Ograniczenie zużycia wody w łazience
REKLAMA
REKLAMA
Oszczędzaj zużycie wody w łazience
Ekologia i oszczędzanie są nieustannie jednym z najmodniejszych elementów każdej dziedziny życia. Poza zdrową żywnością, segregowaniem odpadów, recyclingiem, zamienianiem reklamówek foliowych na torby materiałowe czy przemyślanymi zakupami warto pomyśleć również o „oszczędnym" wyposażeniu własnego domu. Aranżując jego wnętrze sprzętami codziennego użytku, warto wybrać urządzenia AGD (najlepiej o klasie energooszczędności A), które zapewniają minimalne zużycie energii czy energooszczędne oświetlenie LED (zużywające nawet 4 razy mniej energii niż tradycyjne żarówki). Nie małe znaczenie dla ekologii ma również oszczędność wody podczas codziennych domowych czynności. Według badań CBOS, aż 83% z nas stara się ograniczać zużycie wody. Istnieje na to wiele sposobów, m.in. gotowanie jedynie takiej ilości wody, jaka jest nam potrzebna, używanie letniej wody do płukania naczyń zamiast ciepłej oraz wybór odpowiedniej baterii umywalkowej, którą zamontujemy w kuchni czy łazience.
REKLAMA
Zobacz także: Woda deszczowa a oszczędzanie pieniędzy
REKLAMA
Najlepszym sposobem na ograniczenie zużycia wody są baterie czasowe, dzięki którym zużywamy tylko niezbędną jej ilość. Ważnym elementem w budowie baterii jest perlator rozpraszający strumień wody przez jej napowietrzenie, a jednocześnie zmniejszający jej zużycie od 15 do 60% – podkreśla Kamil Urbaś, ekspert z firmy TwojaBateria.pl.
Baterie czasowe, zarówno umywalkowe, natryskowe czy pisuarowe, to idealne rozwiązanie w łazienkach publicznych, hotelach, restauracjach lub obiektach sportowych, gdzie zużycie wody jest wyjątkowo duże.
Dobierz odpowiednią baterię do wody
REKLAMA
Wbrew pozorom, w parze z oszczędnością może podążać także funkcjonalność i sprawdzona technologia. Współczesne urządzenia sanitarne gwarantują wygodę i jednocześnie bezpieczeństwo, nawet gdy w grę wchodzi najmłodszy użytkownik. Wybierając baterię łazienkową lub kuchenną, dobrym i wygodnym rozwiązaniem może okazać się bateria elektroniczna. Posiada ona optyczny czujnik ruchu, co oznacza, że wystarczy podłożyć dłonie, aby woda leciała do momentu ich odsunięcia. Dzięki temu nie tylko ograniczymy niepotrzebne zużycie wody, ale i zaoszczędzimy sobie np. brudzenia kranu rękami podczas kuchennych eksperymentów. Temperaturę wody reguluje się, poprzez jeden prosty uchwyt, dzięki czemu (w przeciwieństwie do dwóch pokręteł) skraca się także czas jej ustawiania.
Jeśli w domu znajduje się małe dziecko, warto zastanowić się nad zakupem baterii z termostatem, regulującym temperaturę poprzez mieszanie wody gorącej z zimną. Zaletą takich baterii jest to, że już od pierwszej sekundy otrzymamy wodę o pożądanej temperaturze oraz ciśnieniu.
Posiadają one zabezpieczenie przed temperaturą powyżej 38 stopni oraz możliwość redukcji przepływu gorącej wody, dzięki czemu dziecko nie jest narażone na nagłe zmiany temperatury czy poparzenie podczas kąpieli – zauważa Kamil Urbaś.
Przy zakupie baterii łazienkowych czy kuchennych warto również zwrócić uwagę na funkcję umożliwiającą zaprogramowanie automatycznej dezynfekcji w trybie 24h.
Zobacz także: Jakie wybrać baterie łazienkowe?
Nowoczesny design i technologia w łazience
Posiadamy już łazienkę oszczędną, wygodną i bezpieczną – śmiało możemy wpuścić do niej małego, ciekawego świata człowieka, ale co z jej wyglądem wizualnym? Okazuje się, że producenci wyposażenia łazienek nie zapominają także i o tym ważnym szczególe. Nowoczesne technologie coraz częściej łączą się z designerskim, oryginalnym wyglądem, a spójne wzornictwo różnych elementów pozwala stworzyć niepowtarzalny klimat każdego wnętrza kąpielowego. Tak więc o ekologię możemy dbać nie tylko myjąc ręce czy naczynia, ale również pod prysznicem czy w wannie (podczas kąpieli zużywamy nawet do 100l wody). Ciekawym rozwiązaniem, łączącym wiele funkcji z oszczędnością, są baterie elektroniczne, z cyfrowym, podświetlanym panelem obsługowym. Mogą one posiadać kilka programów, pozwalając użytkownikowi na regulowanie różnych kombinacji temperatury i ciśnienia, a dzięki cyfrowemu ogranicznikowi przepływu – nawet czasu trwania kąpieli. Istnieje jednocześnie możliwość ustawienia takich programów jak płukanie twarzy, mycie rąk i szczotkowanie zębów.
Pamiętajmy, że opłaty za energię i wodę wciąż rosną, dlatego wybór urządzeń energooszczędnych z pewnością okaże się korzystny – zarówno dla naszego portfela, jak i dla naturalnego środowiska.
Źródło: TwojaBateria.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.