REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uchronić się przed uderzeniem pioruna?

Burza. Fotolia
Burza. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Porażenia piorunem można uniknąć stosując kilka podstawowych zasad. Burza w okresie letnim to dość powszechne zjawisko. O ile po upalnym dniu, deszcz przynosi nam chwilę wytchnienia, burza może być dość niebezpieczna. Uderzenie pioruna może okazać się nawet śmiertelne. Nie ważne czy jesteśmy na wycieczce w górach, czy na nizinach. Są pewne zasady, według których należy postępować, żeby uchronić się przed uderzeniem pioruna. Zobacz jak uchronić się przed uderzeniem pioruna.

Burze co roku w okresie letnim przynoszą kolejne straty. Niestety poza stratami materialnymi, często ludzie tracą też życie. Żeby lepiej zadbać o bezpieczeństwo własne i innych, warto poznać kilka zasad, które mogą uchronić nas przed porażeniem piorunem.

REKLAMA

Poza wyładowaniami atmosferycznymi, niebezpieczne mogą być też zjawiska atmosferyczne towarzyszące burzy, takie jak silny wiatr, ulewne deszcze czy grad. Przestrzegając kilku podstawowych zasad, będziemy czuć się bezpieczniej.

Zasada 1

Przebywanie na zewnątrz podczas burzy może być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza kiedy w okolicy stanowimy najwyższy punkt otoczenia. W takiej sytuacji ryzyko porażenia piorunem jest dość wysokie. Piorun zanim uderzy „szuka” najkrótszej drogi pomiędzy niebem a ziemią, uderzając w najwyższe punkty otoczenia. Jeśli podczas burzy znajdziemy się np. na dużej łące – należy położyć się blisko ziemi, dobrym pomysłem jest np. położenie się w rowie. Najgorszym z możliwych rozwiązań jest np. schowanie się pod jedynym, znajdującym się w okolicy drzewem.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć dom przed burzą?

Zasada 2

Podczas burzy nigdy nie powinniśmy szukać schronienia pod drzewami, latarniami lub innymi pionowymi masztami. Wszystkie wysokie elementy otoczenia zawsze ściągają pioruny, dlatego też powinniśmy się od nich trzymać z daleka. Stanie pod drzewem naraża nas na porażenie piorunem. Możemy także zostać przygnieceni przez zwalone drzewo lub konar np. w wyniku podmuchu silnego wiatru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasada 3

W górach podczas burzy należy unikać wszelkich szczytów i wzniesień. Podczas zbliżającej się burzy, czym prędzej należy zejść w niższe partie gór. Najlepiej udać się do pobliskiego schroniska i tam przeczekać niepogodę.

Zasada 4

Kiedy podczas burzy znajdziemy się na dużej, otwartej przestrzeni należy kucnąć jak najbliżej ziemi ze zbliżonymi do siebie stopami. Jeśli nieopodal nas uderzy piorun, zniwelujemy w ten sposób skutek oddziaływania napięcia krokowego. To z tego powodu nie powinniśmy biec podczas burzy. Kiedy biegniemy nasze kroki są większe niż zazwyczaj – zwiększa to napięcie podczas bliskiego uderzenia pioruna.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć nasz dom przed wyjazdem na urlop?

Zasada 5

Choć pisaliśmy już, że pioruny lubią uderzać w najwyższe elementy otoczenia – całkowicie bezpiecznym miejscem podczas burzy jest np. lecący samolot lub samochód. Metalowa karoseria samochodu i metalowy kadłub samolotu tworzą tzw. klatkę Faradaya – dzięki niej podczas uderzenia pioruna prąd elektryczny przemieszcza się tylko po „zewnętrznej obudowie” i nie przenika do  środka.

Zasada 6

Bezpieczny budynek podczas burzy to taki, który posiada dobrze wykonaną instalację odgromową. Zamontowany na dachu piorunochron, ściąga na siebie pioruny, a następnie bezpiecznie kieruje je w stronę gruntu.

Zasada 7

Podczas burzy pod żadnym pozorem nie powinniśmy korzystać z urządzeń elektrycznych, które są podłączone do instalacji. Piorun, który uderzy w instalację elektryczną może przemieszczać się po kablach do samego odbiornika np. podłączonego do kontaktu radia. Podczas burzy, warto odpiąć od kontaktu wszystkie urządzenia, uchroni to je przed ewentualnym zniszczeniem.   

Zasada 8

Pracując na zewnątrz, kiedy tylko usłyszymy grzmoty – powinniśmy od razu przerwać pracę i poszukać schronienia. Nie czekajmy na deszcz, piorun może uderzyć dużo wcześniej.

Zasada 9

Kiedy podczas burzy przebywamy nad wodą np. pływamy łodzią po morzu lub jeziorze, czym prędzej powinniśmy poszukać schronienia. Skład wody jezior czy mórz powoduje, że bardzo dobrze przewodzą one prąd elektryczny. Jeśli piorun uderzy w powierzchnię wody – możemy zostać porażeni.

Zobacz także: Jaka powinna być instalacja odgromowa?

Zasada 10

Żeglując na jeziorze i widząc, że zbliża się burza – należy czym prędzej opuścić akwen. Podczas burzy na zbiorniku wodnym może pojawić się szkwał.

Zasada 11

Kiedy zanosi się na burzę nie należy parkować samochodu od drzewem. Jeśli pojawi się silny wiatr, może przewrócić drzewo i powalić je na pobliski samochód.

Zasada 12

Jeśli mamy w planach dłuższe wycieczki, zawsze przed wyjściem z domu sprawdźmy pogodę. Sprawdźmy czy nie zanosi się na burzę i deszcz, obserwujmy niebo. Warto mieć także awaryjny plan działania na wypadek pojawienia się burzy. Określmy też, gdzie ewentualnie będziemy mogli się schować i przeczekać nawałnicę.

jz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA