Jak uchronić się przed uderzeniem pioruna?
REKLAMA
REKLAMA
Burze co roku w okresie letnim przynoszą kolejne straty. Niestety poza stratami materialnymi, często ludzie tracą też życie. Żeby lepiej zadbać o bezpieczeństwo własne i innych, warto poznać kilka zasad, które mogą uchronić nas przed porażeniem piorunem.
REKLAMA
Poza wyładowaniami atmosferycznymi, niebezpieczne mogą być też zjawiska atmosferyczne towarzyszące burzy, takie jak silny wiatr, ulewne deszcze czy grad. Przestrzegając kilku podstawowych zasad, będziemy czuć się bezpieczniej.
Zasada 1
Przebywanie na zewnątrz podczas burzy może być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza kiedy w okolicy stanowimy najwyższy punkt otoczenia. W takiej sytuacji ryzyko porażenia piorunem jest dość wysokie. Piorun zanim uderzy „szuka” najkrótszej drogi pomiędzy niebem a ziemią, uderzając w najwyższe punkty otoczenia. Jeśli podczas burzy znajdziemy się np. na dużej łące – należy położyć się blisko ziemi, dobrym pomysłem jest np. położenie się w rowie. Najgorszym z możliwych rozwiązań jest np. schowanie się pod jedynym, znajdującym się w okolicy drzewem.
Zobacz także: Jak zabezpieczyć dom przed burzą?
Zasada 2
Podczas burzy nigdy nie powinniśmy szukać schronienia pod drzewami, latarniami lub innymi pionowymi masztami. Wszystkie wysokie elementy otoczenia zawsze ściągają pioruny, dlatego też powinniśmy się od nich trzymać z daleka. Stanie pod drzewem naraża nas na porażenie piorunem. Możemy także zostać przygnieceni przez zwalone drzewo lub konar np. w wyniku podmuchu silnego wiatru.
Zasada 3
W górach podczas burzy należy unikać wszelkich szczytów i wzniesień. Podczas zbliżającej się burzy, czym prędzej należy zejść w niższe partie gór. Najlepiej udać się do pobliskiego schroniska i tam przeczekać niepogodę.
Zasada 4
Kiedy podczas burzy znajdziemy się na dużej, otwartej przestrzeni należy kucnąć jak najbliżej ziemi ze zbliżonymi do siebie stopami. Jeśli nieopodal nas uderzy piorun, zniwelujemy w ten sposób skutek oddziaływania napięcia krokowego. To z tego powodu nie powinniśmy biec podczas burzy. Kiedy biegniemy nasze kroki są większe niż zazwyczaj – zwiększa to napięcie podczas bliskiego uderzenia pioruna.
Zobacz także: Jak zabezpieczyć nasz dom przed wyjazdem na urlop?
Zasada 5
Choć pisaliśmy już, że pioruny lubią uderzać w najwyższe elementy otoczenia – całkowicie bezpiecznym miejscem podczas burzy jest np. lecący samolot lub samochód. Metalowa karoseria samochodu i metalowy kadłub samolotu tworzą tzw. klatkę Faradaya – dzięki niej podczas uderzenia pioruna prąd elektryczny przemieszcza się tylko po „zewnętrznej obudowie” i nie przenika do środka.
Zasada 6
Bezpieczny budynek podczas burzy to taki, który posiada dobrze wykonaną instalację odgromową. Zamontowany na dachu piorunochron, ściąga na siebie pioruny, a następnie bezpiecznie kieruje je w stronę gruntu.
Zasada 7
Podczas burzy pod żadnym pozorem nie powinniśmy korzystać z urządzeń elektrycznych, które są podłączone do instalacji. Piorun, który uderzy w instalację elektryczną może przemieszczać się po kablach do samego odbiornika np. podłączonego do kontaktu radia. Podczas burzy, warto odpiąć od kontaktu wszystkie urządzenia, uchroni to je przed ewentualnym zniszczeniem.
Zasada 8
Pracując na zewnątrz, kiedy tylko usłyszymy grzmoty – powinniśmy od razu przerwać pracę i poszukać schronienia. Nie czekajmy na deszcz, piorun może uderzyć dużo wcześniej.
Zasada 9
Kiedy podczas burzy przebywamy nad wodą np. pływamy łodzią po morzu lub jeziorze, czym prędzej powinniśmy poszukać schronienia. Skład wody jezior czy mórz powoduje, że bardzo dobrze przewodzą one prąd elektryczny. Jeśli piorun uderzy w powierzchnię wody – możemy zostać porażeni.
Zobacz także: Jaka powinna być instalacja odgromowa?
Zasada 10
Żeglując na jeziorze i widząc, że zbliża się burza – należy czym prędzej opuścić akwen. Podczas burzy na zbiorniku wodnym może pojawić się szkwał.
Zasada 11
Kiedy zanosi się na burzę nie należy parkować samochodu od drzewem. Jeśli pojawi się silny wiatr, może przewrócić drzewo i powalić je na pobliski samochód.
Zasada 12
Jeśli mamy w planach dłuższe wycieczki, zawsze przed wyjściem z domu sprawdźmy pogodę. Sprawdźmy czy nie zanosi się na burzę i deszcz, obserwujmy niebo. Warto mieć także awaryjny plan działania na wypadek pojawienia się burzy. Określmy też, gdzie ewentualnie będziemy mogli się schować i przeczekać nawałnicę.
jz
REKLAMA
REKLAMA