REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Instalacje domowe po powodzi

Joanna Orzechowska

REKLAMA

REKLAMA

Jak chronić instalacje: elektryczną, gazową, grzewczą, kanalizacyjną i telefoniczną przed i po powodzi? Z kim należy się skontaktować przed uruchomieniem poszczególnych instalacji? Pamiętajmy, że po powodzi nie powinniśmy korzystać z żadnych instalacji, zanim nie sprawdzą ich specjaliści.

Instalacja elektryczna

Jeżeli otrzymamy informację o zagrożeniu powodziowym, musimy wyłączyć zasilanie w swoim domu. Po opadnięciu wody, obowiązek sprawdzenia przyłącza i przywrócenia zasilania należy do lokalnych zakładów energetycznych, które wysyłają w tym celu do zalanych miejscowości swoje ekipy. Do powinności właściciela domu należy sprawdzenie instalacji wewnętrznej przed jej uruchomieniem. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej, jeżeli dokona tego uprawniony elektryk, ale samodzielnie możemy wykonać niektóre prace:
• wykręcenie żarówek z opraw oświetleniowych, odłączenie żyrandoli, kinkietów, rozmontowanie ich i dokładne oczyszczenie,
• demontaż gniazd, włączników, puszek instalacyjnych, oczyszczenie ich, zdezynfekowanie oraz osuszenie,
• wykręcenie bezpieczników z szafek bezpiecznikowych; w przypadku, gdy uległy zanurzeniu konieczna jest ich wymiana.

REKLAMA

Oczyszczona instalacja musi zostać skontrolowana. Dopiero wtedy można włączyć prąd w budynku.

W przypadku, gdy instalacja w budynku była stara, wykonana z przewodów aluminiowych, dobrze jest ją wymienić na miedzianą, zwłaszcza jeżeli zachodzi potrzeba skucia tynków.

Jeżeli z powodu zbyt złego stanu instalacji zasilanie nie może być przywrócone, należy doprowadzić do domu zasilanie prowizoryczne. Miejsce, z którego możemy dokonać przyłączenia, wskaże nam zakład energetyczny. Należy pamiętać, że przyłączane przewody należy chronić przed kontaktem z zawilgoconymi powierzchniami i wodą.

Zobacz także: Instalacje elektryczne - Porady

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Instalacja gazowa i centralnego ogrzewania

REKLAMA

Nie można uruchamiać żadnych urządzeń gazowych zanim szczelność i ogólny stan instalacji domowej oraz przyłącza nie zostanie sprawdzony przez uprawnionych pracowników gazowni. Nieodzowna jest również kontrola drożności i ciągu kominów oraz kanałów wentylacyjnych przez mistrza kominiarskiego.

Instalacje oraz urządzenia grzewcze (zwłaszcza kotły i grzejniki gromadzą osady, muł) po zalaniu wymagają gruntownego oczyszczenia, dezynfekcji i osuszenia. Kocioł grzewczy musi być sprawdzony przez autoryzowany serwis producenta – serwisant powinien oczyścić jego wnętrze, sprawdzić palnik i automatykę. Najczęściej konieczna staje się wymiana sterowania elektronicznego. Serwisować należy również zasobnik ciepłej wody użytkowej.

Zobacz także:  Instalacje gazowe - Porady

Kanalizacja

- Jeżeli miejscowość jest skanalizowana, przywrócenie normalnego funkcjonowania należy do służb komunalnych,
- Jeśli korzystamy z szamba, musimy, po wznowieniu pracy centralnych oczyszczalni ścieków, opróżnić zbiornik i sprawdzić jego szczelność, po czym możemy go normalnie eksploatować,
- Jeżeli korzystamy z przydomowej oczyszczalni ścieków, to możemy być pewni, że po powodzi jest zamulona, a drenaż rozsączający nie działa. Trzeba powierzchniowo oczyścić instalację; eksploatować ją możemy dopiero, gdy woda gruntowa ustabilizuje się na poziomie około 1,5 m poniżej poziomu posadowienia drenów rozsączających. Jeśli dreny są wciąż zalane, trzeba wsypać przez przewody odpowietrzające zwiększoną ilość biopreparatów, które wraz z opadającą wodą udrożnią zalane przewody. Dopóki niemożliwe jest zamówienie samochodu asenizacyjnego (opróżnienie szamba) lub do momentu, gdy woda gruntowa odsłoni drenaż podziemny, korzystać należy z ustępu, w którym nieczystości są przerabiane przez bakterie glebowe na humus.

Zobacz także: Instalacje wodne i kanalizacyjne - Porady

Instalacja telefoniczna

Jeżeli została zalana przez powódź, najlepiej, przed położeniem nowych tynków, wymienić wszystkie kable, ponieważ wilgoć będzie powodować korozję przewodów i zakłócenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  REKLAMA

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA