REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić podczas pożaru?

Redakcja Dom
Pożar. Fot. Fotolia
Pożar. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy wybuchnie pożar wiemy, że należy zadzwonić pod numer alarmowy 998 do straży pożarnej i poinformować o powstałym zagrożeniu. Podczas pożaru są jednak sytuacje, gdy sam telefon alarmowy nie wystarczy. Co, jeśli znajdujemy się w centrum pożaru lub jeśli ktoś z naszych bliskich potrzebuje pomocy? Zobacz poradnik.

W sytuacji kiedy pojawi się pożar musimy dokładnie określić stan zagrożenia.

REKLAMA

Przyczyny pojawiania się pożarów są różne. Najczęstszą przyczyną są zwarcia elektryczne takich urządzeń jak czajniki, komputery czy telewizory.  Bardzo często pożar pojawia się też z winy papierosa. Żeby wykluczyć ryzyko pojawiania się pożaru z tych właśnie powodów, należy przed każdym wyjściem z domu wyłączać wszystkie urządzenia elektryczne, wypiąć wtyczki z kontaktów i nie zostawiać źródeł ognia, jakim może być np. niedopałek papierosa.

Kiedy zauważymy pożar…

Jeśli zauważymy, że nieopodal doszło do zaprószenia ognia i pojawił się pożar, niezwłocznie powinniśmy  poinformować o tym fakcie wszystkie osoby, które mogą być zagrożone np. mieszkańców danego budynku oraz osoby znajdujące się w sąsiedztwie.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć nasz dom przed wyjazdem na urlop?

Poinformowanie straży pożarnej

Kolejnym krokiem jest poinformowanie straży pożarnej. W tym celu należy zadzwonić na numer alarmowy 998 i powiadomić straż o zagrożeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podczas kontaktu ze strażą będziemy musieli podać kilka niezbędnych informacji:
– adres, pod którym jest pożar
– trasę dojazdu, jeśli  ten może być utrudniony np. w czasie zimy lub gdy pożar ma miejsce w jakimś zakamarku
– jeśli pożar ma miejsce w budynku wielorodzinnym, powinniśmy poinformować straż o tym, na którym piętrze się znajduje. Istotna jest także informacja o tym czy jest to mieszkanie, czy np. piwnica.
– powinniśmy podać też swoje dane, imię oraz nazwisko oraz numer telefonu, z którego dzwonimy.

Kiedy skończymy rozmowę ze strażą może zdarzyć się tak, że otrzymamy telefon zwrotny w celu potwierdzenia wiarygodności zgłoszenia. Z tego właśnie powodu, nie odkładajmy telefonu i miejmy go cały czas przy sobie, jeśli okaże się, że straż postanowi potwierdzić zgłoszenie.

Zobacz także: Jaka powinna być instalacja odgromowa?

Poinformowanie mieszkańców o zagrożeniu

Pożar może mieć miejsce w domu jednorodzinnym lub też w wielorodzinnym wieżowcu. W obu przypadkach należy ostrzec wszystkich zagrożonych mieszkańców i ich sąsiadów oraz zawiadomić straż pożarną.

Większa część społeczeństwa mieszka w budynkach zbiorowego zamieszkania. Pożar w bloku może być niebezpieczny, a sama akcja może być trudna. Jeśli zauważymy pożar – nie wpadajmy w panikę, tylko pewne i świadome działania mogą zapewnić nam bezpieczeństwo.

REKLAMA

Poza osobami zagrożonymi, które znajdują się w budynku i straż pożarną, o zaistniałym zagrożeniu powinniśmy poinformować też zarządcę budynku lub jego właściciela. Jednocześnie jeśli dysponujemy sprawnym sprzętem gaśniczym, powinniśmy przystąpić do  gaszenia pożaru oraz udzielenia pomocy osobom, które zostały poszkodowane.

Jeśli w budynku znajdują się ludzie, powinniśmy przystąpić do ich ewakuacji. Szczególną troską powinniśmy obdarzyć osoby starsze, niepełnosprawne i dzieci. Należy dopilnować też, żeby do budynku nie miały wstępu osoby postronne.

Do czasu, kiedy na miejsce przybędzie straż pożarna akcją powinien dowodzić właściciel budynku lub jego zarządca. Jeśli z jakiś powodów osoba ta nie czuje się na siłach, obowiązek ten może przejąć inna, energiczna i opanowana osoba.

Jeśli dojazd do budynku z jakiś przyczyn jest utrudniony. Np. jest zima, są zaspy lub pożar ma miejsce w mało dostępnym miejscu. Na trasie straży pożarnej do źródła pożaru, powinny znaleźć się osoby, które ułatwią straży dojazd i pokierują ją we właściwym kierunku.

Kiedy straż pożarna przybędzie na miejsce, dowodzenie akcją zawsze przejmuje kierownik akcji ratowniczej. Ma on prawo żądania niezbędnej pomocy od wszelkich instytucji państwowych i organizacji, a także od obywateli. Dlatego też wszystkie osoby znajdujące się w miejscu pożaru powinny podporządkować się jego poleceniom.  

Zobacz także: Dom inteligentny – Instalacje bezprzewodowe

W centrum pożaru

Jeśli zdarzy się tak, że znajdziemy się w środku pożaru i będziemy musieli się ewakuować, zakryjmy usta mokrą szmatką. Pozwoli nam to uniknąć nawdychania się dymu, który jest niebezpieczniejszy niż ogień. Opuszczając zadymiony budynek pamiętajmy o tym, żeby wychodzić z niego znajdując się jak najbliżej podłogi. Jeśli mieszkamy na niskim piętrze, możemy również rozważyć wyskoczenie przez okno. W tym celu należy wyrzucić przez okno wszystkie znajdujące się w domu poduszki i kołdry, żeby zamortyzować upadek.

jz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA