REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Instalacja podtynkowa – montaż krok po kroku

Subskrybuj nas na Youtube
Bateria podtynkowa. Fot. Hansgrohe
Bateria podtynkowa. Fot. Hansgrohe

REKLAMA

REKLAMA

Instalacje podtynkowe są coraz bardziej popularne. To jak będzie działać instalacja podtynkowa, w dużej mierze zależy od jej poprawnego montażu. W wyniku jej błędnego montażu, możemy narazić się na powtórny remont, kucie ścian i ponowne układanie płytek ceramicznych. Zobacz, jak poprawnie wykonać montaż instalacji podtynkowej.

Armatura podtynkowa cieszy się coraz większą popularnością. Poprzez ukrycie wszystkich rur w ścianie zyskujemy znacznie większe możliwości aranżacyjne łazianki, a także kuchni. W instalacji podtynkowej widoczne są tylko dekoracyjne elementy nadtynkowe, takie jak wylewki, ich rozety, pokrętła baterii a także głowice, dysze i słuchawki natryskowe. Nowoczesny wygląd armatury oraz uzyskana dzięki ukryciu połączeń, większa powierzchnia użytkowej łazienki, są  bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, które wybiera coraz większa liczba osób. Dla przeciętnego użytkownika bardzo ważne jest także łatwe utrzymanie armatury w czystości oraz jej wysoka trwałość. Ukryte w ścianie elementy instalacji nie są narażone na mechaniczne uszkodzenia, nie są też poddawane długotrwałemu działaniu wilgoci.

REKLAMA

Zobacz także: Baterie podtynkowe – nowoczesny design w łazience

Montaż instalacji podtynkowej

REKLAMA

Montaż instalacji podtynkowej wymaga wcześniejszego przygotowania wnęki w ścianie, dlatego też, ten rodzaj instalacji najczęściej stosowany jest w nowo urządzanych łazienkach lub przy ich gruntownym remoncie. Montażu instalacji należy wykonać jeszcze przed położeniem płytek ceramicznych, części zewnętrzne takie jak np. krany nakłada się po zakończeniu wszystkich prac.

Najpierw należy doprowadzić instalację wodociągową i osadzić korpus baterii we wnęce o dostosowanych wymiarach. Pomocne będą oznaczenia przygotowane przez producentów, określające głębokość montażu w ścianie - radzi Aneta Dziedzina ekspert z Grupy Armatura

Bardzo istotne jest pamiętanie o odpowiednim zabezpieczeniu wszystkich elementów chromowanych armatury, stosując dołączone przez producenta obudowy polistyrenowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Montaż natrysku

Jeśli zdecydujemy się na montaż natrysku, musimy pamiętać, że będziemy musieli wykonać specjalne przyłącze, na którym będziemy mogli zamontować wylewkę. Zanim ostatecznie zabudujemy instalacje, należy upewnić się czy jest ona szczelna. Ostatnim etapem jest nałożenie rozet maskujących na wyprowadzone przyłącza i uszczelnienie ich silikonem.  

Zobacz także: Jak wybrać kabinę prysznicową?

Jak to wszystko rozmieścić?

REKLAMA

To, jak rozmieszczone są poszczególne części instalacji ma duży wpływ na komfort użytkowników. Poza zaleceniami producentów planując rozmieszczenie instalacji, warto wziąć pod uwagę także wzrost domowników oraz ich indywidualne preferencje. Standardowo, wylewka baterii wannowej powinna znajdować się na wysokości 10 cm od brzegu wanny, a jej korpus 30 cm. W przypadku natrysku wysokość umieszczenia korpusu to ok. 120 cm, a głowicy lub dysku natryskowego ok. 210 cm od dna brodzika. Wybierając konkretne wyposażenie prysznica, warto pamiętać o możliwości zastosowania różnorodnych rozwiązań, w tym różnego rodzaju przełączników.

Na rynku dostępny jest ogromny wybór różnego rodzaju: dysz, głowic, deszczownic oraz słuchawek natryskowych, które można w dowolny sposób montować na ścianie lub na suficie. Bardzo ważne jest odpowiednie rozmieszczenie dysz do hydromasażu, tylko wtedy ich praca będzie przebiegać w sposób prawidłowy.

Konserwacja armatury

Konserwacja baterii podtynkowych dostępnych na rynku nie jest skomplikowana. Części, które ulegają zużyciu, można bez potrzeby wymienić bez potrzeby kucia ścian. Jeśli zajdzie konieczność wymiany regulatora, należy zdjąć umieszczoną w nim zaślepkę, wcześniej odcinając dopływ wody. Następnie należy usunąć wkręt mocujący, zdjąć uchwyt dźwigni regulatora, usunąć chromowaną osłonę oraz zakrętkę mocującą. Zdjęcie regulatora nie jest trudne, bez problemu możemy go wyjąć i zastąpić nowym.

Zobacz także: Jaka bateria pomoże nam zaoszczędzić zużycie wody?

Podczas wymiany regulatora, należy pamiętać o użyciu specjalnego smaru silikonowego do konserwacji części uszczelniających oraz płytek regulatora.

Raz na jakiś czas może okazać się, że będziemy musieli wymienić także wkład napowietrza, który znajduje się w wylewce. Jeśli zaobserwujemy mniejszy wypływ wody, należy sprawdzić czy nie jest to spowodowane zanieczyszczeniem właśnie tego elementu.

Jeśli będziemy właściwie dbać o instalację –  będzie ona służyć nam przez długi czas. Do czyszczenia kranów najlepiej jest używać specjalnych, łagodnych środków pielęgnujących. Nie należy stosować preparatów z drobinkami ściernymi, szorujących myjek ani żrących środków czystości zawierających np. chlor. Niewłaściwa pielęgnacja  może spowodować uszkodzenie chromowanych powierzchni, a także może spowodować utratę gwarancji.

Źródło: Grupy Armatura/ jz

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA