REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie zabezpieczenia antywłamaniowe zastosować w domu?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Zamek. Fot. Fotolia
Zamek. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dom przed włamaniem można zabezpieczyć na wiele różnych sposobów. W pierwszej kolejności należy zastanowić się jakie zabezpieczenie będzie dla nas najbardziej odpowiednie. Budynki o tej samej konstrukcji, ale zbudowane w różnych miejscach, mogą wymagać odmiennych zabezpieczeń.

Czujki alarmowe

Czujki alarmowe są bardzo popularnym rozwiązaniem. W zależności od sposobu ich działania i miejsca zastosowania, dzielimy je na:
• pasywne czujki podczerwieni,
• czujki ultradźwiękowe,
• czujki mikrofalowe,
• czujki magnetyczne (kontaktrony),
• czujki stłuczeniowe szkła,
• czujki reagujące na drgania i wibracje.

REKLAMA

Zobacz także: Jak zabezpieczyć nasz dom przed wyjazdem na urlop?

Czujki podczerwieni i czujki stykowe

REKLAMA

Standardowe systemy ochronne chronią głównie te pomieszczenia, w których akurat nie ma domowników. W takim przypadku najczęściej wykorzystuje się pasywne czujki podczerwieni i kontaktrony (czujki stykowe). Pracują one naprzemiennie w dzień i w nocy. W czasie kiedy domownicy śpią, mogą chronić one np. cały parter lub inne pomieszczenia, w których nikt nie przebywa. Czujki podczerwieni powinny być podłączone różnymi liniami dozorowymi do prostej centralki alarmowej, dzięki czemu będzie można szybko zlokalizować miejsce, w którym ktoś próbuje się włamać.

Wadą czujek jest to, że w momencie ich działania, pomieszczenia które są ochraniane, są jednocześnie niedostępne dla domowników.
Zaletą czujek jest ich niski koszt. Przy małym zagrożeniu budynku nie trzeba inwestować w drogie systemy bezpieczeństwa. W takiej sytuacji wystarczy jedna pasywna czujka podczerwieni i kilka kontaktronów umieszczonych w najbardziej narażonych na włamanie częściach domu.

Zobacz także: Dom inteligentny – Instalacje bezprzewodowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czujki stłuczeniowe szkła

Im budynek ma ciekawszą formę architektoniczną, tym więcej pieniędzy trzeba wydać na systemy alarmowe. Spowodowane jest to występowaniem dużej ilości wnęk i załamań ścian, które są idealną kryjówką dla złodzieja. W takim wypadku należy stworzyć obwodową strefę ochrony biegnącą po obrysie budynku. Powinna się ona składać z kilku czujek tłuczenia szkła oraz z kilkunastu kontaktronów. Taki system (choć nie najtańszy) umożliwia swobodne poruszanie się domowników po wszystkich pomieszczeniach w domu. System ma też jednak swoje wady, czasem może zdarzyć mu się uruchomienie fałszywego alarmu. Mogą również występować zakłócenia, kiedy w okolicy domu będzie przejeżdżał pojazd na sygnale.

Instalacja alarmowa bez okablowania

REKLAMA

Bezprzewodowy system alarmowy umożliwia podniesienie poziomu bezpieczeństwa domu jednorodzinnego bez ingerencji w pomieszczenia. Dobrze zrobiona instalacja tego typu, jest równie skuteczna jak tradycyjna. Prowadzenie okablowania nie jest konieczne, ponieważ wszelkie dane (z czujek do centrali) są przenoszone za pomocą fal radiowych. Instalacje takie poleca się osobom, które chcą osiągnąć wysoki poziom bezpieczeństwa oraz estetykę wnętrz budynku a także tym, którzy chcą uniknąć uciążliwego remontu.

Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, należy sprawdzić, czy jest to rzeczywiście rozwiązanie dla nas. Czy jest oparte na technologii dwukierunkowej łączności cyfrowej, zaawansowanych metodach zarządzania energią baterii zasilających, czy wykrywania prób zakłócania łączności. Warto dobrze zapoznać się z ofertą produktów dostępnych na rynku i wybrać rozwiązanie na naszą kieszeń. Jest to bardzo ważne, gdyż nie wszyscy producenci równocześnie wprowadzają do swoich ofert najnowocześniejsze technologie.

Bezprzewodowe instalacje często obejmują kompleksowy zakres funkcji, które mogą być nimi sterowane. Na przykład, oprócz alarmu, mamy możliwość jednoczesnego sterowania roletami czy oświetleniem.

Zastosowanie podanych systemów ochrony zależy od miejsca w jakim znajduje się budynek, od sąsiadów jakich mamy za płotem oraz od tego czy często zostawiasz dom bez opieki. Podane sposoby ochrony nie są tak drogie jak systemy monitoringu, dlatego też jeśli dom nie jest szczególnie narażony na włamanie, lepiej skorzystać z tańszych rozwiązań.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA