REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sezon burzowy w pełni. Jak chronić dom i sprzęty?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bartłomiej Jaworski, Product Manager w firmie Eaton
Bartłomiej Jaworski, Product Manager w firmie Eaton
Sezon burzowy w pełni. Jak chronić dom i sprzęty?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sezon burzowy w Polsce osiąga najwyższe natężenie od czerwca do sierpnia. W ubiegłym roku tylko w lipcu IMGW zanotował ponad 124 tys. wyładowań doziemnych. Na samej stacji pomiarowej w Krakowie Balicach w lipcu 2022 r. zaobserwowano 25 burz. Wyładowania atmosferyczne mogą być niebezpieczne zarówno dla naszego zdrowia, jak i domu. Piorunochron nie wystarczy, żeby ochronić instalację i sprzęty – przepięcia mogą wystąpić nawet jeśli piorun trafi obok domu.

Sezon burzowy. Sezon wyładowań elektrycznych

Wyładowanie elektryczne może mieć ładunek o sile nawet do 100 mln woltów. Gdy piorun trafi w konstrukcję domu, przez instalację przepływa kilkaset razy więcej energii niż na co dzień. Taki wzrost napięcia może nie tylko uszkodzić urządzenia i instalację, ale również doprowadzić do pożaru. Nawet wyładowanie w pobliżu budynku może spowodować kosztowne straty: uszkodzenie wrażliwego sprzętu wywołane przepięciem pośrednim w instalacji elektrycznej. 

REKLAMA

Czy wyłączenie wtyczki wystarczy?

REKLAMA

Wyłączenie sprzętu podczas burzy ma sens tylko wtedy, kiedy wyjmiemy wtyczkę z gniazdka i odłączymy je całkowicie od zasilania. Dzięki temu sprzęt nie zostanie uszkodzony, jeśli wyładowanie spowoduje przepięcia w instalacji. Niestety w ten sposób chronimy tylko wybrane urządzenia. Aby zabezpieczyć się w pełni konieczne byłoby zdemontowanie domofonu, wykręcenie żarówek czy odłączenie anteny telewizyjnej.

– Obecnie coraz trudniej jest odłączyć od zasilania wszystkie urządzenia w domu. Sprzęty AGD takie jak lodówki, piekarniki czy zmywarki często są zabudowane i nie ma możliwości, aby po prostu wyjąć wtyczkę z gniazdka. Wyładowanie może uderzyć też w antenę telewizyjną, uszkodzić domofon, instalację alarmową czy grzewczą. Nie wspominając o tym, że nie zawsze jesteśmy w domu, żeby na czas wyjąć wszystkie wtyczki – podkreśla Bartłomiej Jaworski, senior product manager w firmie Eaton.

Ochrona przed wzrostem napięcia w sieci

REKLAMA

Przepięcia mogą być spowodowane bezpośrednim uderzeniem pioruna w budynek, instalację odgromową czy fotowoltaiczną, ale też wyładowaniem w budynek obok lub linię zasilającą budynek. Chronią przed nimi ograniczniki przepięć, których zadaniem jest bezpiecznie przejęcie fali przepięciowej i obniżenie napięcia do poziomu, który nie uszkodzi urządzeń.  

Ograniczniki przepięć montuje się w złączu kablowym lub rozdzielnicy głównej budynku (aparaty klasy I), następnie w kolejnych rozdzielnicach, np. w budynkach wielorodzinnych zwiększa się ochronę przez montaż urządzeń klasy II. Do ochrony wrażliwej elektroniki np. automatyki pieca CO, smart TV czy routera stosuje się zabezpieczenia klasy III.  Te ostatnie to m.in. listwy przeciwprzepięciowe i boxy. Wyglądają jak zwykły przedłużacz z wyłącznikiem i są łatwe do zainstalowania: wystarczy wpiąć je w gniazdko i podłączyć sprzęt. Istotne by były to urządzenia certyfikowane jak zwykły ogranicznik przepięć – inaczej ochrona będzie pozorna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– W razie nagłego skoku napięcia certyfikowana listwa przeciwprzepięciowa ochroni podpięte do gniazdka sprzęty elektroniczne. Trzeba jednak pamiętać, że zainstalowanie jedynie ograniczników typu trzeciego nie zapewni pełnej ochrony instalacji oraz domu. Takie urządzenia mają tłumić już obniżone napięcie i jeśli przyjmą na siebie impet bezpośredniego wyładowania, nie uratują sprzętów. Dlatego tak ważna jest skoordynowana ochrona i montaż ograniczników przepięć klasy I+II w głównej tablicy w domu. Kluczowe jest także, aby dobór, rozmieszczenie i montaż ograniczników przepięć były wykonane przez specjalistę z uprawnieniami, który dopasuje je do budynku. Nieodpowiednio dobrana ochrona przeciwprzepięciowa nie spełni swojej roli i może spowodować poważne szkody – ostrzega Bartłomiej Jaworski.

Piorunochron, ubezpieczenie i UPS

Polskie prawo wymaga, aby budynki powstałe lub modernizowane po roku 2002 uwzględniały ochronę przed skutkami przepięć i bezpośrednich wyładowań. Coraz większa gwałtowność i intensywność burz w Polsce powinna skłaniać wszystkich do instalowania zarówno ochrony przeciw przepięciom, jak i piorunochronów. System odgromowy odprowadzi energię z uderzenia pioruna bezpiecznie do ziemi, a ograniczniki przeciwprzepięciowe zabezpieczą sprzęty i instalację przed wzrostem napięcia nawet wtedy, gdy wyładowanie uderzy obok domu. Warto też pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu nieruchomości i posiadanych sprzętów. 

W czasie silnych burz może dojść do zaniku zasilania w domu. Chronią przed tym zasilacze UPS, które działają szybciej od agregatu prądotwórczego i dodatkowo dbają o jakość napięcia w instalacji co ma znaczenia dla wrażliwych odbiorników elektrycznych. W zależności od wybranego urządzenia można do nich podłączyć nawet kocioł centralnego ogrzewania. Koszt wymiany domowych sprzętów po przejściu burzy może być bardzo duży, dlatego lepiej z wyprzedzeniem zabezpieczyć dom przed jej skutkami.

Źródło:

Dane IMGW: https://www.imgw.pl/wydarzenia/imgw-pib-podsumowanie-sezonu-burzowego-2022-roku

Dokument IMGW „Klimat Polski 2022” 

 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA