcyjne są zazwyczaj wiszące.
Odprowadzanie spalin i pobieranie powietrza
Kotły z otwartą komorą spalania wymagają dostarczania powietrza z zewnątrz, dlatego zasysają je z pomieszczenia, w którym się znajdują. Pomieszczeniami odpowiednimi do ich lokalizacji są specjalne kotłownie wyposażone w otwory wentylacyjne nawiewne i wywiewne, w których doprowadzane powietrze nie wyziębia ogrzanej przestrzeni. W przypadku kotłów z komorą spalania zamkniętą, powietrze potrzebne do spalania dostarczane jest specjalnym przewodem koncentrycznym typu „rura w rurze”. Rurą wewnętrzną odprowadzane są spaliny, zaś zewnętrzną pobierane jest powietrze. Komin w takim przypadku nie jest konieczny, gdyż spaliny mogą być odprowadzone przewodem bezpośrednio przez ścianę lub dach. Kotły z komorą zamkniętą mogą być montowane w pomieszczeniach użytkowych typu kuchnia czy łazienka.
Kotły z zamknięta komorą spalania wykonywane są tylko jako kotły wiszące.
Zobacz także: Skąd pochodzi energia?
Sprawność
W przypadku sprawności możemy wyróżnić kotły tradycyjne, których sprawność nie przekracza 100% i kotły kondensacyjne o sprawności większej niż 100%, nawet o 10-15%. Jak możliwe jest przekroczenie sprawności 100 %? Kotły kondensacyjne odzyskują ciepło ze skraplającej się pary wodnej występującej w spalinach. Wyglądem kotły tradycyjne i kondensacyjne praktycznie się nie różnią. Ale tylko kotły kondensacyjne występują jako wiszące.
REKLAMA
REKLAMA