REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uchronić się przed uderzeniem pioruna?

Burza. Fotolia
Burza. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Porażenia piorunem można uniknąć stosując kilka podstawowych zasad. Burza w okresie letnim to dość powszechne zjawisko. O ile po upalnym dniu, deszcz przynosi nam chwilę wytchnienia, burza może być dość niebezpieczna. Uderzenie pioruna może okazać się nawet śmiertelne. Nie ważne czy jesteśmy na wycieczce w górach, czy na nizinach. Są pewne zasady, według których należy postępować, żeby uchronić się przed uderzeniem pioruna. Zobacz jak uchronić się przed uderzeniem pioruna.

Burze co roku w okresie letnim przynoszą kolejne straty. Niestety poza stratami materialnymi, często ludzie tracą też życie. Żeby lepiej zadbać o bezpieczeństwo własne i innych, warto poznać kilka zasad, które mogą uchronić nas przed porażeniem piorunem.

REKLAMA

Poza wyładowaniami atmosferycznymi, niebezpieczne mogą być też zjawiska atmosferyczne towarzyszące burzy, takie jak silny wiatr, ulewne deszcze czy grad. Przestrzegając kilku podstawowych zasad, będziemy czuć się bezpieczniej.

Zasada 1

Przebywanie na zewnątrz podczas burzy może być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza kiedy w okolicy stanowimy najwyższy punkt otoczenia. W takiej sytuacji ryzyko porażenia piorunem jest dość wysokie. Piorun zanim uderzy „szuka” najkrótszej drogi pomiędzy niebem a ziemią, uderzając w najwyższe punkty otoczenia. Jeśli podczas burzy znajdziemy się np. na dużej łące – należy położyć się blisko ziemi, dobrym pomysłem jest np. położenie się w rowie. Najgorszym z możliwych rozwiązań jest np. schowanie się pod jedynym, znajdującym się w okolicy drzewem.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć dom przed burzą?

Zasada 2

Podczas burzy nigdy nie powinniśmy szukać schronienia pod drzewami, latarniami lub innymi pionowymi masztami. Wszystkie wysokie elementy otoczenia zawsze ściągają pioruny, dlatego też powinniśmy się od nich trzymać z daleka. Stanie pod drzewem naraża nas na porażenie piorunem. Możemy także zostać przygnieceni przez zwalone drzewo lub konar np. w wyniku podmuchu silnego wiatru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasada 3

W górach podczas burzy należy unikać wszelkich szczytów i wzniesień. Podczas zbliżającej się burzy, czym prędzej należy zejść w niższe partie gór. Najlepiej udać się do pobliskiego schroniska i tam przeczekać niepogodę.

Zasada 4

Kiedy podczas burzy znajdziemy się na dużej, otwartej przestrzeni należy kucnąć jak najbliżej ziemi ze zbliżonymi do siebie stopami. Jeśli nieopodal nas uderzy piorun, zniwelujemy w ten sposób skutek oddziaływania napięcia krokowego. To z tego powodu nie powinniśmy biec podczas burzy. Kiedy biegniemy nasze kroki są większe niż zazwyczaj – zwiększa to napięcie podczas bliskiego uderzenia pioruna.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć nasz dom przed wyjazdem na urlop?

Zasada 5

Choć pisaliśmy już, że pioruny lubią uderzać w najwyższe elementy otoczenia – całkowicie bezpiecznym miejscem podczas burzy jest np. lecący samolot lub samochód. Metalowa karoseria samochodu i metalowy kadłub samolotu tworzą tzw. klatkę Faradaya – dzięki niej podczas uderzenia pioruna prąd elektryczny przemieszcza się tylko po „zewnętrznej obudowie” i nie przenika do  środka.

Zasada 6

Bezpieczny budynek podczas burzy to taki, który posiada dobrze wykonaną instalację odgromową. Zamontowany na dachu piorunochron, ściąga na siebie pioruny, a następnie bezpiecznie kieruje je w stronę gruntu.

Zasada 7

Podczas burzy pod żadnym pozorem nie powinniśmy korzystać z urządzeń elektrycznych, które są podłączone do instalacji. Piorun, który uderzy w instalację elektryczną może przemieszczać się po kablach do samego odbiornika np. podłączonego do kontaktu radia. Podczas burzy, warto odpiąć od kontaktu wszystkie urządzenia, uchroni to je przed ewentualnym zniszczeniem.   

Zasada 8

Pracując na zewnątrz, kiedy tylko usłyszymy grzmoty – powinniśmy od razu przerwać pracę i poszukać schronienia. Nie czekajmy na deszcz, piorun może uderzyć dużo wcześniej.

Zasada 9

Kiedy podczas burzy przebywamy nad wodą np. pływamy łodzią po morzu lub jeziorze, czym prędzej powinniśmy poszukać schronienia. Skład wody jezior czy mórz powoduje, że bardzo dobrze przewodzą one prąd elektryczny. Jeśli piorun uderzy w powierzchnię wody – możemy zostać porażeni.

Zobacz także: Jaka powinna być instalacja odgromowa?

Zasada 10

Żeglując na jeziorze i widząc, że zbliża się burza – należy czym prędzej opuścić akwen. Podczas burzy na zbiorniku wodnym może pojawić się szkwał.

Zasada 11

Kiedy zanosi się na burzę nie należy parkować samochodu od drzewem. Jeśli pojawi się silny wiatr, może przewrócić drzewo i powalić je na pobliski samochód.

Zasada 12

Jeśli mamy w planach dłuższe wycieczki, zawsze przed wyjściem z domu sprawdźmy pogodę. Sprawdźmy czy nie zanosi się na burzę i deszcz, obserwujmy niebo. Warto mieć także awaryjny plan działania na wypadek pojawienia się burzy. Określmy też, gdzie ewentualnie będziemy mogli się schować i przeczekać nawałnicę.

jz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA