REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gazowe zabezpieczenia przeciwpożarowe – sposób ochrony cennych eksponatów przed ogniem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy
PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.
Pożar. Fot. Fotolia
Pożar. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Unikatowe biblioteczne inkunabuły, bezcenne eksponaty muzealne, wartościowe obrazy i rzeźby prezentowane w galeriach wymagają profesjonalnej ochrony przeciwpożarowej. Tam, gdzie liczy się bezpieczeństwo i jednocześnie zachowanie trwałości cennych przedmiotów, sprawdzą się systemy oparte na czystych środkach gaśniczych.

REKLAMA

Przyczyny pożarów

Według statystyk strażaków, do pożarów w muzeach, bibliotekach, archiwach i galeriach dochodzi kilkadziesiąt razy w roku. Skala strat jest dramatyczna, nie z uwagi na wywołane pożarem zniszczenia obiektów, ale głównie na wartość pochłoniętych przez ogień oraz zniszczonych wskutek akcji gaśniczej unikatowych ksiąg, dokumentów i innych przedmiotów o historycznej i archeologicznej wartości, a także cennych obrazów i rzeźb. Można sobie wyobrazić, jak wyglądałby manuskrypt Konstytucji 3 Maja w warszawskim Archiwum Głównym Akt Dawnych, rękopisy Fryderyka Chopina zebrane w Muzeum Chopina w Pałacu Ostrogskich, czy też pergamin z nadaniem ziem pod klasztor cystersów w Oliwie w gdańskim Archiwum Państwowym po zalaniu pianą. Włócznia św. Maurycego podarowana przez cesarza Ottona III koronowanemu Bolesławowi Chrobremu na pewno nie przetrwałaby szokującego kontaktu z CO2, podobnie jak denary, brakteaty i grosze piastowskie sprzed wieków, czy też ołtarz Wita Stwosza w Mariackim w Krakowie. Sąd Ostateczny Memlinga z Muzeum Narodowego w Gdańsku i Bitwa pod Grunwaldem Matejki z Narodowego w Warszawie potraktowane proszkiem gaśniczym byłyby chyba nie do odratowania.

Zobacz także: Zasady ewakuacji podczas pożaru – schodami czy windą

Urządzania gaśnicze – sposobem na ochronę cennych eksponatów

Sposobem na ochronę specyficznych obiektów użyteczności publicznej i zgromadzonych w nich zbiorów zarówno przed wybuchem pożaru, jak i zalaniem podczas standardowej akcji gaśniczej, są stałe urządzenia gaśnicze z czystymi środkami gaśniczymi – gazami FE-36™ lub FM-200® (zamiennikami halonów – niezwykle skutecznych, ale wycofanych z powszechnego użycia z uwagi na szkodliwy wpływ na środowisko).

Właściwości gazowych zabezpieczeń przeciwpożarowych

Dzięki swoim właściwościom, te gazowe zabezpieczenia przeciwpożarowe są skuteczne w gaszeniu wszystkich grup pożarów: A (ciał stałych), B (cieczy łatwopalnych), C (gazów łatwopalnych), a dodatkowo urządzeń elektronicznych, pracujących pod napięciem do 110 kV. Gazy FE-36™ i FM-200® odparowują po wyzwoleniu w czasie akcji gaśniczej. Gaszenie odbywa się poprzez odebranie energii cieplnej płomieniowi i tym samym przerwanie reakcji spalania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Duże znaczenie mają również kwestie lokalizacyjne - mówi Tomasz Kalwajtys, specjalista ds. projektowania systemów ppoż. w firmie PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy.

- Zabezpieczenia z FE-36 i FM-200 opierają się na zbiornikach niskociśnieniowych 15 i 24 bar, przez co nie zagrażają konstrukcji chronionego obiektu. Dla systemów z gazami CO2, Inregen® lub Novec sytuacja się komplikuje z dwóch przyczyn. Do gaszenia tej samej powierzchni potrzeba więcej środka gaśniczego, czyli większej ilości zbiorników, a w konsekwencji dodatkowego pomieszczenia na potrzeby systemu. Po drugie, wysokociśnieniowe zbiorniki z uwagi na swój ciężar potrzebują pomieszczeń o wzmocnionych stropach i ścianach. W muzeach, archiwach i bibliotekach, często zlokalizowanych w zabytkowych budynkach, trudno spełnić te warunki konstrukcyjne.

Zobacz także: Gaśnice – przegląd techniczny i zasady ich rozmieszczania

REKLAMA

Dodatkowym atutem czystych środków gaśniczych jest bezpieczeństwo dla środowiska i ludzi, przy poprawnym zaprojektowaniu [nie przekraczając stężenia NOAEL (No Observed Adverse Effect Level) - najwyższe stężenie, przy którym nie obserwuje się negatywnego skutku dla zdrowia].

Stałe Urządzenia Gaśnicze na gazy FE-36™ lub FM-200® to w pełni automatyczne, samodzielne i niezależne zabezpieczenia przeciwpożarowe. System składa się z czujników wykrywających dym, centralki sterującej z akumulatorami oraz zbiorników z elektrowyzwalaczami. W razie wykrycia ognia, czujki dają sygnał do centralki. Ta uruchamia wyzwolenie gazu, jednocześnie informując o rozpoczęciu akcji gaśniczej. Gaszone pomieszczenie w czasie do 10 sekund zostaje wypełnione środkiem gaśniczym, likwidującym wszystkie zarzewia ognia, bez uszkadzania chronionych przedmiotów.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA