Jak podłączyć kominek gazowy?
REKLAMA
REKLAMA
Instalację gazową pod kominek gazowy należy przygotowywać bardzo dokładnie i z dużą precyzją. Podłączenia kominka gazowego powinna dokonywać osoba do tego uprawniona, która posiada stosowne kompetencje. Tylko taka osoba ma możliwość przeprowadzenia próby szczelności instalacji zaraz po przeprowadzonym montażu. Samodzielne podłączanie kominka gazowego, mogłoby się okazać się dość niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia.
REKLAMA
Parametry gazu, a wymogi kominka
Każdy producent kominka gazowego podaje wymagania co do ciśnienia gazu dostarczanego do kominka. Dlatego też zanim kominek zostanie zamontowany, dokładnie zapoznajmy się z jego instrukcją, a także sprawdźmy jaki typ gazu jest w naszym przyłączu oraz sprawdźmy też, jakie gaz ma ciśnienie. Informację tę możemy uzyskać w najbliższym oddziale lokalnego dostawcy gazu.
Podłączanie kominka gazowego – instalacja
REKLAMA
Przewody doprowadzające gaz do kominka powinny być odkryte. Można je poprowadzić w ścianie lub podłodze, ale w takim przypadku należy pamiętać, aby w razie potrzeby mieć do nich łatwy dostęp. Rury biegnące wzdłuż ściany można np. obudować płytą kartonowo-gipsową w taki sposób, aby w razie potrzeby łatwo można było ją zdemontować.
Pod żadnym pozorem, rur doprowadzających gaz do kominka gazowego nie można całkowicie zabudować w ścianie bez możliwości dostępu, tym bardzie w sposób, który w przyszłości może wymacać kucia (np. pokryć warstwą betonu).
Zobacz także: Jak prowadzić rury instalacji gazowej?
Rury prowadzone w podłodze
Jeśli zdecydujemy się przyłącze do kominka gazowego poprowadzić w podłodze, najlepiej przykryć je specjalną kratką, która zapewni nam do niego łatwy dostęp.
Pomieszczenie, w którym zamierzamy montować kominek gazowy powinno mieć przynajmniej 2,20 m wysokości oraz kubaturę nie mniejszą niż 7 m3, a przy systemie z zamkniętą komorą spalania oraz przy kominku otwartym ok. 8 m3.
Pomieszczenie, w którym znajduje się kominek gazowy musi posiadać kratkę wywiewną o umieszczoną pod sufitem oraz niezamykany otwór nawiewny bezpośrednio z zewnątrz. Jeśli kominek gazowy znajduje się w pomieszczeniu wewnątrz budynku, w którym ma ściany zewnętrznej, można wykonać jeden otwór nawiewny do sąsiedniego pomieszczenia, a następnie drugi otwór, z tego pomieszczenia – na zewnątrz.
W przypadku kominków gazowych nie powinniśmy pod żadnym pozorem stosować jakichkolwiek redukcji systemu odprowadzania spalin.
Zobacz także: Jak powinna wyglądać bezpieczna instalacja gazowa?
REKLAMA
REKLAMA