REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Piec gazowy: jedno czy dwufunkcyjny? Który wybrać?

Redakcja Dom
Łazienka. Fot. Fotolia
Łazienka. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Piec gazowy: jedno czy dwufunkcyjny. Piec jednofunkcyjny zasila tylko instalację c.o. Piec dwufunkcyjny poza c.o. może ogrzewać także ciepłą wodę użytkową. Zobacz, który wybrać? Który będzie najlepszy?

Piec jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny – różnice

REKLAMA

Podstawową różnicą pomiędzy piecem jednofunkcyjnym a piecem dwufunkcyjnym jest wbudowany zasobnik ciepła. Jeden piec go posiada, drugi – nie.

Piece jednofunkcyjne charakteryzują się tym, że nie posiadają wbudowanego wymiennika ciepła, który na co dzień ogrzewa nam wodę użytkową czyli tę którą używamy np. do mycia czy zmywania. Można natomiast podłączyć do niego ogrzewacz pojemnościowy, specjalny zbiornik z zamontowanym wymiennikiem ciepła.

W piecach dwufunkcyjnych woda ogrzewana jest w sposób przepływowy, jest to możliwe dzięki wbudowanemu zasobnikowi ciepła.

Zobacz także: Jaka bateria pomoże nam zaoszczędzić zużycie wody?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie stosuje się poszczególne rodzaje pieców gazowych?

Nie ma znaczenia, który  z piec zastosujemy w domu jednorodzinnym. To, który wybierzemy w dużej mierze zależy od ilości ciepłej wody, która na co dzień zużywamy. Piece dwufunkcyjne mają mniejsze maks. natężenie przepływu wody, ni ż piece jednofunkcyjne. Oznacza to, że piece dwufunkcyjne nie nadają się do zastosowania w domach, w których jest duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, a także tam, gdzie mamy kilka punktów poboru wody. W takim przypadku lepiej sprawdzi  się piec jednofunkcyjny. Zaleca się, aby piece jednofunkcyjne stosować wraz z podgrzewaczem ciepłej wody lub z zasobnikiem. Zasobnik ma mniejszą pojemność, niż podgrzewacz, ma to m.in. wpływ na mniejsze straty ciepła  ze zbiornika c.w.u. Przy instalacji z zasobnikiem, w kranie szybciej pojawia się ciepła woda, niż ma to miejsce w przypadku podgrzewacza. Jedyną przeszkoda w zastosowaniu zasobnika może być twardość wody poniżej 20°dH. Zbyt duża twardość wody może powodować zanieczyszczanie wymiennika ciepła .

Zobacz także: Instalacja podtynkowa – montaż krok po kroku

Który piec wybrać?

REKLAMA

Jeśli mamy w domu niedużo miejsca, gdzie nie zmieści się nam kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem, w takim przypadku lepiej zdecydować się na piec dwufunkcyjny. Niewielkie rozmiary pieców dwufunkcyjnych umożliwiają ich montaż nawet w niewielkich kuchniach oraz łaziankach.  Piece dwufunkcyjne powinniśmy wybierać wszędzie tam, gdzie instalacje nie jest zbytnio rozbudowana.

Jeśli planujemy remont łazienki i zamierzamy zainstalować w niej  panel prysznicowy z wieloma funkcjami Noe powinniśmy stosować pieca c.w.u. Nie da on rady dostarczyć nam odpowiedniej ilości wody podczas kąpieli.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

REKLAMA