Instalacja podtynkowa – montaż krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
Armatura podtynkowa cieszy się coraz większą popularnością. Poprzez ukrycie wszystkich rur w ścianie zyskujemy znacznie większe możliwości aranżacyjne łazianki, a także kuchni. W instalacji podtynkowej widoczne są tylko dekoracyjne elementy nadtynkowe, takie jak wylewki, ich rozety, pokrętła baterii a także głowice, dysze i słuchawki natryskowe. Nowoczesny wygląd armatury oraz uzyskana dzięki ukryciu połączeń, większa powierzchnia użytkowej łazienki, są bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, które wybiera coraz większa liczba osób. Dla przeciętnego użytkownika bardzo ważne jest także łatwe utrzymanie armatury w czystości oraz jej wysoka trwałość. Ukryte w ścianie elementy instalacji nie są narażone na mechaniczne uszkodzenia, nie są też poddawane długotrwałemu działaniu wilgoci.
REKLAMA
Zobacz także: Baterie podtynkowe – nowoczesny design w łazience
Montaż instalacji podtynkowej
REKLAMA
Montaż instalacji podtynkowej wymaga wcześniejszego przygotowania wnęki w ścianie, dlatego też, ten rodzaj instalacji najczęściej stosowany jest w nowo urządzanych łazienkach lub przy ich gruntownym remoncie. Montażu instalacji należy wykonać jeszcze przed położeniem płytek ceramicznych, części zewnętrzne takie jak np. krany nakłada się po zakończeniu wszystkich prac.
– Najpierw należy doprowadzić instalację wodociągową i osadzić korpus baterii we wnęce o dostosowanych wymiarach. Pomocne będą oznaczenia przygotowane przez producentów, określające głębokość montażu w ścianie - radzi Aneta Dziedzina ekspert z Grupy Armatura
– Bardzo istotne jest pamiętanie o odpowiednim zabezpieczeniu wszystkich elementów chromowanych armatury, stosując dołączone przez producenta obudowy polistyrenowe.
Montaż natrysku
Jeśli zdecydujemy się na montaż natrysku, musimy pamiętać, że będziemy musieli wykonać specjalne przyłącze, na którym będziemy mogli zamontować wylewkę. Zanim ostatecznie zabudujemy instalacje, należy upewnić się czy jest ona szczelna. Ostatnim etapem jest nałożenie rozet maskujących na wyprowadzone przyłącza i uszczelnienie ich silikonem.
Zobacz także: Jak wybrać kabinę prysznicową?
Jak to wszystko rozmieścić?
REKLAMA
To, jak rozmieszczone są poszczególne części instalacji ma duży wpływ na komfort użytkowników. Poza zaleceniami producentów planując rozmieszczenie instalacji, warto wziąć pod uwagę także wzrost domowników oraz ich indywidualne preferencje. Standardowo, wylewka baterii wannowej powinna znajdować się na wysokości 10 cm od brzegu wanny, a jej korpus 30 cm. W przypadku natrysku wysokość umieszczenia korpusu to ok. 120 cm, a głowicy lub dysku natryskowego ok. 210 cm od dna brodzika. Wybierając konkretne wyposażenie prysznica, warto pamiętać o możliwości zastosowania różnorodnych rozwiązań, w tym różnego rodzaju przełączników.
Na rynku dostępny jest ogromny wybór różnego rodzaju: dysz, głowic, deszczownic oraz słuchawek natryskowych, które można w dowolny sposób montować na ścianie lub na suficie. Bardzo ważne jest odpowiednie rozmieszczenie dysz do hydromasażu, tylko wtedy ich praca będzie przebiegać w sposób prawidłowy.
Konserwacja armatury
Konserwacja baterii podtynkowych dostępnych na rynku nie jest skomplikowana. Części, które ulegają zużyciu, można bez potrzeby wymienić bez potrzeby kucia ścian. Jeśli zajdzie konieczność wymiany regulatora, należy zdjąć umieszczoną w nim zaślepkę, wcześniej odcinając dopływ wody. Następnie należy usunąć wkręt mocujący, zdjąć uchwyt dźwigni regulatora, usunąć chromowaną osłonę oraz zakrętkę mocującą. Zdjęcie regulatora nie jest trudne, bez problemu możemy go wyjąć i zastąpić nowym.
Zobacz także: Jaka bateria pomoże nam zaoszczędzić zużycie wody?
Podczas wymiany regulatora, należy pamiętać o użyciu specjalnego smaru silikonowego do konserwacji części uszczelniających oraz płytek regulatora.
Raz na jakiś czas może okazać się, że będziemy musieli wymienić także wkład napowietrza, który znajduje się w wylewce. Jeśli zaobserwujemy mniejszy wypływ wody, należy sprawdzić czy nie jest to spowodowane zanieczyszczeniem właśnie tego elementu.
Jeśli będziemy właściwie dbać o instalację – będzie ona służyć nam przez długi czas. Do czyszczenia kranów najlepiej jest używać specjalnych, łagodnych środków pielęgnujących. Nie należy stosować preparatów z drobinkami ściernymi, szorujących myjek ani żrących środków czystości zawierających np. chlor. Niewłaściwa pielęgnacja może spowodować uszkodzenie chromowanych powierzchni, a także może spowodować utratę gwarancji.
Źródło: Grupy Armatura/ jz
REKLAMA
REKLAMA