W jaki sposób zmienić sprzedawcę gazu?
REKLAMA
REKLAMA
Procedura zmiany sprzedawcy gazu
Jeśli zdecydujemy się na zmianę sprzedawcy gazu wystarczy, że podpiszemy umowę z nowym sprzedawcą. O wypowiedzeniu umowy sprzedaży poprzedniego sprzedawcę informuje albo odbiorca, albo nowy sprzedawca – jeżeli otrzymał upoważnienie od odbiorcy. Nowy sprzedawca ma również obowiązek przekazania staremu sprzedawcy i dystrybutorowi informacji o dniu rozpoczęcia przez niego sprzedaży gazu. Wówczas dystrybutor powinien w ciągu pięciu dni od ostatniego dnia korzystania z usług poprzedniego sprzedawcy przeprowadzić odczyt gazomierza – dzięki temu odbiorca będzie mógł się rozliczyć z poprzednim sprzedawcą. Po dokonaniu odczytu przedsiębiorstwo energetyczne ma obowiązek niezwłocznie przekazać informacje z odczytu zarówno do starego, jak i nowego sprzedawcy gazu.
REKLAMA
Zobacz także: Co powinna zawierać umowa na dostarczenie gazu?
Przed podpisaniem umowy z nowym sprzedawcą warto wiedzieć, że konsument – odbiorca ma prawo do otrzymania wyjaśnień w odniesieniu do wszystkich niezrozumiałych punktów umowy. Wyjaśnienia te mogą dotyczyć również punktów odnoszących się do praw i obowiązków obu stron umowy.
Zobacz także: Instalacje gazowe - porady
Zawarcie umowy ze sprzedawcą gazu poza siedzibą jego przedsiębiorstwa
Jeżeli odbiorca zawarł umowę ze sprzedawcą gazu poza siedzibą jego przedsiębiorstwa ma prawo do odstąpienia umowy bez podania przyczyny w ciągu dziesięciu dni od dnia jej zawarcia. Przepis ten wynika z tego, że coraz częściej odbiorcy zawierają umowy ze sprzedawcą na przykład podczas wizyt przedstawicieli sprzedawcy w domach odbiorców lub korespondencyjnie – przez podpisanie dokumentów dostarczonych dzięki firmom kurierskim. Warto pamiętać również, że sprzedawca nie ma prawa zmusić odbiorcę do zapłacenia odstępnego w momencie złożenia rezygnacji z umowy. Najpóźniej w dniu podpisania umowy odbiorca powinien poznać wszystkie informacje dotyczące cen sprzedaży gazu i warunków, o których będzie mówiła umowa. Konsument ma także prawo żądać aby osoba podająca się za przedstawiciela określonego sprzedawcy gazu okazała dokumenty świadczące o działalności na rzecz sprzedawcy. Jeśli umowa sprzedaży została zawarta poza przedsiębiorstwem sprzedawcy ma on obowiązek dostarczenia odbiorcy pisemnej informacji o możliwości odstąpienia od umowy w ciągu dziesięciu dni, a także wzoru oświadczenia o odstąpieniu od umowy.
Zobacz także: Kontrola instalacji gazowej – przepisy
REKLAMA
REKLAMA