REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć dom przed burzą?

Redakcja Dom
Dom jednorodzinny.
Dom jednorodzinny.

REKLAMA

REKLAMA

Zabezpieczenie dachu przed burzą w dużej mierze opiera się na ochronie odgromowej budynku. Z racji tego, że uderzenie pioruna może pozbawić nas domu, warto pomyśleć o montażu tego typu instalacji.

Wg przepisów prawa budowlanego budynek, którego najwyższy punkt znajduje się poniżej 15 m – nie wymaga montażu instalacji odgromowej. Jednak, biorąc pod uwagę to, jakie szkody mogą wyrządzić pioruny, warto zainwestować w ten rodzaj instalacji. Piorun może osiągnąć temperaturę nawet 1500°C – a jego uderzenie to tylko krok od pożaru.

REKLAMA

Instalacja odgromowa ma za zadanie przejęcie energii wyładowania atmosferycznego i przekierowanie jej do ziemi.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć nasz dom przed wyjazdem na urlop?

Montaż instalacji odgromowej

Decyzję o montażu  instalacji odgromowej najlepiej jest podjąć na etapie budowy domu. Zadaniem instalacji odgromowej jest chronić budynek przed uderzeniami piorunów. Instalacja ta to nie tylko ochrona najwyżej znajdującego się punktu, ale ochrona całego budynku. Dlatego też należy prowadzić ją przez całą długość kalenicy i bocznych krawędzi dachu. Takie elementy jak różnego rodzaju anteny i maszty, również powinny być podpięte do instalacji odgromowej. W jednym budynku powinny znajdować się przynajmniej 2 przewody odgromowe – najlepiej usytuować je na dwóch przeciwległych końcach dachu.

Instalacja odgromowa na dachu płaskim

Na dachach płaskich instalacje odgromową prowadzi się wykonując specjalne nakładki dystansowe (ich grubość dobiera się do rodzaju pokrycia dachowego). Zadaniem nakładek jest zachowanie odpowiedniej odległości od pokrycia dachowego, zabezpieczając je przed ewentualnym pożarem.

Zobacz także: Podręczny sprzęt gaśniczy, który warto mieć w domu


Piorunochron aktywny

Piorunochron aktywny to aktywny maszt z ostrzem. Najczęściej mocuje się go do komina, jego zaletą jest to, że w porównaniu z tradycyjną instalacją prowadzoną wzdłuż krawędzi dachu – ten szybciej wyłapuje wszelkie wyładowania atmosferyczne.

Ochrona instalacji elektrycznej przed przepięciami

Chcąc ochronić instalacje elektryczną przed skokami napięcia, najlepiej jest zastosować odgromnik. Odgromniki to nic innego, jak specjalne urządzenia do ochrony aparatury elektrycznej przed okresowymi przepięciami, ograniczające czas trwania i częstotliwość prądu następczego. Ze względu na dwoją budowę wyróżniamy odgromniki iskrowe oraz odgromniki tlenowo-metalowe.

Zobacz także: Co zrobić podczas pożaru?

Rola odgromników

Zadaniem odgromników jest ochrona urządzeń znajdujących się w budynku – od przepięć. Każdy odgromnik ogranicza wartość udarów napięciowych i prądowych na wejściu do budynku.

Ochrona przed przepięciami polega też z wyrównaniu potencjałów napięcia. Prawidłowo wykonana instalacja w budynku da nam gwarancję poprawnego uziemienia budynku i wyrównanie potencjałów urządzeń elektrycznych. Wyrównanie potencjałów zapewni prawidłową pracę zabezpieczeń przeciwprzepięciowych oraz uniemożliwienie przeskoków iskry pomiędzy elementami o różnych potencjałach elektrycznych.

Zobacz także: Jaka powinna być instalacja odgromowa?

jz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Za darmo: projekty domów o powierzchni 70, 120, 150 i 180 metrów kwadratowych dostępne na stronie internetowej GUNB

  Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlego przybywa gotowych projektów domów, które można wykorzystać przy budowie, zaoszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych na kosztach. Najwięcej jest projektów domów o powierzchni 70 metrów kwadratowych, ale sukcesywnie od dwóch miesięcy przybywa projektów domów większych.

  Jak nowy rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  W obliczu rosnących wyzwań na rynku mieszkaniowym, eksperci i deweloperzy zastanawiają się, jakie kroki powinien podjąć nowy rząd, aby skutecznie przyspieszyć budowę mieszkań i zwiększyć ograniczoną podaż. Przedstawiamy wyniki szczegółowej sondy wśród branżowych specjalistów, którzy dzielą się swoimi przewidywaniami i oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości rynku mieszkaniowego.

  Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

  Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  REKLAMA

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  REKLAMA