Jaka bateria pomoże nam zaoszczędzić zużycie wody?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Baterie jednouchwytowe
REKLAMA
Jest to najbardziej popularny rodzaj baterii. Ze względu na swoją wygodę i łatwość użytkowania oraz oszczędność, którą zapewniają, powoli aczkolwiek skutecznie wypierają standardowe baterie dwu rurkowe. Działanie baterii jednouchwytowej polega na tym, że doprowadzone są do niej: woda ciepła i zimna, płynąca z podgrzewacza lub z sieci wodociągowej. Poprzez poruszenie pionowo uchwytu, następuje jej mieszanie w pożądanych przez nas proporcjach.
Regulacja, lub zmiana temperatury wody jest możliwa poprzez poziome ruchy uchwytu w prawą lub lewą stronę. Otwarcie bądź zamknięcie przepływy wody odbywa się poprzez pionowe ruchy uchwytu baterii w górę (otwarcie) lub dół (zamknięcie).
W niektórych przypadkach można ograniczyć maksymalną temperaturę strumienia, umożliwia to stosowanie stałego zakresu temperatur i strumienia, głównie ze względu bezpieczeństwa (np. aby dziecko się nie poparzyło). Jednym z rozwiązań, jest specjalny przycisk, stosowany przez niektórych producentów. Jest to funkcja, uniemożliwiająca blokadę przycisku zarówno w pionie jak i poziomie – na wcześniej ustawionym poziomie.
Aby wybrać zakres temperatur puszczanej wody, należy ustawić wybraną wielkość strumienia o określonej temperaturze i wcisnąć przycisk. Tak, raz ustawiony zakres zapewni naszym dzieciom bezpieczeństwo podczas użytkowania kranu. Należy jednak pamiętać, że jest to ustawienie mechaniczne i w przypadku zmiany ciśnienia wody w instalacji, woda płynąca z kranu może mieć inna temperaturę i oraz ciśnienie.
Baterie termostatyczne
REKLAMA
Baterie termostatyczne polecane są wszędzie tam, gdzie oczekuje się większego bezpieczeństwa użytkowania (np. pod natryskiem lub w wannie). Baterie te zapewniają nam stała temperaturę wody wypływającej. Specjalna konstrukcja z wbudowanym elementem termostatycznym utrzymuje stałą temperaturę wody wypływającej, niezależnie od zmian ciśnienia wody ciepłej i zimnej.
Element regulacyjny odpowiadający za przepływ wody, pod wpływam temperatur kurczy się i rozszerza w zależności od zmian temperatury wody wypływającej, zmniejszając lub zwiększając dopływ gorącej wody do komory mieszającej. Czas reakcji elementu sterującego jest dość krótki i trwa ok. 2 s.
W dobrych bateriach termostatycznych, zmiana temperatury wody gorącej o 20°C nie przekroczy 1–2°C, jest więc to praktycznie niewyczuwalne. Pokrętło wyposażone jest w blokadę bezpieczeństwa, nie dopuszczającą do przypadkowego otwarcia strumienia o temperaturze wyższej niż 38°C.
REKLAMA
REKLAMA