REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uchronić się przed uderzeniem pioruna?

Subskrybuj nas na Youtube
Burza. Fotolia
Burza. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Porażenia piorunem można uniknąć stosując kilka podstawowych zasad. Burza w okresie letnim to dość powszechne zjawisko. O ile po upalnym dniu, deszcz przynosi nam chwilę wytchnienia, burza może być dość niebezpieczna. Uderzenie pioruna może okazać się nawet śmiertelne. Nie ważne czy jesteśmy na wycieczce w górach, czy na nizinach. Są pewne zasady, według których należy postępować, żeby uchronić się przed uderzeniem pioruna. Zobacz jak uchronić się przed uderzeniem pioruna.

Burze co roku w okresie letnim przynoszą kolejne straty. Niestety poza stratami materialnymi, często ludzie tracą też życie. Żeby lepiej zadbać o bezpieczeństwo własne i innych, warto poznać kilka zasad, które mogą uchronić nas przed porażeniem piorunem.

REKLAMA

Poza wyładowaniami atmosferycznymi, niebezpieczne mogą być też zjawiska atmosferyczne towarzyszące burzy, takie jak silny wiatr, ulewne deszcze czy grad. Przestrzegając kilku podstawowych zasad, będziemy czuć się bezpieczniej.

Zasada 1

Przebywanie na zewnątrz podczas burzy może być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza kiedy w okolicy stanowimy najwyższy punkt otoczenia. W takiej sytuacji ryzyko porażenia piorunem jest dość wysokie. Piorun zanim uderzy „szuka” najkrótszej drogi pomiędzy niebem a ziemią, uderzając w najwyższe punkty otoczenia. Jeśli podczas burzy znajdziemy się np. na dużej łące – należy położyć się blisko ziemi, dobrym pomysłem jest np. położenie się w rowie. Najgorszym z możliwych rozwiązań jest np. schowanie się pod jedynym, znajdującym się w okolicy drzewem.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć dom przed burzą?

Zasada 2

Podczas burzy nigdy nie powinniśmy szukać schronienia pod drzewami, latarniami lub innymi pionowymi masztami. Wszystkie wysokie elementy otoczenia zawsze ściągają pioruny, dlatego też powinniśmy się od nich trzymać z daleka. Stanie pod drzewem naraża nas na porażenie piorunem. Możemy także zostać przygnieceni przez zwalone drzewo lub konar np. w wyniku podmuchu silnego wiatru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasada 3

W górach podczas burzy należy unikać wszelkich szczytów i wzniesień. Podczas zbliżającej się burzy, czym prędzej należy zejść w niższe partie gór. Najlepiej udać się do pobliskiego schroniska i tam przeczekać niepogodę.

Zasada 4

Kiedy podczas burzy znajdziemy się na dużej, otwartej przestrzeni należy kucnąć jak najbliżej ziemi ze zbliżonymi do siebie stopami. Jeśli nieopodal nas uderzy piorun, zniwelujemy w ten sposób skutek oddziaływania napięcia krokowego. To z tego powodu nie powinniśmy biec podczas burzy. Kiedy biegniemy nasze kroki są większe niż zazwyczaj – zwiększa to napięcie podczas bliskiego uderzenia pioruna.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć nasz dom przed wyjazdem na urlop?

Zasada 5

Choć pisaliśmy już, że pioruny lubią uderzać w najwyższe elementy otoczenia – całkowicie bezpiecznym miejscem podczas burzy jest np. lecący samolot lub samochód. Metalowa karoseria samochodu i metalowy kadłub samolotu tworzą tzw. klatkę Faradaya – dzięki niej podczas uderzenia pioruna prąd elektryczny przemieszcza się tylko po „zewnętrznej obudowie” i nie przenika do  środka.

Zasada 6

Bezpieczny budynek podczas burzy to taki, który posiada dobrze wykonaną instalację odgromową. Zamontowany na dachu piorunochron, ściąga na siebie pioruny, a następnie bezpiecznie kieruje je w stronę gruntu.

Zasada 7

Podczas burzy pod żadnym pozorem nie powinniśmy korzystać z urządzeń elektrycznych, które są podłączone do instalacji. Piorun, który uderzy w instalację elektryczną może przemieszczać się po kablach do samego odbiornika np. podłączonego do kontaktu radia. Podczas burzy, warto odpiąć od kontaktu wszystkie urządzenia, uchroni to je przed ewentualnym zniszczeniem.   

Zasada 8

Pracując na zewnątrz, kiedy tylko usłyszymy grzmoty – powinniśmy od razu przerwać pracę i poszukać schronienia. Nie czekajmy na deszcz, piorun może uderzyć dużo wcześniej.

Zasada 9

Kiedy podczas burzy przebywamy nad wodą np. pływamy łodzią po morzu lub jeziorze, czym prędzej powinniśmy poszukać schronienia. Skład wody jezior czy mórz powoduje, że bardzo dobrze przewodzą one prąd elektryczny. Jeśli piorun uderzy w powierzchnię wody – możemy zostać porażeni.

Zobacz także: Jaka powinna być instalacja odgromowa?

Zasada 10

Żeglując na jeziorze i widząc, że zbliża się burza – należy czym prędzej opuścić akwen. Podczas burzy na zbiorniku wodnym może pojawić się szkwał.

Zasada 11

Kiedy zanosi się na burzę nie należy parkować samochodu od drzewem. Jeśli pojawi się silny wiatr, może przewrócić drzewo i powalić je na pobliski samochód.

Zasada 12

Jeśli mamy w planach dłuższe wycieczki, zawsze przed wyjściem z domu sprawdźmy pogodę. Sprawdźmy czy nie zanosi się na burzę i deszcz, obserwujmy niebo. Warto mieć także awaryjny plan działania na wypadek pojawienia się burzy. Określmy też, gdzie ewentualnie będziemy mogli się schować i przeczekać nawałnicę.

jz

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA