REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jaki sposób zmienić sprzedawcę gazu?

Justyna Hek
Licznik gazowy, instalacje, gaz. Fot. Fotolia
Licznik gazowy, instalacje, gaz. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy odbiorca gazu ma prawo wyboru dowolnego sprzedawcy i do zawarcia z nim umowy o sprzedaż gazu. Przedsiębiorstwo energetyczne, do którego przynależy odbiorca ma obowiązek umożliwić mu zmianę sprzedawcy. W jaki sposób można zmienić sprzedawcę gazu?

Procedura zmiany sprzedawcy gazu

Jeśli zdecydujemy się na zmianę sprzedawcy gazu wystarczy, że podpiszemy umowę z nowym sprzedawcą. O wypowiedzeniu umowy sprzedaży poprzedniego sprzedawcę informuje albo odbiorca, albo nowy sprzedawca – jeżeli otrzymał upoważnienie od odbiorcy. Nowy sprzedawca ma również obowiązek przekazania staremu sprzedawcy i dystrybutorowi informacji o dniu rozpoczęcia przez niego sprzedaży gazu. Wówczas dystrybutor powinien w ciągu pięciu dni od ostatniego dnia korzystania z usług poprzedniego sprzedawcy przeprowadzić odczyt gazomierza – dzięki temu odbiorca będzie mógł się rozliczyć z poprzednim sprzedawcą. Po dokonaniu odczytu przedsiębiorstwo energetyczne ma obowiązek niezwłocznie przekazać informacje z odczytu zarówno do starego, jak i nowego sprzedawcy gazu.

REKLAMA

Zobacz także: Co powinna zawierać umowa na dostarczenie gazu?

Przed podpisaniem umowy z nowym sprzedawcą warto wiedzieć, że konsument – odbiorca ma prawo do otrzymania wyjaśnień w odniesieniu do wszystkich niezrozumiałych punktów umowy. Wyjaśnienia te mogą dotyczyć również punktów odnoszących się do praw i obowiązków obu stron umowy.

Zobacz także:  Instalacje gazowe - porady


Zawarcie umowy ze sprzedawcą gazu poza siedzibą jego przedsiębiorstwa

Jeżeli odbiorca zawarł umowę ze sprzedawcą gazu poza siedzibą jego przedsiębiorstwa ma prawo do odstąpienia umowy bez podania przyczyny w ciągu dziesięciu dni od dnia jej zawarcia. Przepis ten wynika z tego, że coraz częściej odbiorcy zawierają umowy ze sprzedawcą na przykład podczas wizyt przedstawicieli sprzedawcy w domach odbiorców lub korespondencyjnie – przez podpisanie dokumentów dostarczonych dzięki firmom kurierskim. Warto pamiętać również, że sprzedawca nie ma prawa zmusić odbiorcę do zapłacenia odstępnego w momencie złożenia rezygnacji z umowy. Najpóźniej w dniu podpisania umowy odbiorca powinien poznać wszystkie informacje dotyczące cen sprzedaży gazu i warunków, o których będzie mówiła umowa. Konsument ma także prawo żądać aby osoba podająca się za przedstawiciela określonego sprzedawcy gazu okazała dokumenty świadczące o działalności na rzecz sprzedawcy. Jeśli umowa sprzedaży została zawarta poza przedsiębiorstwem sprzedawcy ma on obowiązek dostarczenia odbiorcy pisemnej informacji o możliwości odstąpienia od umowy w ciągu dziesięciu dni, a także wzoru oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kontrola instalacji gazowej – przepisy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA