REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Inteligentny dom – zrobi za nas wszystko co sobie zaplanujemy

Subskrybuj nas na Youtube
Dom jednorodzinny. Fot. Materiały prasowe
Dom jednorodzinny. Fot. Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Jak zapanować nad domowym rozgardiaszem i nadmiarem codziennych obowiązków? Inteligentny dom zaparzy za nas rano kawę, podgrzeje obiad lub podleje ogród. Teraz to możliwe, dziś w wielu przypadkach wyręczają nas inteligentne technologie.

Ulubiona muzyka i kawa

Budzisz się rano. „Jeszcze pięć minut…” – myślisz i przewracasz się na drugi bok, a w tym czasie włącza się twoja ulubiona muzyka, stopniowo coraz głośniej. W sypialni delikatnie podnoszą się rolety. Kiedy zdecydujesz się wstać z łóżka w domu panuje już odpowiednia temperatura, a lampy oświetlają Ci drogę do łazienki, kuchni lub garderoby – w zależności od tego, gdzie zwykle kierujesz swoje pierwsze kroki po przebudzeniu. Kiedy ty bierzesz prysznic, ekspres do kawy włącza się i zaczyna przygotowywać aromatyczną małą czarną. Gdy ją pijesz telewizor pokazuje ci aktualną prognozę pogody. Kiedy wszyscy mieszkańcy wyjdą, dom samodzielnie wyłącza wszystkie urządzenia, uzbraja system alarmowy i zamyka drzwi. Po drodze do pracy nie musisz się martwić, czy na pewno wyłączyłaś żelazko albo światło. Właśnie tak może wyglądać poranek dzięki wykorzystaniu inteligencji budynkowej. Na czym polega to tajemniczo brzmiące rozwiązanie?

REKLAMA

Zobacz także: Czym jest inteligentny budynek?

Inteligentna pomoc domowa

REKLAMA

Działanie inteligentnego systemu można porównać do elektronicznego lokaja, który nie tylko wykonuje twoje polecenia, ale też sam podejmuje określone działania. – Za pomocą inteligencji budynkowej możemy sterować wszystkimi domowymi urządzeniami i instalacjami, również zdalnie. Włączamy światło, ustawiamy odpowiednią temperaturę, a także zarządzamy pracą sprzętów RTV, AGD czy systemem alarmowym – wyjaśnia Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro. – Dodatkowo określone działania system uruchamia automatycznie, na podstawie wcześniej wprowadzonych ustawień lub informacji przekazywanych przez czujniki – dodaje.

To znaczy, że inteligentny dom uczy się, jak „zachować się” w określonej sytuacji. Planujesz romantyczną kolację z ukochanym? Wystarczy, że wcześniej stworzysz odpowiednią scenę i nazwiesz ją na przykład „Randka”. Po jej uruchomieniu jednym kliknięciem uruchomisz całą sekwencję działań w swoim domu. Kiedy ty będziesz przymierzać kolejne kreacje i robić makijaż system sam podgrzeje przygotowane wcześniej danie, przygasi światła i włączy nastrojową muzykę. A jeśli podczas relaksującego wieczoru pojawi się u ciebie niespodziewany gość? Po naciśnięciu przez niego dzwonka oglądany przez ciebie film zostanie automatycznie zatrzymany, a na ekranie telewizora wyświetli się obraz z wideodomofonu. Zdążysz zmyć z twarzy maseczkę zanim jeszcze gość dotrze do drzwi.

Wygoda  + bezpieczeństwo

Inteligentny system to nie tylko większa wygoda, ale i bezpieczeństwo. – W sytuacjach awaryjnych system w ciągu kilku sekund rozpoznaje zagrożenie i uruchamia odpowiednią procedurę. W przypadku awarii odetnie dopływ wody czy prądu, a jeśli nie ma nas w domu – wyśle sms-a lub maila z powiadomieniem o zaistniałej sytuacji. Odpowiednie działania zostaną też uruchomione w przypadku poważniejszego zagrożenia, na przykład pożaru – mówi Maciej Fiedler z Fibaro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Dom inteligentny – Instalacje bezprzewodowe

Jak działa inteligentny dom?

Inteligentny system daje nam sporo możliwości. Może się więc wydawać, że jego konfiguracja i obsługa jest skomplikowana. Jednak dzięki temu, że „uczy się” on naszych zachowań i przyzwyczajeń, już po wstępnej konfiguracji działa w zasadzie samoczynnie. Odczytuje dane z rozmieszczonych w domu czujników czy modułu GPS i na tej podstawie uruchamia określone działania. A jeśli mimo to chcemy samodzielnie na przykład podnieść temperaturę w domu czy włączyć jakieś urządzenie? Nic strasznego – nie musimy się martwić, że konieczne będzie nauczenie się obsługi skomplikowanego programu komputerowego. Producenci dbają bowiem o to, by sterowanie mądrym domem maksymalnie uprościć.  – Nowoczesnymi systemami inteligencji budynkowej zarządza się za pomocą intuicyjnych i przejrzystych aplikacji, które instaluje się na smartfonie. Dzięki temu tym, co dzieje się w czterech kątach można sterować z każdego miejsca na świecie – nie tylko z biura, ale nawet opalając się na leżaku gdzieś w ciepłych krajach.  Możemy też wykorzystać specjalną „wirtualną asystentkę” LiLi i sterować domowymi sprzętami za pomocą poleceń głosowychwyjaśnia Maciej Fiedler z Fibaro.

Zobacz także: Montaż inteligentnych instalacji w domu jednorodzinnym, krok po kroku

Inteligentny dom to znak czasów. Nowoczesne mieszkania coraz częściej wyposażane są w tego typu systemy w standardzie. Takie rozwiązanie możemy też zainstalować w swoim domu czy mieszkaniu na własną rękę – i to bez remontu, ponieważ na rynku dostępne są już systemy bezprzewodowe. Ile kosztuje taki „luksus”? Jak się okazuje – coraz mniej. – 50-metrowe mieszkanie możemy wyposażyć w system Fibaro już za około 4 tys. zł. Za tę cenę zyskujemy możliwość sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i roletami. W każdej chwili możemy też rozbudować posiadany system o kolejne moduły i funkcjonalnościmówi Maciej Fiedler z Fibaro.

Źródło: Maciej Fiedler/Fibaro

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA