REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Instalacje domowe po powodzi

Joanna Orzechowska

REKLAMA

REKLAMA

Jak chronić instalacje: elektryczną, gazową, grzewczą, kanalizacyjną i telefoniczną przed i po powodzi? Z kim należy się skontaktować przed uruchomieniem poszczególnych instalacji? Pamiętajmy, że po powodzi nie powinniśmy korzystać z żadnych instalacji, zanim nie sprawdzą ich specjaliści.

Instalacja elektryczna

Jeżeli otrzymamy informację o zagrożeniu powodziowym, musimy wyłączyć zasilanie w swoim domu. Po opadnięciu wody, obowiązek sprawdzenia przyłącza i przywrócenia zasilania należy do lokalnych zakładów energetycznych, które wysyłają w tym celu do zalanych miejscowości swoje ekipy. Do powinności właściciela domu należy sprawdzenie instalacji wewnętrznej przed jej uruchomieniem. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej, jeżeli dokona tego uprawniony elektryk, ale samodzielnie możemy wykonać niektóre prace:
• wykręcenie żarówek z opraw oświetleniowych, odłączenie żyrandoli, kinkietów, rozmontowanie ich i dokładne oczyszczenie,
• demontaż gniazd, włączników, puszek instalacyjnych, oczyszczenie ich, zdezynfekowanie oraz osuszenie,
• wykręcenie bezpieczników z szafek bezpiecznikowych; w przypadku, gdy uległy zanurzeniu konieczna jest ich wymiana.

REKLAMA

Oczyszczona instalacja musi zostać skontrolowana. Dopiero wtedy można włączyć prąd w budynku.

W przypadku, gdy instalacja w budynku była stara, wykonana z przewodów aluminiowych, dobrze jest ją wymienić na miedzianą, zwłaszcza jeżeli zachodzi potrzeba skucia tynków.

Jeżeli z powodu zbyt złego stanu instalacji zasilanie nie może być przywrócone, należy doprowadzić do domu zasilanie prowizoryczne. Miejsce, z którego możemy dokonać przyłączenia, wskaże nam zakład energetyczny. Należy pamiętać, że przyłączane przewody należy chronić przed kontaktem z zawilgoconymi powierzchniami i wodą.

Zobacz także: Instalacje elektryczne - Porady

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Instalacja gazowa i centralnego ogrzewania

REKLAMA

Nie można uruchamiać żadnych urządzeń gazowych zanim szczelność i ogólny stan instalacji domowej oraz przyłącza nie zostanie sprawdzony przez uprawnionych pracowników gazowni. Nieodzowna jest również kontrola drożności i ciągu kominów oraz kanałów wentylacyjnych przez mistrza kominiarskiego.

Instalacje oraz urządzenia grzewcze (zwłaszcza kotły i grzejniki gromadzą osady, muł) po zalaniu wymagają gruntownego oczyszczenia, dezynfekcji i osuszenia. Kocioł grzewczy musi być sprawdzony przez autoryzowany serwis producenta – serwisant powinien oczyścić jego wnętrze, sprawdzić palnik i automatykę. Najczęściej konieczna staje się wymiana sterowania elektronicznego. Serwisować należy również zasobnik ciepłej wody użytkowej.

Zobacz także:  Instalacje gazowe - Porady

Kanalizacja

- Jeżeli miejscowość jest skanalizowana, przywrócenie normalnego funkcjonowania należy do służb komunalnych,
- Jeśli korzystamy z szamba, musimy, po wznowieniu pracy centralnych oczyszczalni ścieków, opróżnić zbiornik i sprawdzić jego szczelność, po czym możemy go normalnie eksploatować,
- Jeżeli korzystamy z przydomowej oczyszczalni ścieków, to możemy być pewni, że po powodzi jest zamulona, a drenaż rozsączający nie działa. Trzeba powierzchniowo oczyścić instalację; eksploatować ją możemy dopiero, gdy woda gruntowa ustabilizuje się na poziomie około 1,5 m poniżej poziomu posadowienia drenów rozsączających. Jeśli dreny są wciąż zalane, trzeba wsypać przez przewody odpowietrzające zwiększoną ilość biopreparatów, które wraz z opadającą wodą udrożnią zalane przewody. Dopóki niemożliwe jest zamówienie samochodu asenizacyjnego (opróżnienie szamba) lub do momentu, gdy woda gruntowa odsłoni drenaż podziemny, korzystać należy z ustępu, w którym nieczystości są przerabiane przez bakterie glebowe na humus.

Zobacz także: Instalacje wodne i kanalizacyjne - Porady

Instalacja telefoniczna

Jeżeli została zalana przez powódź, najlepiej, przed położeniem nowych tynków, wymienić wszystkie kable, ponieważ wilgoć będzie powodować korozję przewodów i zakłócenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA