Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac
REKLAMA
REKLAMA
- PIU radzi jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic
- Zabezpiecz mienie przed dalszym zniszczeniem
- Fotografuj uszkodzenia
- Niezwłocznie zgłoś szkodę ubezpieczycielowi
- Jak przygotować się do nawałnic
- Ubezpieczenie konieczne
- Szybkie ścieżki likwidacji szkód
PIU radzi jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic
W związku z gwałtownymi burzami i ulewami, które w ostatnim czasie występują w Polsce, Państwowa Izba Ubezpieczeń wystosowała komunikat, w którym radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez trudne warunki pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.
REKLAMA
Zabezpiecz mienie przed dalszym zniszczeniem
PIU przypomina, że w przypadku nawałnic powinno się zabezpieczyć mienie przed dalszym zniszczeniem. "Jeśli do zabezpieczenia mienia musisz szybko wykonać naprawę – zrób to. Ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac. Pamiętaj o zachowaniu rachunków za naprawy" - podkreślono.
Fotografuj uszkodzenia
O ile to możliwe, fotografuj uszkodzenia. Wystarczą zdjęcia telefonem komórkowym. "Możesz sprzątać dom i teren wokół domu, ale pozostaw zniszczone przedmioty w jednym miejscu, do czasu przybycia rzeczoznawcy ubezpieczyciela. Nie dokonuj remontów bez konsultacji z ubezpieczycielem" - przekazano.
Niezwłocznie zgłoś szkodę ubezpieczycielowi
Dodano, że należy niezwłocznie zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. "Przez jego stronę www albo telefonicznie – numer znajdziesz na polisie, u swojego agenta lub na stronie ubezpieczyciela. Przed rozmową przygotuj numer polisy i konta bankowego. Poinformuj ubezpieczyciela o tym, co się dokładnie stało i o tym, czy zrobiłeś/-aś zdjęcia" - napisano w komunikacie.
Zaznaczono, że po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel przekaże dokładnie informacje o dalszym postępowaniu.
Jak przygotować się do nawałnic
Dodatkowo, PIU przypomniało, jak przygotować się do przyszłych nawałnic. "Śledź prognozy pogody. Wypatruj zjawisk, które mogą zaszkodzić Twojemu mieniu – burz, ulewnych opadów, silnych wiatrów itd. Stosuj się do alertów RCB. Zabezpiecz rzeczy, które trzymasz na zewnątrz i które może porwać wiatr. Zamknij okna i drzwi. Odłącz od prądu urządzenia RTV. Upewnij się, że twój samochód nie znajduje się w zagłębieniu terenu lub pod drzewami. Jeżeli możesz, zostań w domu" - przekazano.
Dodano, że w przypadku, gdy "burza spotka cię poza domem, znajdź bezpieczne schronienie. Na drodze szybkiego ruchu zatrzymaj się w MOP lub na stacji benzynowej. Nie stawaj na poboczu lub pod wiaduktem. Regularnie wykonuj przeglądy domu. Szczególną uwagę zwracaj na dach, rynny i inne urządzenia, których zadaniem jest odprowadzanie wody. Sprawdź stan instalacji odgromowej. Nie zapominaj o bieżącym utrzymywaniu porządku na posesji" - radzi PIU.
Ubezpieczenie konieczne
REKLAMA
"Sprawdź swoje ubezpieczenie, a jeżeli go nie masz – koniecznie je zakup. Zwróć uwagę na jego zakres i zadbaj, by obejmowało ono nie tylko mury i stałe elementy w domu, ale także ruchomości (np. duży sprzęt AGD, RTV, meble). Ustal odpowiednią sumę ubezpieczenia, która w skrajnym przypadku pozwoli ci odbudować dom lub kupić mieszkanie o podobnym standardzie. Pamiętaj, że wartość twojego mienia może rosnąć – uwzględnij to przy odnawianiu umowy ubezpieczenia" - napisano.
Jak przekazano w komunikacie, 73 proc. Polaków uważa, że zmiany klimatu dotyczą wszystkich w takim samym stopniu. Jako największe obawy związane z przyrodą respondenci uznali wystąpienie silnego wiatru i huraganu (75 proc), powodzi natomiast obawia się 48 proc. pytanych.
"71 proc. budynków jednorodzinnych jest ubezpieczonych od huraganu, a 63 proc. – od powodzi. W 2022 r. średnio połowa nieruchomości ogółem w Polsce była chroniona za pomocą ubezpieczenia przed skutkiem ryzyka katastroficznego, takiego jak powódź czy silny wiatr.
Szybkie ścieżki likwidacji szkód
Jak podano, "ubezpieczyciele w sytuacjach masowych szkód uruchamiają szybkie ścieżki likwidacji szkód. Kontaktują się z klientami na danym terenie i wysyłają mobilnych likwidatorów szkód, by jak najszybciej zebrali informacje potrzebne do wypłaty odszkodowania. Często też natychmiast wypłacają zaliczki, by pomóc finansowo poszkodowanym w najpilniejszych wydatkach" - przekazano.
(PAP)
fos/ drag/
REKLAMA
REKLAMA