REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić podczas pożaru?

Redakcja Dom

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy wybuchnie pożar wiemy, że należy zadzwonić pod numer alarmowy 998 do straży pożarnej i poinformować o powstałym zagrożeniu. Podczas pożaru są jednak sytuacje, gdy sam telefon alarmowy nie wystarczy. Co, jeśli znajdujemy się w centrum pożaru lub jeśli ktoś z naszych bliskich potrzebuje pomocy? Zobacz poradnik.

W sytuacji kiedy pojawi się pożar musimy dokładnie określić stan zagrożenia.

REKLAMA

Przyczyny pojawiania się pożarów są różne. Najczęstszą przyczyną są zwarcia elektryczne takich urządzeń jak czajniki, komputery czy telewizory.  Bardzo często pożar pojawia się też z winy papierosa. Żeby wykluczyć ryzyko pojawiania się pożaru z tych właśnie powodów, należy przed każdym wyjściem z domu wyłączać wszystkie urządzenia elektryczne, wypiąć wtyczki z kontaktów i nie zostawiać źródeł ognia, jakim może być np. niedopałek papierosa.

Kiedy zauważymy pożar…

Jeśli zauważymy, że nieopodal doszło do zaprószenia ognia i pojawił się pożar, niezwłocznie powinniśmy  poinformować o tym fakcie wszystkie osoby, które mogą być zagrożone np. mieszkańców danego budynku oraz osoby znajdujące się w sąsiedztwie.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć nasz dom przed wyjazdem na urlop?

Poinformowanie straży pożarnej

Kolejnym krokiem jest poinformowanie straży pożarnej. W tym celu należy zadzwonić na numer alarmowy 998 i powiadomić straż o zagrożeniu.

REKLAMA

Podczas kontaktu ze strażą będziemy musieli podać kilka niezbędnych informacji:
– adres, pod którym jest pożar
– trasę dojazdu, jeśli  ten może być utrudniony np. w czasie zimy lub gdy pożar ma miejsce w jakimś zakamarku
– jeśli pożar ma miejsce w budynku wielorodzinnym, powinniśmy poinformować straż o tym, na którym piętrze się znajduje. Istotna jest także informacja o tym czy jest to mieszkanie, czy np. piwnica.
– powinniśmy podać też swoje dane, imię oraz nazwisko oraz numer telefonu, z którego dzwonimy.

Kiedy skończymy rozmowę ze strażą może zdarzyć się tak, że otrzymamy telefon zwrotny w celu potwierdzenia wiarygodności zgłoszenia. Z tego właśnie powodu, nie odkładajmy telefonu i miejmy go cały czas przy sobie, jeśli okaże się, że straż postanowi potwierdzić zgłoszenie.

Zobacz także: Jaka powinna być instalacja odgromowa?

Poinformowanie mieszkańców o zagrożeniu

Pożar może mieć miejsce w domu jednorodzinnym lub też w wielorodzinnym wieżowcu. W obu przypadkach należy ostrzec wszystkich zagrożonych mieszkańców i ich sąsiadów oraz zawiadomić straż pożarną.

Większa część społeczeństwa mieszka w budynkach zbiorowego zamieszkania. Pożar w bloku może być niebezpieczny, a sama akcja może być trudna. Jeśli zauważymy pożar – nie wpadajmy w panikę, tylko pewne i świadome działania mogą zapewnić nam bezpieczeństwo.

REKLAMA

Poza osobami zagrożonymi, które znajdują się w budynku i straż pożarną, o zaistniałym zagrożeniu powinniśmy poinformować też zarządcę budynku lub jego właściciela. Jednocześnie jeśli dysponujemy sprawnym sprzętem gaśniczym, powinniśmy przystąpić do  gaszenia pożaru oraz udzielenia pomocy osobom, które zostały poszkodowane.

Jeśli w budynku znajdują się ludzie, powinniśmy przystąpić do ich ewakuacji. Szczególną troską powinniśmy obdarzyć osoby starsze, niepełnosprawne i dzieci. Należy dopilnować też, żeby do budynku nie miały wstępu osoby postronne.

Do czasu, kiedy na miejsce przybędzie straż pożarna akcją powinien dowodzić właściciel budynku lub jego zarządca. Jeśli z jakiś powodów osoba ta nie czuje się na siłach, obowiązek ten może przejąć inna, energiczna i opanowana osoba.

Jeśli dojazd do budynku z jakiś przyczyn jest utrudniony. Np. jest zima, są zaspy lub pożar ma miejsce w mało dostępnym miejscu. Na trasie straży pożarnej do źródła pożaru, powinny znaleźć się osoby, które ułatwią straży dojazd i pokierują ją we właściwym kierunku.

Kiedy straż pożarna przybędzie na miejsce, dowodzenie akcją zawsze przejmuje kierownik akcji ratowniczej. Ma on prawo żądania niezbędnej pomocy od wszelkich instytucji państwowych i organizacji, a także od obywateli. Dlatego też wszystkie osoby znajdujące się w miejscu pożaru powinny podporządkować się jego poleceniom.  

Zobacz także: Dom inteligentny – Instalacje bezprzewodowe

W centrum pożaru

Jeśli zdarzy się tak, że znajdziemy się w środku pożaru i będziemy musieli się ewakuować, zakryjmy usta mokrą szmatką. Pozwoli nam to uniknąć nawdychania się dymu, który jest niebezpieczniejszy niż ogień. Opuszczając zadymiony budynek pamiętajmy o tym, żeby wychodzić z niego znajdując się jak najbliżej podłogi. Jeśli mieszkamy na niskim piętrze, możemy również rozważyć wyskoczenie przez okno. W tym celu należy wyrzucić przez okno wszystkie znajdujące się w domu poduszki i kołdry, żeby zamortyzować upadek.

jz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mieszkanie dla studenta. Kupić czy wynajmować?

    Sytuacja mieszkaniowa studentów staje się w ostatnich latach coraz bardziej skomplikowana. W największych miastach w Polsce brakuje aż 700 tys. mieszkań na wynajem. Jednocześnie ceny najmu wzrosły, w porównaniu do poprzedniego roku, nawet o kilkanaście procent. Malejąca opłacalność najmu sprawia, że coraz więcej studentów (przy częstym wsparciu rodziców) rozważa zakup mieszkania. Co skłania do podjęcia decyzji zakupowej oraz jakich mieszkań szukają obecnie studenci?

    Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania w II połowie 2023 roku?

    Ile dzisiaj (październik 2023 r.) zapłacimy za wykończenie nowego lokalu w stanie deweloperskim? Czy opłaca się kupić już wykończone mieszkanie "pod klucz"?

    Wszyscy kupują mieszkania. Czy wynajem nadal się opłaca w październiku 2023 roku?

    Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby sprzedanych mieszkań – w 2 kwartale br. wśród deweloperów z GPW sprzedaż mieszkań wzrosła o 33% względem analogicznego okresu w 2022 r. Bez wątpienia przyczynił się do tego start programu Pierwsze Mieszkanie (bezpieczny kredyt 2%), który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Dziś, nieco ponad 2 miesiące od startu programu, wyraźnie widać zwiększony popyt na mieszkania. Czy w obecnej sytuacji wynajem dalej się opłaca?

    Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

    W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

    REKLAMA

    Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

    Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

    Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

    Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

    Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

    Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

    Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

    Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

    REKLAMA

    Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

    Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

    Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

    Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

    REKLAMA