Miedziane instalacje gazowe – dlaczego są tak polecane przez fachowców?
REKLAMA
REKLAMA
Sprawdza się w wysokiej temperaturze
W klasyfikacji europejskiej miedź oznacza się symbolem A1, czyli świadczącym o najwyższej klasie odporności na ogień. Rury wykonane z tego materiału są w stanie wytrzymać temperaturę nawet powyżej 1 000 stopni Celsjusza. Miedź jest odporna na działanie ognia, nie wydziela także toksycznych gazów. Tym samym miedziane instalacje gazowe zmniejszają zagrożenie ewentualnymi zatruciami w trakcie pożaru. Dodatkowo, dzięki specjalnym technikom łączenia rur (lutowaniem twardym i zaprasowywaniem), instalacje gazowe wykonane z miedzi zapewniają przez długi czas szczelność nawet w temperaturze 700 stopni Celsjusza. Chroni to przed wybuchami gazów i rozprzestrzenianiem ognia, a także umożliwia ewakuację ludzi z objętego pożarem terenu.
REKLAMA
Odporna na spadki ciśnienia
W gazowych instalacjach z miedzi nie występuje zjawisko zwiększenia strat ciśnienia płynącego gazu. Umożliwia to specjalne połączenie na linii rura-złącza, w którym nie występuje przewężenie średnicy wewnętrznej instalacji. Dzięki temu zapewniony jest stały przepływ gazu, bez żadnego spadku ciśnień. Warto zauważyć, że instalacje z rur miedzianych charakteryzują się mniejszymi średnicami w porównaniu do innych rur, na przykład stalowych. Oznacza to, że zajmują zdecydowanie mniej miejsca, a tym samym wyglądają bardziej estetycznie.
Łatwa do zamontowania
Miedziane instalacje gazowe są niezwykle proste w montażu. Przeważająca większość instalatorów ma odpowiednie kwalifikacje do zamontowania tego typu rur. To z pewnością czyni je bezkonkurencyjnymi na tle innych instalacji gazowych. Powszechna dostępność kompatybilnych części do montażu dodatkowo ułatwia i przyśpiesza proces wdrożenia miedzianej instalacji gazowej.
Jak widać, miedź jest bezpieczna, niezawodna, trwała, ekologiczna (99,9% nadaje się do recyklingu) i prosta w montażu i konserwacji. Szeroka gama zalet tego charakterystycznego czerwonego metalu, wraz estetycznym wyglądem sprawiają razem, że architekci i instalatorzy na całym świecie coraz częściej sięgają właśnie po ten materiał.
Zobacz także: Instalacje gazowe - Porady
Zobacz także: Instalacje elektryczne
Zobacz także: Instalacje grzewcze i wodociągowe
REKLAMA
REKLAMA