REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Burza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sezon burzowy w pełni. Jak chronić dom i sprzęty?

Sezon burzowy w Polsce osiąga najwyższe natężenie od czerwca do sierpnia. W ubiegłym roku tylko w lipcu IMGW zanotował ponad 124 tys. wyładowań doziemnych. Na samej stacji pomiarowej w Krakowie Balicach w lipcu 2022 r. zaobserwowano 25 burz. Wyładowania atmosferyczne mogą być niebezpieczne zarówno dla naszego zdrowia, jak i domu. Piorunochron nie wystarczy, żeby ochronić instalację i sprzęty – przepięcia mogą wystąpić nawet jeśli piorun trafi obok domu.

Jak chronić dom, instalacje i urządzenia przed burzą?

Z danych Straży Pożarnej wynika, że z powodu wyładowań atmosferycznych zdarza się nawet ponad 400 pożarów domów w ciągu roku. Uderzenia pioruna często powodują też uszkodzenia urządzeń elektrycznych. Prawdopodobieństwo trafienia wyładowania w dom nie jest wysokie, jednak przepięcia w instalacji mogą nastąpić nawet gdy piorun trafi obok budynku. Przed burzą nie ochroni więc sam piorunochron. O czym trzeba pamiętać?

Burza, porywisty wiatr - jak zachować bezpieczeństwo, jak zabezpieczyć dom

Burza i wichura a bezpieczeństwo. Jak zachować bezpieczeństwo podczas burzy i wichury? Jak zabezpieczyć dom? Gdzie najlepiej schronić się przed burzą? Jak zachować się podczas burzy w górach, na otwartej przestrzeni, nad wodą? Radzą eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Sposoby ochrony budynku przed burzą

Aby chronić instalację elektryczną i urządzenia elektroniczne w swoim domu powinniśmy zamontować odpowiednie elementy piorunochronne na dachu budynku. Czym są zwody, uziomy i przewody odprowadzające? Co świadczy o dobrej jakości systemów ochrony budynku przed burzą? Jakie usytuowanie domu może wpływać na większe prawdopodobieństwo wyładowań elektrycznych?

REKLAMA

Ognie św. Elma – niewielkie wyładowania podczas burzy

Ognie św. Elma zwane też ogniami Bartłomieja, Kastora lub Polluksa to niewielkie wyładowania elektryczne występujące na różnych powierzchniach. Ognie św. Elma można zaobserwować np. tuż przed burzą.

Co zrobić kiedy zaskoczy nas burza?

Burza może być dość niebezpieczna. Kiedy tylko widzimy, że nadchodzi czym prędzej powinniśmy znaleźć schronienie. Niestety czasami zdarza się, że nie zdążymy się schronić. Zobacz, co należy zrobić kiedy zaskoczy nas burza?

Jak uchronić się przed uderzeniem pioruna?

Porażenia piorunem można uniknąć stosując kilka podstawowych zasad. Burza w okresie letnim to dość powszechne zjawisko. O ile po upalnym dniu, deszcz przynosi nam chwilę wytchnienia, burza może być dość niebezpieczna. Uderzenie pioruna może okazać się nawet śmiertelne. Nie ważne czy jesteśmy na wycieczce w górach, czy na nizinach. Są pewne zasady, według których należy postępować, żeby uchronić się przed uderzeniem pioruna. Zobacz jak uchronić się przed uderzeniem pioruna.

Jak zabezpieczyć dom przed burzą?

Zabezpieczenie dachu przed burzą w dużej mierze opiera się na ochronie odgromowej budynku. Z racji tego, że uderzenie pioruna może pozbawić nas domu, warto pomyśleć o montażu tego typu instalacji.

REKLAMA

Uziemienie budynku jednorodzinnego

Uziemienie budynku jednorodzinnego, inaczej nazywane instalacją odgromową lub potocznie - piorunochronem. Uziemienie budynku ma za zadanie przekazywać napięcia elektryczne do gruntu. Jest to szczególnie ważne w chwilach silnych wyładowań atmosferycznych.

Jaka powinna być instalacja odgromowa?

Instalacja odgromowa jest integralnym elementem wyposażenia budynku jednorodzinnego. Stanowi o bezpieczeństwie budynku i sprzętów domowych oraz niejednokrotnie o bezpieczeństwie lokatorów.

REKLAMA