Gdzie należy umieścić zbiornik z gazem?
REKLAMA
REKLAMA
Wielkość zbiornika na gaz płynny zależy od mocy potrzebnej do ogrzania budynku. Mogą być zbiorniki o pojemności 2700, 4850 lub 6700 l.
REKLAMA
Dla mocy grzewczej 30 kW zaleca sięzbiorniki o pojemności 2700 l.
Od wielkości zbiornika zależą minimalne wymagane odległości lokalizacji zbiornika od budynku i ogrodzenia działki.
Przy zbiorniku o pojemności 2700 l, odległość zbiornika nadziemnego od budynku powinna wynosić nie mniej niż 3 m, odległość zbiornika podziemnego od budynku to 1 m, odległość od ogrodzenia to 3 m. Zbiornik o pojemność 4850 l: odległość zbiornika nadziemnego od budynku to 5m, odległość zbiornika podziemnego od budynku to 3 m i odległość od ogrodzenia to 5 m. Zaś przy zbiorniku o pojemności 6700 l, odległość zbiornika nadziemnego od budynku to 10 m, odległość zbiornika podziemnego od budynku – 3 m, odległość od ogrodzenia, 7,5 m.
Zobacz także: Jaka powinna być kotłownia dla kotła gazowego?
To właśnie na podstawie tych warunków i względów estetycznych możemy zdecydować się na zbiornik naziemny lub podziemny.
REKLAMA
Duży, rzucający się w oczy biały cylinder nie wpływa korzystnie na estetykę posesji. Umieszczając go pod ziemią zyskujemy przestrzeń i powierzchnię, którą możemy zagospodarować pod klomby czy rabaty. Na powierzchni wówczas pozostaje tylko studzienka rewizyjna wyposażone w urządzenia sterujące i zawory. W zbiornikach podziemnych możliwe jest magazynowanie tańszej i efektywniejszej mieszanki gazowej, której nie można stosować w przypadku zbiorników naziemnych. Usytuowanie zbiornika pod ziemią jest utrudnione w przypadku występujących wysokich wód gruntowych.
W takim przypadku zbiornik jest częściowo zagłębiony, a wystająca część przysłonięta jest kopcem. Zbiorniki na gaz płynny objęte są kontrolą techniczną, która odbywa się co 5 lat, co w przypadku zbiorników podziemnych nie wiąże się od razu z ich odkopaniem ponieważ badanie odbywa się za pomocą specjalnej sondy. Co 10 lat należy jednak odkopać zbiornik w celu określenia, czy na jego powierzchni nie pojawiła się korozja. Dodatkową wadą zbiorników pod ziemią jest ich wyższy koszt dzierżawy.
Zobacz także: Jak powinna wyglądać bezpieczna instalacja gazowa?
W przypadku zbiorników naziemnych ważne jest zwrócenie uwagi na zagłębienia terenu. Zbiornik powinien znajdować się co najmniej 5 m od miejsca, w którym mógłby się gromadzić ulatniający się gaz. Dodatkowym wymaganiem jest ogrodzenie działki, na której znajduje się naziemny zbiornik z gazem. W pobliżu zbiornika nie powinny się znajdować również żadne elementy łatwopalne. Dlatego podłoże warto wysypać żwirem lub wyłożyć kostką. Zbiornik można obsadzić krzewami czy zasłonić pergolą, jednak fachowcy sugerują przewiewne działki i swobodny dostęp do zbiorników. Ze względów pożarowych i z powodu transportu gazu płynnego, może lepiej zrezygnować z estetyki, na rzecz wygody i bezpieczeństwa. Paliwo najczęściej dostarczane jest dużymi samochodami, co może stanowić duży problem przy lokalizacji zbiornika z tyłu budynku.
REKLAMA
REKLAMA