Jakie zabezpieczenia antywłamaniowe zastosować w domu?
REKLAMA
REKLAMA
Czujki alarmowe
Czujki alarmowe są bardzo popularnym rozwiązaniem. W zależności od sposobu ich działania i miejsca zastosowania, dzielimy je na:
• pasywne czujki podczerwieni,
• czujki ultradźwiękowe,
• czujki mikrofalowe,
• czujki magnetyczne (kontaktrony),
• czujki stłuczeniowe szkła,
• czujki reagujące na drgania i wibracje.
REKLAMA
Zobacz także: Jak zabezpieczyć nasz dom przed wyjazdem na urlop?
Czujki podczerwieni i czujki stykowe
REKLAMA
Standardowe systemy ochronne chronią głównie te pomieszczenia, w których akurat nie ma domowników. W takim przypadku najczęściej wykorzystuje się pasywne czujki podczerwieni i kontaktrony (czujki stykowe). Pracują one naprzemiennie w dzień i w nocy. W czasie kiedy domownicy śpią, mogą chronić one np. cały parter lub inne pomieszczenia, w których nikt nie przebywa. Czujki podczerwieni powinny być podłączone różnymi liniami dozorowymi do prostej centralki alarmowej, dzięki czemu będzie można szybko zlokalizować miejsce, w którym ktoś próbuje się włamać.
Wadą czujek jest to, że w momencie ich działania, pomieszczenia które są ochraniane, są jednocześnie niedostępne dla domowników.
Zaletą czujek jest ich niski koszt. Przy małym zagrożeniu budynku nie trzeba inwestować w drogie systemy bezpieczeństwa. W takiej sytuacji wystarczy jedna pasywna czujka podczerwieni i kilka kontaktronów umieszczonych w najbardziej narażonych na włamanie częściach domu.
Zobacz także: Dom inteligentny – Instalacje bezprzewodowe
Czujki stłuczeniowe szkła
Im budynek ma ciekawszą formę architektoniczną, tym więcej pieniędzy trzeba wydać na systemy alarmowe. Spowodowane jest to występowaniem dużej ilości wnęk i załamań ścian, które są idealną kryjówką dla złodzieja. W takim wypadku należy stworzyć obwodową strefę ochrony biegnącą po obrysie budynku. Powinna się ona składać z kilku czujek tłuczenia szkła oraz z kilkunastu kontaktronów. Taki system (choć nie najtańszy) umożliwia swobodne poruszanie się domowników po wszystkich pomieszczeniach w domu. System ma też jednak swoje wady, czasem może zdarzyć mu się uruchomienie fałszywego alarmu. Mogą również występować zakłócenia, kiedy w okolicy domu będzie przejeżdżał pojazd na sygnale.
Instalacja alarmowa bez okablowania
REKLAMA
Bezprzewodowy system alarmowy umożliwia podniesienie poziomu bezpieczeństwa domu jednorodzinnego bez ingerencji w pomieszczenia. Dobrze zrobiona instalacja tego typu, jest równie skuteczna jak tradycyjna. Prowadzenie okablowania nie jest konieczne, ponieważ wszelkie dane (z czujek do centrali) są przenoszone za pomocą fal radiowych. Instalacje takie poleca się osobom, które chcą osiągnąć wysoki poziom bezpieczeństwa oraz estetykę wnętrz budynku a także tym, którzy chcą uniknąć uciążliwego remontu.
Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, należy sprawdzić, czy jest to rzeczywiście rozwiązanie dla nas. Czy jest oparte na technologii dwukierunkowej łączności cyfrowej, zaawansowanych metodach zarządzania energią baterii zasilających, czy wykrywania prób zakłócania łączności. Warto dobrze zapoznać się z ofertą produktów dostępnych na rynku i wybrać rozwiązanie na naszą kieszeń. Jest to bardzo ważne, gdyż nie wszyscy producenci równocześnie wprowadzają do swoich ofert najnowocześniejsze technologie.
Bezprzewodowe instalacje często obejmują kompleksowy zakres funkcji, które mogą być nimi sterowane. Na przykład, oprócz alarmu, mamy możliwość jednoczesnego sterowania roletami czy oświetleniem.
Zastosowanie podanych systemów ochrony zależy od miejsca w jakim znajduje się budynek, od sąsiadów jakich mamy za płotem oraz od tego czy często zostawiasz dom bez opieki. Podane sposoby ochrony nie są tak drogie jak systemy monitoringu, dlatego też jeśli dom nie jest szczególnie narażony na włamanie, lepiej skorzystać z tańszych rozwiązań.
REKLAMA
REKLAMA