REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ograniczenie zużycia wody w łazience

Łazienka to miejsce, w którym zużywa się najwięcej wody. Fot. Oras
Łazienka to miejsce, w którym zużywa się najwięcej wody. Fot. Oras

REKLAMA

REKLAMA

Łazienka to miejsce, w którym zużywa się najwięcej wody. Warto zaprojektować ją tak, aby była nie tylko efektowna i nowoczesna. Prawidłowo zaprojektowana łazienka to miejsce funkcjonalne i oszczędne.

Oszczędzaj zużycie wody w łazience

Ekologia i oszczędzanie są nieustannie jednym z najmodniejszych elementów każdej dziedziny życia. Poza zdrową żywnością, segregowaniem odpadów, recyclingiem, zamienianiem reklamówek foliowych na torby materiałowe czy przemyślanymi zakupami warto pomyśleć również o „oszczędnym" wyposażeniu własnego domu. Aranżując jego wnętrze sprzętami codziennego użytku, warto wybrać urządzenia AGD (najlepiej o klasie energooszczędności A), które zapewniają minimalne zużycie energii czy energooszczędne oświetlenie LED (zużywające nawet 4 razy mniej energii niż tradycyjne żarówki). Nie małe znaczenie dla ekologii ma również oszczędność wody podczas codziennych domowych czynności. Według badań CBOS, aż 83% z nas stara się ograniczać zużycie wody. Istnieje na to wiele sposobów, m.in. gotowanie jedynie takiej ilości wody, jaka jest nam potrzebna, używanie letniej wody do płukania naczyń zamiast ciepłej oraz wybór odpowiedniej baterii umywalkowej, którą zamontujemy w kuchni czy łazience.

REKLAMA

Zobacz także: Woda deszczowa a oszczędzanie pieniędzy

REKLAMA

Najlepszym sposobem na ograniczenie zużycia wody są baterie czasowe, dzięki którym zużywamy tylko niezbędną jej ilość. Ważnym elementem w budowie baterii jest perlator rozpraszający strumień wody przez jej napowietrzenie, a jednocześnie zmniejszający jej zużycie od 15 do 60% – podkreśla Kamil Urbaś, ekspert z firmy TwojaBateria.pl.

Baterie czasowe, zarówno umywalkowe, natryskowe czy pisuarowe, to idealne rozwiązanie w łazienkach publicznych, hotelach, restauracjach lub obiektach sportowych, gdzie zużycie wody jest wyjątkowo duże.

Dobierz odpowiednią baterię do wody

REKLAMA

Wbrew pozorom, w parze z oszczędnością może podążać także funkcjonalność i sprawdzona technologia. Współczesne urządzenia sanitarne gwarantują wygodę i jednocześnie bezpieczeństwo, nawet gdy w grę wchodzi najmłodszy użytkownik. Wybierając baterię łazienkową lub kuchenną, dobrym i wygodnym rozwiązaniem może okazać się bateria elektroniczna. Posiada ona optyczny czujnik ruchu, co oznacza, że wystarczy podłożyć dłonie, aby woda leciała do momentu ich odsunięcia. Dzięki temu nie tylko ograniczymy niepotrzebne zużycie wody, ale i zaoszczędzimy sobie np. brudzenia kranu rękami podczas kuchennych eksperymentów. Temperaturę wody reguluje się, poprzez jeden prosty uchwyt, dzięki czemu (w przeciwieństwie do dwóch pokręteł) skraca się także czas jej ustawiania.

Jeśli w domu znajduje się małe dziecko, warto zastanowić się nad zakupem baterii z termostatem, regulującym temperaturę poprzez mieszanie wody gorącej z zimną. Zaletą takich baterii jest to, że już od pierwszej sekundy otrzymamy wodę o pożądanej temperaturze oraz ciśnieniu.

Posiadają one zabezpieczenie przed temperaturą powyżej 38 stopni oraz możliwość redukcji przepływu gorącej wody, dzięki czemu dziecko nie jest narażone na nagłe zmiany temperatury czy poparzenie podczas kąpieli – zauważa Kamil Urbaś.

Przy zakupie baterii łazienkowych czy kuchennych warto również zwrócić uwagę na funkcję umożliwiającą zaprogramowanie automatycznej dezynfekcji w trybie 24h.

Zobacz także: Jakie wybrać baterie łazienkowe?

Nowoczesny design i technologia w łazience

Posiadamy już łazienkę oszczędną, wygodną i bezpieczną – śmiało możemy wpuścić do niej małego, ciekawego świata człowieka, ale co z jej wyglądem wizualnym? Okazuje się, że producenci wyposażenia łazienek nie zapominają także i o tym ważnym szczególe. Nowoczesne technologie coraz częściej łączą się z designerskim, oryginalnym wyglądem, a spójne wzornictwo różnych elementów pozwala stworzyć niepowtarzalny klimat każdego wnętrza kąpielowego. Tak więc o ekologię możemy dbać nie tylko myjąc ręce czy naczynia, ale również pod prysznicem czy w wannie (podczas kąpieli zużywamy nawet do 100l wody). Ciekawym rozwiązaniem, łączącym wiele funkcji z oszczędnością, są baterie elektroniczne, z cyfrowym, podświetlanym panelem obsługowym. Mogą one posiadać kilka programów, pozwalając użytkownikowi na regulowanie różnych kombinacji temperatury i ciśnienia, a dzięki cyfrowemu ogranicznikowi przepływu – nawet czasu trwania kąpieli. Istnieje jednocześnie możliwość ustawienia takich programów jak płukanie twarzy, mycie rąk i szczotkowanie zębów.

Pamiętajmy, że opłaty za energię i wodę wciąż rosną, dlatego wybór urządzeń energooszczędnych z pewnością okaże się korzystny – zarówno dla naszego portfela, jak i dla naturalnego środowiska.

Źródło: TwojaBateria.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    REKLAMA

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    REKLAMA

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA