Jak podłączyć dom do sieci gazowej?
REKLAMA
REKLAMA
Uzyskanie warunków technicznych
Aby rozpocząć proces podłączania budynku do sieci gazowej należy najpierw złożyć w najbliższym Biurze Obsługi Klienta PGNiG wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia. W ciągu 30 dni otrzymamy informację o tym czy podłączenie gazu do naszej nieruchomości jest możliwe, czy wystarczające będzie wykonanie samego przyłącza i instalacji odbiorczej, czy też istnieje konieczność rozbudowy rurociągu. Warunki określają także koszt wykonania całego przedsięwzięcia.
REKLAMA
Zobacz także: Jak wykonać przyłącze do sieci gazowej? – wymagania
Podłączenie do sieci gazowej znajdującej się blisko
Oczywiście najlepiej i najtaniej będzie jeżeli sieć gazowa znajduje się w pobliżu, gazownia doprowadzi wtedy przyłącze do granicy działki, a my pokryjemy tylko ok. ¼ kosztów. Załatwione zostaną również wszystkie formalności – dokumentacja projektowa przyłącza, jej uzgodnienie, zgłoszenie budowy przyłącza i jego odbiór.
Podłączenie do sieci gazowej znajdującej się w znacznej odległości
Jeśli jednak sieć znajduje się dalej od granicy działki (100, 200 m) to może się zdarzyć, że zakład odmówi nam podłączenia ze względu na zbyt wysokie (w stosunku do przewidywanych zysków) koszty. Żeby zapobiec takiej sytuacji należy przed złożeniem wniosku o wydanie warunków skonsultować się z sąsiadami, aby sprawdzić czy także i oni nie chcieliby podłączyć gazu. Jeżeli więcej osób z tego samego rejonu zdecyduje się złożyć wniosek, zakład gazowy może uznać inwestycję za bardziej opłacalną. Koszty rozbudowy rozłożone zostaną na większą ilość osób, ale oczywiście sam proces będzie dosyć długotrwały.
Zobacz także: Jak powinna wyglądać bezpieczna instalacja gazowa?
Samodzielne wykonanie przyłącza
Jeżeli nasza działka jest usytuowana daleko od sieci, nikt z sąsiadów nie jest zainteresowany podłączeniem, a my uznamy koszty zawarte w warunkach za zbyt wysokie, możemy zawsze się wycofać. Można jednak spróbować wykonać podłączenie na własną rękę i w ten sposób zredukować koszty. Jeżeli się na to zdecydujemy musimy pamiętać, że konieczne będzie wykonanie projektu technicznego przez osobę uprawnioną, wpisaną do rejestru zakładu gazowniczego (projektant instalacji sanitarnych wewnętrznych i zewnętrznych z rozszerzeniem na projektowanie instalacji gazowych). Aby uprościć sprawę można poprosić zakład o zarekomendowanie takiej osoby, jak i podwykonawców. Jeżeli zdecydujemy się na poszukiwanie wykonawcy niezależnie od gazowni musimy sprawdzić czy ma on licencję rejonowego zakładu gazowniczego.
Zobacz także: Jakie grzejniki stosować do instalacji gazowej?
Doprowadzenie instalacji na posesję i do budynku
Koszty instalacji odbiorczej musimy pokryć samodzielnie. Jeśli w projekcie architektoniczno-budowlanym naszego domu zaznaczone zostały miejsca odbioru gazu oraz przebieg przewodów sytuacja jest prosta i mniej kosztowna. Jeżeli nie, wtedy do wykonania instalacji wewnętrznej musimy mieć odrębny projekt (wykonany przez uprawnionego projektanta) oraz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Jeżeli chcemy uniknąć problemów, inwestycja powinna być prowadzona przez firmę albo licencjonowaną przez gazownię, albo znajdującą się w rejestrze gazowni.
Jak uniknąć kar?
REKLAMA
Umowa z zakładem gazowniczym nakłada obowiązki na obie strony. Gazownia ma doprowadzić i dostarczyć gaz, do nas należy wykonanie instalacji odbiorczej i rozpoczęcie odbioru gazu w oznaczonym terminie. Nad obiema stronami wiszą również kary za zwłokę lub niedotrzymanie umowy. Jakie mamy możliwości uniknięcia kary, jeżeli nie zdołamy uporać się z wykonaniem instalacji na czas?
Jeszcze przed upływem ostatecznego terminu należy złożyć w gazowni podanie o jego przesunięcie. W podaniu należy wyjaśnić powody dla których nie jesteśmy w stanie wykonać prac w terminie.
Zobacz także: Jak kontrolować stężenie dwutlenku węgla w domu?
REKLAMA
REKLAMA