REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Inteligentny dom – zrobi za nas wszystko co sobie zaplanujemy

Dom jednorodzinny. Fot. Materiały prasowe
Dom jednorodzinny. Fot. Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Jak zapanować nad domowym rozgardiaszem i nadmiarem codziennych obowiązków? Inteligentny dom zaparzy za nas rano kawę, podgrzeje obiad lub podleje ogród. Teraz to możliwe, dziś w wielu przypadkach wyręczają nas inteligentne technologie.

Ulubiona muzyka i kawa

Budzisz się rano. „Jeszcze pięć minut…” – myślisz i przewracasz się na drugi bok, a w tym czasie włącza się twoja ulubiona muzyka, stopniowo coraz głośniej. W sypialni delikatnie podnoszą się rolety. Kiedy zdecydujesz się wstać z łóżka w domu panuje już odpowiednia temperatura, a lampy oświetlają Ci drogę do łazienki, kuchni lub garderoby – w zależności od tego, gdzie zwykle kierujesz swoje pierwsze kroki po przebudzeniu. Kiedy ty bierzesz prysznic, ekspres do kawy włącza się i zaczyna przygotowywać aromatyczną małą czarną. Gdy ją pijesz telewizor pokazuje ci aktualną prognozę pogody. Kiedy wszyscy mieszkańcy wyjdą, dom samodzielnie wyłącza wszystkie urządzenia, uzbraja system alarmowy i zamyka drzwi. Po drodze do pracy nie musisz się martwić, czy na pewno wyłączyłaś żelazko albo światło. Właśnie tak może wyglądać poranek dzięki wykorzystaniu inteligencji budynkowej. Na czym polega to tajemniczo brzmiące rozwiązanie?

REKLAMA

Zobacz także: Czym jest inteligentny budynek?

Inteligentna pomoc domowa

REKLAMA

Działanie inteligentnego systemu można porównać do elektronicznego lokaja, który nie tylko wykonuje twoje polecenia, ale też sam podejmuje określone działania. – Za pomocą inteligencji budynkowej możemy sterować wszystkimi domowymi urządzeniami i instalacjami, również zdalnie. Włączamy światło, ustawiamy odpowiednią temperaturę, a także zarządzamy pracą sprzętów RTV, AGD czy systemem alarmowym – wyjaśnia Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro. – Dodatkowo określone działania system uruchamia automatycznie, na podstawie wcześniej wprowadzonych ustawień lub informacji przekazywanych przez czujniki – dodaje.

To znaczy, że inteligentny dom uczy się, jak „zachować się” w określonej sytuacji. Planujesz romantyczną kolację z ukochanym? Wystarczy, że wcześniej stworzysz odpowiednią scenę i nazwiesz ją na przykład „Randka”. Po jej uruchomieniu jednym kliknięciem uruchomisz całą sekwencję działań w swoim domu. Kiedy ty będziesz przymierzać kolejne kreacje i robić makijaż system sam podgrzeje przygotowane wcześniej danie, przygasi światła i włączy nastrojową muzykę. A jeśli podczas relaksującego wieczoru pojawi się u ciebie niespodziewany gość? Po naciśnięciu przez niego dzwonka oglądany przez ciebie film zostanie automatycznie zatrzymany, a na ekranie telewizora wyświetli się obraz z wideodomofonu. Zdążysz zmyć z twarzy maseczkę zanim jeszcze gość dotrze do drzwi.

Wygoda  + bezpieczeństwo

Inteligentny system to nie tylko większa wygoda, ale i bezpieczeństwo. – W sytuacjach awaryjnych system w ciągu kilku sekund rozpoznaje zagrożenie i uruchamia odpowiednią procedurę. W przypadku awarii odetnie dopływ wody czy prądu, a jeśli nie ma nas w domu – wyśle sms-a lub maila z powiadomieniem o zaistniałej sytuacji. Odpowiednie działania zostaną też uruchomione w przypadku poważniejszego zagrożenia, na przykład pożaru – mówi Maciej Fiedler z Fibaro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Dom inteligentny – Instalacje bezprzewodowe

Jak działa inteligentny dom?

Inteligentny system daje nam sporo możliwości. Może się więc wydawać, że jego konfiguracja i obsługa jest skomplikowana. Jednak dzięki temu, że „uczy się” on naszych zachowań i przyzwyczajeń, już po wstępnej konfiguracji działa w zasadzie samoczynnie. Odczytuje dane z rozmieszczonych w domu czujników czy modułu GPS i na tej podstawie uruchamia określone działania. A jeśli mimo to chcemy samodzielnie na przykład podnieść temperaturę w domu czy włączyć jakieś urządzenie? Nic strasznego – nie musimy się martwić, że konieczne będzie nauczenie się obsługi skomplikowanego programu komputerowego. Producenci dbają bowiem o to, by sterowanie mądrym domem maksymalnie uprościć.  – Nowoczesnymi systemami inteligencji budynkowej zarządza się za pomocą intuicyjnych i przejrzystych aplikacji, które instaluje się na smartfonie. Dzięki temu tym, co dzieje się w czterech kątach można sterować z każdego miejsca na świecie – nie tylko z biura, ale nawet opalając się na leżaku gdzieś w ciepłych krajach.  Możemy też wykorzystać specjalną „wirtualną asystentkę” LiLi i sterować domowymi sprzętami za pomocą poleceń głosowychwyjaśnia Maciej Fiedler z Fibaro.

Zobacz także: Montaż inteligentnych instalacji w domu jednorodzinnym, krok po kroku

Inteligentny dom to znak czasów. Nowoczesne mieszkania coraz częściej wyposażane są w tego typu systemy w standardzie. Takie rozwiązanie możemy też zainstalować w swoim domu czy mieszkaniu na własną rękę – i to bez remontu, ponieważ na rynku dostępne są już systemy bezprzewodowe. Ile kosztuje taki „luksus”? Jak się okazuje – coraz mniej. – 50-metrowe mieszkanie możemy wyposażyć w system Fibaro już za około 4 tys. zł. Za tę cenę zyskujemy możliwość sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i roletami. W każdej chwili możemy też rozbudować posiadany system o kolejne moduły i funkcjonalnościmówi Maciej Fiedler z Fibaro.

Źródło: Maciej Fiedler/Fibaro

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA