REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podręczny sprzęt gaśniczy, który warto mieć w domu

Redakcja Dom
Gaśnica. Fot. Fotolia
Gaśnica. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sprzęt gaśniczy w domu, to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy obawiamy się pożaru i poniesionego z nim ryzyka. Do podręcznego sprzętu gaśniczego, który możemy w dowolnej chwili zakupić i przechowywać w domy zaliczamy np. różnego rodzaju gaśnice i koce gaśnicze.

Gaśnice

Gaśnica jest chyba najbardziej znanym rodzajem sprzętu gaśniczego. Gaśnica, to niewielki, szczelnie zamknięty zbiornik pod ciśnieniem, w wnętrzu którego znajduje się środek gaśniczy.

REKLAMA

Wyróżniamy kilka rodzajów gaśnic. Są to: gaśnice pianowe, gaśnice śniegowe i gaśnice proszkowe. Każda z gaśnic, stosowana jest do gaszenia innego typu pożaru.

REKLAMA

Gaśnice pianowe – w tego typu gaśnicach środkiem gaśniczym jest piana, która pojawia się w wyniku zmieszania kwasu ze środkiem alkalicznym znajdującym się w gaśnicy. Gaśnice pianowe świetnie nadają się do gaszenia pożarów z grupy A i B. Gaśnice te nie nadają się do gaszenia urządzeń elektrycznych.

Gaśnice śniegowe – zawierają skroplony dwutlenek węgla CO2, który uwalnia się poprzez odkręcenie zaworu i skierowania gazu na źródło ognia. Uwolniony CO2 ogranicza dostęp tlenu do źródła ognia jednocześnie obniżając temperaturę. Gaśnice śniegowe są bardzo powszechnie stosowane. Stosuje  się je wszędzie tam, gdzie różne środki gaśnicze mogą wyrządzić szkody. Podczas stosowania gaśnic śniegowych, należy uważać, aby strumień CO2 nie skierować na ciało – może to spowodować odmrożenia.   

Gaśnice proszkowe – w tego typu gaśnicach środkiem gaśniczym jest specjalny proszek gaśniczy znajdujący się pod ciśnieniem gazu np. azotu. Działanie gaśnicze proszku polega na ograniczeniu dopływu tlenu do palącego się materiału. Gaśnice proszkowe można stosować w takim samym zakresie, jak gaśnice śniegowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas korzystania z gaśnic, należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji obsługi znajdującej się na gaśnicy.

Agregaty gaśnicze

Agregaty gaśnicze to duże gaśnice, zawierające większą ilość środka gaśniczego, niż standardowe gaśnice. Z racji swojej masy, agregaty gaśnicze wyposażone są w koła, które ułatwiają ich przemieszczanie.  W jednym agregacie gaśniczym może znajdować się od 50 do 250 kg środka gaśniczego – dzięki temu wydajniejsze jest gaszenie pożarów o większych rozmiarach.  Aby móc obsługiwać agregat potrzebne są dwie osoby. Agregaty gaśnicze raczej rzadko stosuje się w domach. Najczęściej stosuje się je  w zakładach przemysłowych i obiektach użyteczności publicznej.

Koce gaśnicze

REKLAMA

To niewielkie środki gaśnicze. Koce gaśnicze wykonuje się z niepalnych materiałów. Najczęściej jest to włókno szklane. Gaszenie kocem gaśniczym polega na zmniejszeniu dopływu tlenu  do palącego się materiału. Użycie koca polega na okryciu nim źródła ognia i dokładnym dociśnięciu do podłoża.

Z pośród ogólnie dostępnych środków gaśniczych, które możemy mieć w domu najlepiej zdecydować się na jedną z gaśnic lub koc gaśniczy. Zawsze też, możemy mieć w posiadaniu oba te środku. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów gaśniczych i środków zapobiegających pożarom. Mało popularne choć czasem stosowane są także hydronetki. Te niewielkie zbiorniki o pojemności ok. 10 l z wbudowaną pompką również mogą pełnić rolę zabezpieczenia przeciwko pożarowi.

To czy zdecydujemy się na jeden środek czy kilka zależy tylko od nas. Jeśli zdecydujemy się na zakup gaśnic, warto kupić kilka sztuk i rozmieścić je we wszystkich pomieszczeniach w domu, w których istnieje ryzyko pożaru np. w kuchni, kotłowni oraz w garażu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA