Zawory regulacyjne – regulacja przepływu wody bez przebudowy instalacji
REKLAMA
REKLAMA
Zawory pełnią w instalacji wodnej ważne funkcje odcinania i regulacji. O ich znaczeniu użytkownicy przekonują się dopiero podczas awarii baterii lub pęknięcia wężyka zimnej wody. Zawory kątowe czy kulowe pozwalają wtedy odciąć urządzenie od instalacji wodnej zapobiegając zalaniu pomieszczenia. Wygoda takiego rozwiązania polega na możliwości odcięcia dopływu medium tylko do danego urządzenia w razie jego awarii, bez potrzeby wyłączania wody w całym domu lub pomieszczeniu. Natomiast dodatkową zaletę w postaci możliwości oszczędzania wody dają tylko zawory regulacyjne. Zawór kombinowany pozwala na regulację przepływu zimnej wody do dwóch urządzeń naraz z jednego podejścia. Upraszcza to znacznie prace montażowe, szczególnie w przypadkach gdy do istniejącej już instalacji chcemy bezpiecznie podłączyć dodatkowe urządzenie w postaci zmywarki czy pralki. Solidne, mosiężne wykonanie gwarantuje bezawaryjną pracę.
REKLAMA
Zawór kulowy. Fot. SCHELL Polska Sp. z o.o
Zobacz także: Odwodnienie w łazience: brodzik czy odwodnienie liniowe?
Bezpieczeństwo i oszczędność
Zawór kombinowany reguluje natężenie przepływu wody w instalacji. Jego wstępne ograniczenie jeszcze przed baterią pozwala zaoszczędzić wodę i wyeliminować ryzyko nadmiernego zużycia podczas rutynowych czynności, jak mycie rąk czy zmywanie naczyń. Rozwiązanie ze zintegrowanym zaworem przyłączeniowym dla urządzeń gospodarstwa domowego pozwala na uproszczenie budowy instalacji lub jej szybką przeróbkę w sytuacjach, gdy potrzebne jest podłączenie naraz dwóch przyborów, takich jak bateria i pralka, czy bateria i zmywarka. Strumień wody można łatwo i wygodnie regulować za pomocą poręcznego pokrętła i oddzielnej głowicy z komorą smarną, która działa lekko nawet po wielu latach użytkowania.
Zobacz także: Kanalizacja w budynku i na działce - średnice przyłączy
Niektóre zawory kombinowany wyposażone są w podwójną blokadę strumienia zwrotnego. Zapobiega ona cofaniu się wody do instalacji i jej skażeniu w przypadku występowania podciśnienia w rurach, co czasem zdarza się podczas awarii wodociągu. Zawór może dodatkowo posiadać filtr na podłączeniu do baterii, który stanowi doskonałą ochronę armatury i gwarancję wysokiej higieny jej użytkowania. W celu czyszczenia, wystarczy go zdemontować za pomocą śrubokręta lub monety i wypłukać pod bieżącą wodą. Odporna na wyrwanie złączka ze stożkiem zaciskowym pozwala na szybkie i szczelne połączenie z instalacją zimnej wody. Zawory kombinowane są oferowane również w wersjach z samouszczelniającym gwintem przyłączeniowym.
Źródło: Materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA