REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Instalacje domowe po powodzi

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska

REKLAMA

REKLAMA

Jak chronić instalacje: elektryczną, gazową, grzewczą, kanalizacyjną i telefoniczną przed i po powodzi? Z kim należy się skontaktować przed uruchomieniem poszczególnych instalacji? Pamiętajmy, że po powodzi nie powinniśmy korzystać z żadnych instalacji, zanim nie sprawdzą ich specjaliści.

Instalacja elektryczna

Jeżeli otrzymamy informację o zagrożeniu powodziowym, musimy wyłączyć zasilanie w swoim domu. Po opadnięciu wody, obowiązek sprawdzenia przyłącza i przywrócenia zasilania należy do lokalnych zakładów energetycznych, które wysyłają w tym celu do zalanych miejscowości swoje ekipy. Do powinności właściciela domu należy sprawdzenie instalacji wewnętrznej przed jej uruchomieniem. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej, jeżeli dokona tego uprawniony elektryk, ale samodzielnie możemy wykonać niektóre prace:
• wykręcenie żarówek z opraw oświetleniowych, odłączenie żyrandoli, kinkietów, rozmontowanie ich i dokładne oczyszczenie,
• demontaż gniazd, włączników, puszek instalacyjnych, oczyszczenie ich, zdezynfekowanie oraz osuszenie,
• wykręcenie bezpieczników z szafek bezpiecznikowych; w przypadku, gdy uległy zanurzeniu konieczna jest ich wymiana.

REKLAMA

Oczyszczona instalacja musi zostać skontrolowana. Dopiero wtedy można włączyć prąd w budynku.

W przypadku, gdy instalacja w budynku była stara, wykonana z przewodów aluminiowych, dobrze jest ją wymienić na miedzianą, zwłaszcza jeżeli zachodzi potrzeba skucia tynków.

Jeżeli z powodu zbyt złego stanu instalacji zasilanie nie może być przywrócone, należy doprowadzić do domu zasilanie prowizoryczne. Miejsce, z którego możemy dokonać przyłączenia, wskaże nam zakład energetyczny. Należy pamiętać, że przyłączane przewody należy chronić przed kontaktem z zawilgoconymi powierzchniami i wodą.

Zobacz także: Instalacje elektryczne - Porady

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Instalacja gazowa i centralnego ogrzewania

REKLAMA

Nie można uruchamiać żadnych urządzeń gazowych zanim szczelność i ogólny stan instalacji domowej oraz przyłącza nie zostanie sprawdzony przez uprawnionych pracowników gazowni. Nieodzowna jest również kontrola drożności i ciągu kominów oraz kanałów wentylacyjnych przez mistrza kominiarskiego.

Instalacje oraz urządzenia grzewcze (zwłaszcza kotły i grzejniki gromadzą osady, muł) po zalaniu wymagają gruntownego oczyszczenia, dezynfekcji i osuszenia. Kocioł grzewczy musi być sprawdzony przez autoryzowany serwis producenta – serwisant powinien oczyścić jego wnętrze, sprawdzić palnik i automatykę. Najczęściej konieczna staje się wymiana sterowania elektronicznego. Serwisować należy również zasobnik ciepłej wody użytkowej.

Zobacz także:  Instalacje gazowe - Porady

Kanalizacja

- Jeżeli miejscowość jest skanalizowana, przywrócenie normalnego funkcjonowania należy do służb komunalnych,
- Jeśli korzystamy z szamba, musimy, po wznowieniu pracy centralnych oczyszczalni ścieków, opróżnić zbiornik i sprawdzić jego szczelność, po czym możemy go normalnie eksploatować,
- Jeżeli korzystamy z przydomowej oczyszczalni ścieków, to możemy być pewni, że po powodzi jest zamulona, a drenaż rozsączający nie działa. Trzeba powierzchniowo oczyścić instalację; eksploatować ją możemy dopiero, gdy woda gruntowa ustabilizuje się na poziomie około 1,5 m poniżej poziomu posadowienia drenów rozsączających. Jeśli dreny są wciąż zalane, trzeba wsypać przez przewody odpowietrzające zwiększoną ilość biopreparatów, które wraz z opadającą wodą udrożnią zalane przewody. Dopóki niemożliwe jest zamówienie samochodu asenizacyjnego (opróżnienie szamba) lub do momentu, gdy woda gruntowa odsłoni drenaż podziemny, korzystać należy z ustępu, w którym nieczystości są przerabiane przez bakterie glebowe na humus.

Zobacz także: Instalacje wodne i kanalizacyjne - Porady

Instalacja telefoniczna

Jeżeli została zalana przez powódź, najlepiej, przed położeniem nowych tynków, wymienić wszystkie kable, ponieważ wilgoć będzie powodować korozję przewodów i zakłócenia.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA