REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić podczas pożaru?

Redakcja Dom
Pożar. Fot. Fotolia
Pożar. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy wybuchnie pożar wiemy, że należy zadzwonić pod numer alarmowy 998 do straży pożarnej i poinformować o powstałym zagrożeniu. Podczas pożaru są jednak sytuacje, gdy sam telefon alarmowy nie wystarczy. Co, jeśli znajdujemy się w centrum pożaru lub jeśli ktoś z naszych bliskich potrzebuje pomocy? Zobacz poradnik.

W sytuacji kiedy pojawi się pożar musimy dokładnie określić stan zagrożenia.

REKLAMA

Przyczyny pojawiania się pożarów są różne. Najczęstszą przyczyną są zwarcia elektryczne takich urządzeń jak czajniki, komputery czy telewizory.  Bardzo często pożar pojawia się też z winy papierosa. Żeby wykluczyć ryzyko pojawiania się pożaru z tych właśnie powodów, należy przed każdym wyjściem z domu wyłączać wszystkie urządzenia elektryczne, wypiąć wtyczki z kontaktów i nie zostawiać źródeł ognia, jakim może być np. niedopałek papierosa.

Kiedy zauważymy pożar…

Jeśli zauważymy, że nieopodal doszło do zaprószenia ognia i pojawił się pożar, niezwłocznie powinniśmy  poinformować o tym fakcie wszystkie osoby, które mogą być zagrożone np. mieszkańców danego budynku oraz osoby znajdujące się w sąsiedztwie.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć nasz dom przed wyjazdem na urlop?

Poinformowanie straży pożarnej

Kolejnym krokiem jest poinformowanie straży pożarnej. W tym celu należy zadzwonić na numer alarmowy 998 i powiadomić straż o zagrożeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podczas kontaktu ze strażą będziemy musieli podać kilka niezbędnych informacji:
– adres, pod którym jest pożar
– trasę dojazdu, jeśli  ten może być utrudniony np. w czasie zimy lub gdy pożar ma miejsce w jakimś zakamarku
– jeśli pożar ma miejsce w budynku wielorodzinnym, powinniśmy poinformować straż o tym, na którym piętrze się znajduje. Istotna jest także informacja o tym czy jest to mieszkanie, czy np. piwnica.
– powinniśmy podać też swoje dane, imię oraz nazwisko oraz numer telefonu, z którego dzwonimy.

Kiedy skończymy rozmowę ze strażą może zdarzyć się tak, że otrzymamy telefon zwrotny w celu potwierdzenia wiarygodności zgłoszenia. Z tego właśnie powodu, nie odkładajmy telefonu i miejmy go cały czas przy sobie, jeśli okaże się, że straż postanowi potwierdzić zgłoszenie.

Zobacz także: Jaka powinna być instalacja odgromowa?

Poinformowanie mieszkańców o zagrożeniu

Pożar może mieć miejsce w domu jednorodzinnym lub też w wielorodzinnym wieżowcu. W obu przypadkach należy ostrzec wszystkich zagrożonych mieszkańców i ich sąsiadów oraz zawiadomić straż pożarną.

Większa część społeczeństwa mieszka w budynkach zbiorowego zamieszkania. Pożar w bloku może być niebezpieczny, a sama akcja może być trudna. Jeśli zauważymy pożar – nie wpadajmy w panikę, tylko pewne i świadome działania mogą zapewnić nam bezpieczeństwo.

REKLAMA

Poza osobami zagrożonymi, które znajdują się w budynku i straż pożarną, o zaistniałym zagrożeniu powinniśmy poinformować też zarządcę budynku lub jego właściciela. Jednocześnie jeśli dysponujemy sprawnym sprzętem gaśniczym, powinniśmy przystąpić do  gaszenia pożaru oraz udzielenia pomocy osobom, które zostały poszkodowane.

Jeśli w budynku znajdują się ludzie, powinniśmy przystąpić do ich ewakuacji. Szczególną troską powinniśmy obdarzyć osoby starsze, niepełnosprawne i dzieci. Należy dopilnować też, żeby do budynku nie miały wstępu osoby postronne.

Do czasu, kiedy na miejsce przybędzie straż pożarna akcją powinien dowodzić właściciel budynku lub jego zarządca. Jeśli z jakiś powodów osoba ta nie czuje się na siłach, obowiązek ten może przejąć inna, energiczna i opanowana osoba.

Jeśli dojazd do budynku z jakiś przyczyn jest utrudniony. Np. jest zima, są zaspy lub pożar ma miejsce w mało dostępnym miejscu. Na trasie straży pożarnej do źródła pożaru, powinny znaleźć się osoby, które ułatwią straży dojazd i pokierują ją we właściwym kierunku.

Kiedy straż pożarna przybędzie na miejsce, dowodzenie akcją zawsze przejmuje kierownik akcji ratowniczej. Ma on prawo żądania niezbędnej pomocy od wszelkich instytucji państwowych i organizacji, a także od obywateli. Dlatego też wszystkie osoby znajdujące się w miejscu pożaru powinny podporządkować się jego poleceniom.  

Zobacz także: Dom inteligentny – Instalacje bezprzewodowe

W centrum pożaru

Jeśli zdarzy się tak, że znajdziemy się w środku pożaru i będziemy musieli się ewakuować, zakryjmy usta mokrą szmatką. Pozwoli nam to uniknąć nawdychania się dymu, który jest niebezpieczniejszy niż ogień. Opuszczając zadymiony budynek pamiętajmy o tym, żeby wychodzić z niego znajdując się jak najbliżej podłogi. Jeśli mieszkamy na niskim piętrze, możemy również rozważyć wyskoczenie przez okno. W tym celu należy wyrzucić przez okno wszystkie znajdujące się w domu poduszki i kołdry, żeby zamortyzować upadek.

jz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA