Jak zabezpieczyć dom przed burzą?
REKLAMA
REKLAMA
Wg przepisów prawa budowlanego budynek, którego najwyższy punkt znajduje się poniżej 15 m – nie wymaga montażu instalacji odgromowej. Jednak, biorąc pod uwagę to, jakie szkody mogą wyrządzić pioruny, warto zainwestować w ten rodzaj instalacji. Piorun może osiągnąć temperaturę nawet 1500°C – a jego uderzenie to tylko krok od pożaru.
REKLAMA
Instalacja odgromowa ma za zadanie przejęcie energii wyładowania atmosferycznego i przekierowanie jej do ziemi.
Zobacz także: Jak zabezpieczyć nasz dom przed wyjazdem na urlop?
Montaż instalacji odgromowej
Decyzję o montażu instalacji odgromowej najlepiej jest podjąć na etapie budowy domu. Zadaniem instalacji odgromowej jest chronić budynek przed uderzeniami piorunów. Instalacja ta to nie tylko ochrona najwyżej znajdującego się punktu, ale ochrona całego budynku. Dlatego też należy prowadzić ją przez całą długość kalenicy i bocznych krawędzi dachu. Takie elementy jak różnego rodzaju anteny i maszty, również powinny być podpięte do instalacji odgromowej. W jednym budynku powinny znajdować się przynajmniej 2 przewody odgromowe – najlepiej usytuować je na dwóch przeciwległych końcach dachu.
Instalacja odgromowa na dachu płaskim
Na dachach płaskich instalacje odgromową prowadzi się wykonując specjalne nakładki dystansowe (ich grubość dobiera się do rodzaju pokrycia dachowego). Zadaniem nakładek jest zachowanie odpowiedniej odległości od pokrycia dachowego, zabezpieczając je przed ewentualnym pożarem.
Zobacz także: Podręczny sprzęt gaśniczy, który warto mieć w domu
Piorunochron aktywny
Piorunochron aktywny to aktywny maszt z ostrzem. Najczęściej mocuje się go do komina, jego zaletą jest to, że w porównaniu z tradycyjną instalacją prowadzoną wzdłuż krawędzi dachu – ten szybciej wyłapuje wszelkie wyładowania atmosferyczne.
Ochrona instalacji elektrycznej przed przepięciami
Chcąc ochronić instalacje elektryczną przed skokami napięcia, najlepiej jest zastosować odgromnik. Odgromniki to nic innego, jak specjalne urządzenia do ochrony aparatury elektrycznej przed okresowymi przepięciami, ograniczające czas trwania i częstotliwość prądu następczego. Ze względu na dwoją budowę wyróżniamy odgromniki iskrowe oraz odgromniki tlenowo-metalowe.
Zobacz także: Co zrobić podczas pożaru?
Rola odgromników
Zadaniem odgromników jest ochrona urządzeń znajdujących się w budynku – od przepięć. Każdy odgromnik ogranicza wartość udarów napięciowych i prądowych na wejściu do budynku.
Ochrona przed przepięciami polega też z wyrównaniu potencjałów napięcia. Prawidłowo wykonana instalacja w budynku da nam gwarancję poprawnego uziemienia budynku i wyrównanie potencjałów urządzeń elektrycznych. Wyrównanie potencjałów zapewni prawidłową pracę zabezpieczeń przeciwprzepięciowych oraz uniemożliwienie przeskoków iskry pomiędzy elementami o różnych potencjałach elektrycznych.
Zobacz także: Jaka powinna być instalacja odgromowa?
jz
REKLAMA
REKLAMA