Jak powinna wyglądać bezpieczna instalacja gazowa?
Poprawne, a zatem bezpieczne wykonanie instalacji gazowej określają przepisy Prawa Budowlanego oraz Warunki Techniczne. Na co więc zwrócić szczególną uwagę, by wykonana instalacja gazowa nie była przyczyną groźnego wypadku?
Przyłącze gazu ziemnego
Gaz doprowadzany jest do budynków za pomocą giętkich rur polietylenowych, układanych pod ziemią na głębokości około 1 m. Rury te przed zasypaniem ziemią przykrywane są żółtą folią, która przy odkopywaniu stanowi ostrzeżenie i zabezpieczenie przed uszkodzeniem przewodu. Miejsca krzyżowania się rur gazowych z innymi instalacjami zabezpiecza się rurami osłonowymi. Rurę przyłącza doprowadza się do skrzynki gazowej, w której znajduje się gazomierz, reduktor ciśnienia i zawór główny. Skrzynka powinna być wykonana z materiału niepalnego i usytuowana na ścianie lub w odległości nie większej niż 10 m od budynku. Przejście rury przez ścianę do wnętrza budynku jest osłonięte specjalną tuleją z powodu osiadania budynku.
Zobacz także: Jakie są rodzaje kotłów gazowych?
Instalacja wewnątrz budynku
Gaz wewnątrz budynku prowadzony jest przy użyciu stalowych rur z połączeniami gwintowanymi lub miedzianymi z połączeniami lutowanymi. W pomieszczeniach mieszkalnych przewody mogą być miedziane lutowane lutem twardym lub stalowe bez szwu lub ze szwem – przewodowe i łączone przez spawanie. W tego typu pomieszczeniach maskowanie przewodów może się odbywać przez umieszczanie ich w bruzdach ściennych osłoniętych nieszczelnymi ekranami lub łatwym do usunięcia tynkiem. W pomieszczeniach niemieszkalnych rury z gazem powinny przebiegać na powierzchni ścian. Należy również stosować odpowiednie odległości od innych instalacji. Nie mniej niż 10 cm od pionowych przewodów z wodą i 60 cm od gniazd i urządzeń iskrzących. Przewody gazowe powinny przebiegać nad puszkami elektrycznymi.
Zobacz także: W jaki sposób możesz zaoszczędzić energię w domu?
Kotły gazowe i kuchenki
Oprócz odpowiedniej instalacji i eksploatacji urządzeń gazowych, ważna jest ich lokalizacja. Ponadto przed każdym urządzeniem powinien się znajdować zawór odcinający dopływ gazu. Wszystkie urządzenia powinny się znajdować w odpowiedniej, wystarczającej odległości od materiałów łatwopalnych. Urządzenia z otwartą komorą spalania powinny być lokalizowane w pomieszczeniach wyposażonych w otwory wentylacyjne. Kotły gazowe o mocy cieplnej większej niż 30 kW powinny się znajdować w specjalnych pomieszczeniach technicznych lub kotłowniach w budynkach wolnostojących.
Dodatkowymi urządzeniami poprawiającymi bezpieczeństwo sieci gazowej są detektory i czujniki, wykrywające ulatniający się gaz lub występowanie szkodliwego czadu.

Komentarze(1)
Pokaż: