REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć dom przed burzą?

Redakcja Dom
Dom jednorodzinny.
Dom jednorodzinny.

REKLAMA

REKLAMA

Zabezpieczenie dachu przed burzą w dużej mierze opiera się na ochronie odgromowej budynku. Z racji tego, że uderzenie pioruna może pozbawić nas domu, warto pomyśleć o montażu tego typu instalacji.

Wg przepisów prawa budowlanego budynek, którego najwyższy punkt znajduje się poniżej 15 m – nie wymaga montażu instalacji odgromowej. Jednak, biorąc pod uwagę to, jakie szkody mogą wyrządzić pioruny, warto zainwestować w ten rodzaj instalacji. Piorun może osiągnąć temperaturę nawet 1500°C – a jego uderzenie to tylko krok od pożaru.

REKLAMA

Instalacja odgromowa ma za zadanie przejęcie energii wyładowania atmosferycznego i przekierowanie jej do ziemi.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć nasz dom przed wyjazdem na urlop?

Montaż instalacji odgromowej

Decyzję o montażu  instalacji odgromowej najlepiej jest podjąć na etapie budowy domu. Zadaniem instalacji odgromowej jest chronić budynek przed uderzeniami piorunów. Instalacja ta to nie tylko ochrona najwyżej znajdującego się punktu, ale ochrona całego budynku. Dlatego też należy prowadzić ją przez całą długość kalenicy i bocznych krawędzi dachu. Takie elementy jak różnego rodzaju anteny i maszty, również powinny być podpięte do instalacji odgromowej. W jednym budynku powinny znajdować się przynajmniej 2 przewody odgromowe – najlepiej usytuować je na dwóch przeciwległych końcach dachu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Instalacja odgromowa na dachu płaskim

Na dachach płaskich instalacje odgromową prowadzi się wykonując specjalne nakładki dystansowe (ich grubość dobiera się do rodzaju pokrycia dachowego). Zadaniem nakładek jest zachowanie odpowiedniej odległości od pokrycia dachowego, zabezpieczając je przed ewentualnym pożarem.

Zobacz także: Podręczny sprzęt gaśniczy, który warto mieć w domu


Piorunochron aktywny

Piorunochron aktywny to aktywny maszt z ostrzem. Najczęściej mocuje się go do komina, jego zaletą jest to, że w porównaniu z tradycyjną instalacją prowadzoną wzdłuż krawędzi dachu – ten szybciej wyłapuje wszelkie wyładowania atmosferyczne.

Ochrona instalacji elektrycznej przed przepięciami

Chcąc ochronić instalacje elektryczną przed skokami napięcia, najlepiej jest zastosować odgromnik. Odgromniki to nic innego, jak specjalne urządzenia do ochrony aparatury elektrycznej przed okresowymi przepięciami, ograniczające czas trwania i częstotliwość prądu następczego. Ze względu na dwoją budowę wyróżniamy odgromniki iskrowe oraz odgromniki tlenowo-metalowe.

Zobacz także: Co zrobić podczas pożaru?

Rola odgromników

Zadaniem odgromników jest ochrona urządzeń znajdujących się w budynku – od przepięć. Każdy odgromnik ogranicza wartość udarów napięciowych i prądowych na wejściu do budynku.

Ochrona przed przepięciami polega też z wyrównaniu potencjałów napięcia. Prawidłowo wykonana instalacja w budynku da nam gwarancję poprawnego uziemienia budynku i wyrównanie potencjałów urządzeń elektrycznych. Wyrównanie potencjałów zapewni prawidłową pracę zabezpieczeń przeciwprzepięciowych oraz uniemożliwienie przeskoków iskry pomiędzy elementami o różnych potencjałach elektrycznych.

Zobacz także: Jaka powinna być instalacja odgromowa?

jz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA