Co zrobić podczas pożaru?
REKLAMA
REKLAMA
W sytuacji kiedy pojawi się pożar musimy dokładnie określić stan zagrożenia.
REKLAMA
Przyczyny pojawiania się pożarów są różne. Najczęstszą przyczyną są zwarcia elektryczne takich urządzeń jak czajniki, komputery czy telewizory. Bardzo często pożar pojawia się też z winy papierosa. Żeby wykluczyć ryzyko pojawiania się pożaru z tych właśnie powodów, należy przed każdym wyjściem z domu wyłączać wszystkie urządzenia elektryczne, wypiąć wtyczki z kontaktów i nie zostawiać źródeł ognia, jakim może być np. niedopałek papierosa.
Kiedy zauważymy pożar…
Jeśli zauważymy, że nieopodal doszło do zaprószenia ognia i pojawił się pożar, niezwłocznie powinniśmy poinformować o tym fakcie wszystkie osoby, które mogą być zagrożone np. mieszkańców danego budynku oraz osoby znajdujące się w sąsiedztwie.
Zobacz także: Jak zabezpieczyć nasz dom przed wyjazdem na urlop?
Poinformowanie straży pożarnej
Kolejnym krokiem jest poinformowanie straży pożarnej. W tym celu należy zadzwonić na numer alarmowy 998 i powiadomić straż o zagrożeniu.
REKLAMA
Podczas kontaktu ze strażą będziemy musieli podać kilka niezbędnych informacji:
– adres, pod którym jest pożar
– trasę dojazdu, jeśli ten może być utrudniony np. w czasie zimy lub gdy pożar ma miejsce w jakimś zakamarku
– jeśli pożar ma miejsce w budynku wielorodzinnym, powinniśmy poinformować straż o tym, na którym piętrze się znajduje. Istotna jest także informacja o tym czy jest to mieszkanie, czy np. piwnica.
– powinniśmy podać też swoje dane, imię oraz nazwisko oraz numer telefonu, z którego dzwonimy.
Kiedy skończymy rozmowę ze strażą może zdarzyć się tak, że otrzymamy telefon zwrotny w celu potwierdzenia wiarygodności zgłoszenia. Z tego właśnie powodu, nie odkładajmy telefonu i miejmy go cały czas przy sobie, jeśli okaże się, że straż postanowi potwierdzić zgłoszenie.
Zobacz także: Jaka powinna być instalacja odgromowa?
Poinformowanie mieszkańców o zagrożeniu
Pożar może mieć miejsce w domu jednorodzinnym lub też w wielorodzinnym wieżowcu. W obu przypadkach należy ostrzec wszystkich zagrożonych mieszkańców i ich sąsiadów oraz zawiadomić straż pożarną.
Większa część społeczeństwa mieszka w budynkach zbiorowego zamieszkania. Pożar w bloku może być niebezpieczny, a sama akcja może być trudna. Jeśli zauważymy pożar – nie wpadajmy w panikę, tylko pewne i świadome działania mogą zapewnić nam bezpieczeństwo.
REKLAMA
Poza osobami zagrożonymi, które znajdują się w budynku i straż pożarną, o zaistniałym zagrożeniu powinniśmy poinformować też zarządcę budynku lub jego właściciela. Jednocześnie jeśli dysponujemy sprawnym sprzętem gaśniczym, powinniśmy przystąpić do gaszenia pożaru oraz udzielenia pomocy osobom, które zostały poszkodowane.
Jeśli w budynku znajdują się ludzie, powinniśmy przystąpić do ich ewakuacji. Szczególną troską powinniśmy obdarzyć osoby starsze, niepełnosprawne i dzieci. Należy dopilnować też, żeby do budynku nie miały wstępu osoby postronne.
Do czasu, kiedy na miejsce przybędzie straż pożarna akcją powinien dowodzić właściciel budynku lub jego zarządca. Jeśli z jakiś powodów osoba ta nie czuje się na siłach, obowiązek ten może przejąć inna, energiczna i opanowana osoba.
Jeśli dojazd do budynku z jakiś przyczyn jest utrudniony. Np. jest zima, są zaspy lub pożar ma miejsce w mało dostępnym miejscu. Na trasie straży pożarnej do źródła pożaru, powinny znaleźć się osoby, które ułatwią straży dojazd i pokierują ją we właściwym kierunku.
Kiedy straż pożarna przybędzie na miejsce, dowodzenie akcją zawsze przejmuje kierownik akcji ratowniczej. Ma on prawo żądania niezbędnej pomocy od wszelkich instytucji państwowych i organizacji, a także od obywateli. Dlatego też wszystkie osoby znajdujące się w miejscu pożaru powinny podporządkować się jego poleceniom.
Zobacz także: Dom inteligentny – Instalacje bezprzewodowe
W centrum pożaru
Jeśli zdarzy się tak, że znajdziemy się w środku pożaru i będziemy musieli się ewakuować, zakryjmy usta mokrą szmatką. Pozwoli nam to uniknąć nawdychania się dymu, który jest niebezpieczniejszy niż ogień. Opuszczając zadymiony budynek pamiętajmy o tym, żeby wychodzić z niego znajdując się jak najbliżej podłogi. Jeśli mieszkamy na niskim piętrze, możemy również rozważyć wyskoczenie przez okno. W tym celu należy wyrzucić przez okno wszystkie znajdujące się w domu poduszki i kołdry, żeby zamortyzować upadek.
jz
REKLAMA
REKLAMA