REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sposoby ochrony budynku przed burzą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
Burza. Fot. Fotolia
Burza. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aby chronić instalację elektryczną i urządzenia elektroniczne w swoim domu powinniśmy zamontować odpowiednie elementy piorunochronne na dachu budynku. Czym są zwody, uziomy i przewody odprowadzające? Co świadczy o dobrej jakości systemów ochrony budynku przed burzą? Jakie usytuowanie domu może wpływać na większe prawdopodobieństwo wyładowań elektrycznych?

REKLAMA

Niektóre budynki są zdecydowanie bardziej narażone na uderzenie pioruna niż inne. Usytuowanie domu w pobliżu wysokich drzew, na wzgórzu lub w zabudowie szeregowej znacznie zwiększa ryzyko. Istotne jest także z jakich materiałów został zbudowany nasz dom – jeśli dach wykonano z materiałów palnych, powinniśmy się liczyć z możliwością jego uszkodzenia.

Urządzenie piorunochronne

Urządzenie piorunochronne, inaczej LPS, stanowi zespół połączonych ze sobą elementów, które przejmują prąd w czasie wyładowań elektrycznych i przenoszą go najkrótszą z możliwych dróg do ziemi, tak aby nie doszło do uszkodzeń budynku, żeby nie ucierpiał nikt ani nic w środku niego. Dopiero pełna analiza zagrożeń ze strony wyładowań elektrycznych pozwala stwierdzić czy będą nam potrzebne dodatkowe środki ochrony odgromowej.

Zwody i przewody odprowadzające

Zwody dzielą się na sztuczne i naturalne. Sztuczne są to położone na dachu przewody metalowe wykonane ze stali ocynkowanej, stali nierdzewnej, miedzi lub aluminium. Pamiętajmy, że zwody powinny być wykonane w taki sposób, aby nie doszło do możliwości uszkodzenia dachu. Czasem w ramach zabezpieczenia stosuje się elastyczne elementy, które łączą zwody ze sobą. Jako zwody naturalne wykorzystywane są elementy metalowe istniejącego budynku. Zadaniem zwodów jest przejmowanie prądów z piorunów. Do takich elementów można zaliczyć między innymi balustrady, poręcze, rynny metalowe a także blacha wykorzystywana do pokrycia dachu – jednak wówczas nie powinna być ona cieńsza niż 4 – 5 mm. Wymagane jest również galwaniczna stała ciągłość pomiędzy poszczególnymi elementami dachu, czyli na przykład twarde spawanie, ząbkowanie, lutowanie itp. Jeśli chodzi o przewody odprowadzające stanowią one połączenie zwodów z przewodami uziemiającymi albo z uziomem fundamentowym. Możemy wykorzystać zarówno przewody naturalne, jak i sztuczne. Najważniejsze aby przewody odprowadzające instalować wzdłuż pionowych i prostych tras.


Uziomy

Aby ochronić nasz budynek przed wyładowaniami elektrycznymi przede wszystkim trzeba wykorzystać naturalne uziomy. Gdy okaże się to niemożliwe, budujemy uziomy sztuczne – otokowe, pionowe lub promieniowe. Najwygodniejszym układem jest układ prosty, gdyż możemy go zastosować nie tylko do ochrony przed wyładowaniami elektrycznymi, lecz także w układach telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych. Jeśli chcemy stworzyć uziom fundamentowy, wykorzystajmy fundamenty żelbetowe o połączonym zbrojeniu. Po zakończeniu budowy dobrym rozwiązaniem będą uziomy pionowe – metalowe pręty o długości 3 m wbite w ziemię przy każdym zejściu przewodów odprowadzających. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Co zrobić kiedy zaskoczy nas burza?

Zobacz także:  Jaka powinna być instalacja odgromowa?

Zobacz także:  Uziemienie budynku jednorodzinnego

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA