Gaśnice – przegląd techniczny i zasady ich rozmieszczania
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z ustawą wszystkie urządzenia przeciwpożarowe w budynku powinny być wykonane zgodnie z projektem uzgodnionym przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Warunkiem dopuszczenia urządzeń przeciwpożarowych do ich użytkowania, jest przeprowadzenie odpowiednich dla danego urządzenia prób i badań, potwierdzających prawidłowość ich działania.
REKLAMA
Przegląd techniczny
Wszelkie urządzenia przeciwpożarowe w tym gaśnice, zarówno przenośne jak i przewoźne, powinny być poddawane przeglądom technicznym wg. zasad opisanych w Polskich Normach oraz wg. instrukcjach obsługi, opracowanych przez ich producentów. Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, ale nie rzadziej jednak niż raz w roku.
Rodzaj gaśnicy, a typ pożaru, który może wystąpić w obiekcie
Gaśnice w konkretnym budynku powinny być dostosowane do gaszenia takiego typu pożaru, jaki w danym budynku może wystąpić.
Każda z gaśnic posiada oznaczenia, które w widoczny sposób mówią nam o tym, do jakiego typu pożaru możemy daną gaśnicę stosować. Są to następujące oznaczenia
A – pożar materiałów stałych, zwykle pochodzenie organicznego, których spalanie się zachodzi z tworzeniem się żarzących węgli.
B – pożar cieczy i materiałów stałych ulegających stopieniu.
C – pożar gazów.
D – pożar metali.
F – pożar tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych.
Rozmieszczenie gaśnic
Gaśnice w budynkach powinny być rozmieszczone w miejscach łatwo dostępnych i widocznych, w szczególności:
– przy wejściach do budynków,
– na klatkach schodowych,
– na korytarzach,
–przy wyjściach z pomieszczeń na zewnątrz,
Miejsca, w których znajdują się gaśnice nie powinny być narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie źródeł ciepła np. takich jak piece czy grzejniki.
W budynkach o wielu kondygnacjach, gaśnice powinny znajdować się w tych samych miejscach na każdym Pietrze. Oczywiście, jeżeli pozwalają na to istniejące warunki.
Należy także pamiętać, aby podczas rozmieszczenia gaśnic przestrzegać następujących zasad:
– odległość z każdego miejsca w budynku, w którym może przybywać człowiek do najbliższej gaśnicy nie powinna być większa jak 30 m.
– do gaśnic powinien być zapewniony dostęp o szerokości min. 1 m.
Rozmieszczeniem gaśnic w budynku zazwyczaj zajmują się specjaliści, dlatego też w większości przypadków nie musimy się tym przejmować. Działa to jednak tez w druga stronę. Zasady rozmieszczanie gaśnic stworzono m.in. po to aby w razie pożaru, ludzie nie mieli problemu z ich znalezieniem. To czy gaśnice rozmieszczone są prawidłowo oraz to czy są sprawne ma wpływ w dużej mierze na bezpieczeństwo osób znajdujących się w budynku.
REKLAMA
REKLAMA