REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak podłączyć dom do sieci gazowej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska
Dom jednorodzinny. Fot. ES Polska
Dom jednorodzinny. Fot. ES Polska
ES Polska

REKLAMA

REKLAMA

Podłączanie do sieci gazowej nie zawsze musi być drogą przez mękę. Istnieją sytuacje, w których formalności mogą być ograniczone do minimum, a koszty stanowić będą ułamek całości. Kto może liczyć na taki komfort? Co zrobić, jeśli koszty podłączenia instalacji gazowej są zbyt wysokie?

Uzyskanie warunków technicznych

Aby rozpocząć proces podłączania budynku do sieci gazowej należy najpierw złożyć w najbliższym Biurze Obsługi Klienta PGNiG wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia. W ciągu 30 dni otrzymamy informację o tym czy podłączenie gazu do naszej nieruchomości jest możliwe, czy wystarczające będzie wykonanie samego przyłącza i instalacji odbiorczej, czy też istnieje konieczność rozbudowy rurociągu. Warunki określają także koszt wykonania całego przedsięwzięcia.

REKLAMA

Zobacz także: Jak wykonać przyłącze do sieci gazowej? – wymagania

Podłączenie do sieci gazowej znajdującej się blisko

Oczywiście najlepiej i najtaniej będzie jeżeli sieć gazowa znajduje się w pobliżu, gazownia doprowadzi wtedy przyłącze do granicy działki, a my pokryjemy tylko ok. ¼ kosztów. Załatwione zostaną również wszystkie formalności – dokumentacja projektowa przyłącza, jej uzgodnienie, zgłoszenie budowy przyłącza i jego odbiór.

Podłączenie do sieci gazowej znajdującej się w znacznej odległości

Jeśli jednak sieć znajduje się dalej od granicy działki (100, 200 m) to może się zdarzyć, że zakład odmówi nam podłączenia ze względu na zbyt wysokie (w stosunku do przewidywanych zysków) koszty. Żeby zapobiec takiej sytuacji należy przed złożeniem wniosku o wydanie warunków skonsultować się z sąsiadami, aby sprawdzić czy także i oni nie chcieliby podłączyć gazu. Jeżeli więcej osób z tego samego rejonu zdecyduje się złożyć wniosek, zakład gazowy może uznać inwestycję za bardziej opłacalną. Koszty rozbudowy rozłożone zostaną na większą ilość osób, ale oczywiście sam proces będzie dosyć długotrwały.

Zobacz także: Jak powinna wyglądać bezpieczna instalacja gazowa?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samodzielne wykonanie przyłącza

Jeżeli nasza działka jest usytuowana daleko od sieci, nikt z sąsiadów nie jest zainteresowany podłączeniem, a my uznamy koszty zawarte w warunkach za zbyt wysokie, możemy zawsze się wycofać. Można jednak spróbować wykonać podłączenie na własną rękę i w ten sposób zredukować koszty. Jeżeli się na to zdecydujemy musimy pamiętać, że konieczne będzie wykonanie projektu technicznego przez osobę uprawnioną, wpisaną do rejestru zakładu gazowniczego (projektant instalacji sanitarnych wewnętrznych i zewnętrznych z rozszerzeniem na projektowanie instalacji gazowych). Aby uprościć sprawę można poprosić zakład o zarekomendowanie takiej osoby, jak i podwykonawców. Jeżeli zdecydujemy się na poszukiwanie wykonawcy niezależnie od gazowni musimy sprawdzić czy ma on licencję rejonowego zakładu gazowniczego.

Zobacz także: Jakie grzejniki stosować do instalacji gazowej?

Doprowadzenie instalacji na posesję i do budynku

Koszty instalacji odbiorczej musimy pokryć samodzielnie. Jeśli w projekcie architektoniczno-budowlanym naszego domu zaznaczone zostały miejsca odbioru gazu oraz przebieg przewodów sytuacja jest prosta i mniej kosztowna. Jeżeli nie, wtedy do wykonania instalacji wewnętrznej musimy mieć odrębny projekt (wykonany przez uprawnionego projektanta) oraz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Jeżeli chcemy uniknąć problemów, inwestycja powinna być prowadzona przez firmę albo licencjonowaną przez gazownię, albo znajdującą się w rejestrze gazowni.

Jak uniknąć kar?

REKLAMA

Umowa z zakładem gazowniczym nakłada obowiązki na obie strony. Gazownia ma doprowadzić i dostarczyć gaz, do nas należy wykonanie instalacji odbiorczej i rozpoczęcie odbioru gazu w oznaczonym terminie. Nad obiema stronami wiszą również kary za zwłokę lub niedotrzymanie umowy. Jakie mamy możliwości uniknięcia kary, jeżeli nie zdołamy uporać się z wykonaniem instalacji na czas?

Jeszcze przed upływem ostatecznego terminu należy złożyć w gazowni podanie o jego przesunięcie. W podaniu należy wyjaśnić powody dla których nie jesteśmy w stanie wykonać prac w terminie.

Zobacz także: Jak kontrolować stężenie dwutlenku węgla w domu?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA