REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Instalacje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Grzejniki elektryczne – wszechstronne ogrzewanie

Grzejniki elektryczne są powszechnie używane do ogrzewania domów w okresie zimowym. Grzejniki elektryczne są dość wygodnym rozwiązaniem, ponieważ nie potrzebują prowadzenia specjalnej instalacji. Grzejników elektrycznych można używać zawsze, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba, o ile w pobliżu mamy źródło prądu.

Konsekwencje złego dopasowania mocy pompy ciepła do źródła dolnego

Wybierając konkretną pompę ciepła, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, aby właściwie dopasować moc urządzenia do źródła dolnego. Firma Nateo przeprowadziła testy, które ukazały efekty grzewcze zróżnicowanych konfiguracji. Zobacz co wykazały testy.

Biokominki na biopaliwo, alternatywa dla kominka

Biokominek na biopaliwo to najlepsza alternatywa dla kominka w przypadku braku instalacji kominowej. Jeśli mieszkamy w bloku lub w domu, w którym nie przewidziano kominka z paleniskiem, biokominek będzie najlepszym rozwiązaniem.

Wniosek o zwolnienie z akcyzy na dystrybucję węgla (wzór)

Firmy, które nie chcą płacić akcyzy na dystrybucję węgla, powinny złożyć wniosek o zwolnienie z akcyzy na dystrybucję węgla. Taki sam wniosek powinien złożyć każdy, kto myśli o założeniu działalności gospodarczej związanej z dystrybucją węgla. Wniosek do pobrania.

REKLAMA

Kogo będzie obowiązywać akcyza na węgiel w 2012 r.?

Opodatkowanie węgla w 2012 roku to wymóg ustawy o podatku akcyzowym z dn. 6 grudnia 2008 r. Wynika z niej, że opodatkowane zostaną takie materiały opałowe jak węgiel, węgiel brunatny oraz koks. Zobacz, jak będzie wyglądało opodatkowanie paliw stałych w 2012 roku.

Rozpalanie ognia w kominku

Rozpalanie ognia w kominku nie należy do najprostszych zadań. Do rozpalenie ognia w kominku potrzebna będzie podpałka i suchy papier. Podpowiadamy, jak krok po kroku zrobić to w sposób właściwy.

Konserwacja kominków

Konserwacja kominka jest konieczna, jeśli chcemy by długo nam służył. Kominek nie będzie stwarzał zagrożenia, gdy będziemy poddawać go właściwej konserwacji. Zobacz jak zadbać o kominek.

Kominek domowy – czym kierować się przy jego zakupie?

Decyzja o zakupie kominka nie jest łatwa. Kupno kominka to wybór jednego modelu spośród wielu oferowanych przez producentów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie kominka i co zrobić, aby służył nam przez wiele lat.

REKLAMA

Ogrzewanie ogrodów zimowych

Podczas budowy ogrodu zimowego warto pomyśleć o ogrzewaniu. Gdy stawiamy ogród zimowy w Polsce, powinniśmy wziąć pod uwagę także klimat panujący w naszym kraju. Jeśli nie pomyśleliśmy o ogrzewaniu ogrodu zimowego podczas jego budowy, zastanówmy się nad tym teraz. Oranżerie tak jak inne pomieszczenia w naszym domu potrzebują ogrzewania w czasie zimy. Ze względu na rośliny, które hodujemy w ogrodach zimowych temperatura tam panująca powinna być stała. Radzimy jakie ogrzewanie wybrać do oranżerii.

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania?

Aby skutecznie obniżyć koszty ogrzewania domu lub mieszkania, wystarczy przestrzegać kilku zasad, które przyniosą oszczędności do domowego budżetu. Co zrobić, żeby koszty ogrzewania były mniejsze?

Grzejniki – wymiana

Grzejniki „przekazują” energię cieplną, którą dostarczają kocioł i rury rozprowadzające. Skuteczność ogrzewania zależy od wielkości, rodzaju i miejsca zamontowania grzejników. Grzejniki ogrzewają całą przestrzeń pomieszczenia, nie tylko miejsca w ich pobliżu.

Najczęstsze problemy z ogrzewaniem

Problemy z ogrzewaniem to najczęściej wynik niesprawnej instalacji grzewczej. Nasilają się w okresie zimowym, kiedy ogrzewanie pracuje najintensywniej. Zbyt niska temperatura w pomieszczeniach czy zimne grzejniki oznaczają, że instalacja grzewcza nie działa prawidłowo.

Uchroń się przed czadem!

Czad (tlenek węgla) powoduje co roku w Polsce śmierć kilkudziesięciu ludzi. Wydziela się on z uszkodzonych kotłów i piecyków, a także z przewodów kominowych i nieodpowiedniej wentylacji powietrza. Ryzyko zatrucia czadem wzrasta w okresie zimowym, kiedy przy niskich temperaturach ogrzewanie pracuje intensywniej.

Kocioł węglowy – wymiana

Kocioł węglowy powinno się wymienić wtedy, kiedy poprzedni jest już mocno zużyty lub uszkodzony. Na wymianę kotła węglowego warto zdecydować się także w sytuacji, jeżeli chcemy zwiększyć efektywność spalania i ułatwić sobie regulację temperatury w pomieszczeniach. Wymiana starego kotła węglowego na nowy nie zawsze jest łatwa. Aby nowe urządzenie działało sprawnie, należy je dobrać do instalacji grzewczej.

Pompy ciepła – fakty i mity

Pompy ciepła nie są zbyt popularnym rozwiązaniem grzewczym wśród inwestorów. Dzieje się tak głównie z powodu braku informacji na ich temat. Czym jest pompa ciepła i ile kosztuje? Czy eksploatacja pompy ciepła jest droga? Na pykania dotyczące pomp ciepła odpowiada Paweł Kocięba-Żabski – prezes firmy Nateo.

Wybór ogrzewania a rodzaj projektu domu

Jak dobrze wybrać sposób ogrzewania pomieszczeń, kiedy ceny energii i paliw ciągle rosną? Każdy inwestor planujący budowę domu musi zdecydować w jaki sposób będzie ogrzewać swój dom. Wybór jest duży: piece gazowe, elektryczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne, kominek… Każde z tych rozwiązać ma swoje zalety, ale i wady. Wybór właściwego sposobu ogrzewania domu należy dokonać już na etapie wyboru projektu. Zobacz które rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze.

Jakim drewnem najlepiej palić w kominku?

Podczas sezonu grzewczego spalamy w kominku wiele drewna. To ile drewna zużyjemy zależy w dużej mierze od wielkości pomieszczenia, które chcemy ogrzać oraz od panującej pogody. Zanim podejmiemy decyzję jakie drewno kupimy do palenia w kominku, sprawdźmy czym charakteryzują się poszczególne gatunki drewna.

Jak sprawdzić czy elektryk wykonał swoją prace poprawnie, na co zwracać uwagę?

Jedynym pewnym sposobem sprawdzenia poprawności działania połączeń elektrycznych oraz działania urządzeń odbiorczych a także zabezpieczeń i w instalacji elektrycznej – jest wykonanie pomiarów.

Dom inteligentny – Instalacje bezprzewodowe

Inteligentne domy staja się coraz bardziej popularne. Wiele osób marzy o domu, w którym będzie mógł czuć się bezpiecznie, komfortowo przy minimalnych kosztach eksploatacji. Rozwiązaniem są instalacje bezprzewodowe, które można zamontować w budynku bez konieczności przeprowadzania kolejnego remontu.

Ogrzewanie domu kominkiem

Kominki domach jednorodzinnych pełnią głównie funkcję rekreacyjną. W takim przypadku duże ilości energii są marnowane. Zobacz jak wykorzystać ciepło kominka w instalacji grzewczej jako główne lub dodatkowe źródło ciepła.

Ogrzewanie kominkowe – niepowtarzalny klimat i oszczedność

Kominki to ekologiczne i niedrogie rozwiązanie grzewcze. Przy pomocy kominka można ogrzać nawet cały budynek, a także stworzyć niepowtarzalny klimat we wnętrzu.

System sterowania ogrzewaniem

Kompleksowy system sterowania ogrzewaniem przeznaczony jest do pomp ciepła. System sterowania ogrzewaniem umożliwia regulację temperatury w budynku oraz pozwala na sterowanie takimi modułami jak klimatyzacja, dzięki temu w prosty sposób możemy zapewnić komfort grzewczy w pomieszczeniu.

Eelektrownie pionowe i panele fotowoltaiczne

Generatory wiatrowe z pionową osią obrotu VAWT (Vertical Axis Wind Turbine) i panele fotowoltaiczne, służą do wytwarzania energii elektrycznej wykorzystując do tego promienie słoneczne.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to bezpieczny i wydajny sposób na ogrzanie domu. Zalety ogrzewania podłogowego jest wiele, a samo ogrzewanie cieszy się dużą popularnością. Ogrzewanie podłogowe ma także wiele zalet, o których wielu z ans nie ma pojęcia. Oprócz ogrzewania pomieszczeń w zimie, ogrzewanie podłogowe może także chłodzić dom podczas upalnego lata.

Przegląd techniczny pompy ciepła

Pompy ciepła mogą pracować nawet przez 25 lat na fabrycznych podzespołach z taką samą wydajnością przez wszystkie lata. Aby pompy ciepła przez cały okres ich użytkowania pracowały tak samo, należy zadbać o regularne przeprowadzanie przeglądów technicznych. Na czym polega przegląd techniczny pompy ciepła i w jaki sposób wpływa on na efektywność pracy systemu grzewczego? Komentuje: Paweł Kocięba-Żabski, prezes Nateo Sp. z o.o.

Alarm bez przewodów

Założenie alarmu z reguły kojarzy nam się z przeciąganiem kabli, a co za tym idzie z kuciem ścian. Czy podczas montażu alarmu da się uniknąć burzenia i remontu? Radzimy, co zrobić, żeby zakładanie alarmu nie niosło za sobą dodatkowych kosztów.

Zawór bezpieczeństwa

Zawór bezpieczeństwa pełni bardzo ważną rolę w instalacjach centralnego ogrzewania oraz wszelkich instalacji wodnych. Zawór bezpieczeństwa jest elementem wymaganym w każdej instalacji i musi być odpowiednio dobrany. Jak działa zawór bezpieczeństwa i jak dobrać najlepszy z nich?

Nawiewniki wyporowe – co to takiego?

Nawiewniki wyporowe jako dość rzadkie rozwiązanie wentylacyjne zaczynają zdobywać uznanie na rynku. Pojawia się coraz więcej rzeczywistych systemów z nawiewem wyporowym, powstają nowe metody regulacji i projektowania. Czym wentylacja wyporowa różni się od dobrze nam znanej wentylacji mieszającej?

Regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych

Właściwa regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych jest podstawowym warunkiem poprawnego działania instalacji wentylacyjnej. Przeprowadzenie regulacji instalacji i dostosowanie jej do bieżących wymagań użytkownika obiektu jest zależne od zastosowania właściwych elementów regulacji instalacji, zarówno na instalacji, jak i w centrali. Brak regulacji lub zła regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych powodują losowość dopływu powietrza do poszczególnych pomieszczeń.

Tłumiki hałasu – co to takiego?

Tłumiki hałasu są bardzo ważnym elementem instalacji wentylacji mechanicznej gdyż służą do wygłuszania instalacji wentylacyjnej. To dzięki tłumikom hałasu nie mamy świadomości, że powietrze, które jest wtłaczane do pomieszczenia przechodzi przez głośną i specjalistyczną instalację. Przedstawiamy specyfikę tłumików hałasu.

Jak rozwiązać problem głośnej instalacji wentylacyjnej?

Hałas – częsty problem zarówno w nowych, jak i starych instalacjach wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Hałas z głośnej instalacji wentylacyjnej jest uciążliwy dla osób przebywających w pomieszczeniu z taką wentylacją, powoduje złe samopoczucie, dyskomfort, a nawet obniżenie wydajności pracy. Radzimy jak poradzić sobie z głośną instalacją wentylacyjną.

Rodzaje kanałów wentylacyjnych

Kanały wentylacyjne to podstawowy element instalacji wentylacyjnych. W instalacji wentylacji mechanicznej to właśnie kanałami wentylacyjnymi przesyłane jest powietrze. Poznajmy rodzaje i specyfikę kanałów wentylacyjnych.

Tekstylne kanały wentylacyjne

Wentylacyjne kanały tekstylne stosowane do nawiewu powietrza są uniwersalnym i dość często spotykanym rozwiązaniem w obiektach wielko-kubaturowych. Czemu tekstylne kanały wentylacyjne zawdzięczają swoją popularność i czy warto w inwestować w takie kanały wentylacyjne?

Kurtyny powietrzne – co to takiego?

Kurtyny powietrzne – choć często pod nimi przechodzimy, rzadko je zauważamy, chyba że zdmuchną nam kapelusz z głowy. Kurtyny powietrzne to ważny element ograniczania strat ciepła związanych z ucieczką ciepłego, ogrzanego powietrza z pomieszczenia do przestrzeni atmosfery.

Projekt wentylacji i klimatyzacji – z czego wynikają założenia temperaturowe?

Projekty wentylacji i klimatyzacji oparte są na szczegółowych założeniach temperaturowych i wilgotnościowych. Od założeń temperaturowych i wilgotnościowych zależą wielkości urządzeń chłodniczych, które dobrał projektant, a więc i konkretne pieniądze, które zapłacimy za realizację projektu. Poznajmy zatem podstawowe założenia, według których tworzy się projekty wentylacji i klimatyzacji w Polsce.

Kanały wentylacyjne – kiedy wykrapla się na nich wilgoć?

Wykraplanie wilgoci na kanałach wentylacyjnych jest często spotykanym zjawiskiem. Wykraplanie wilgoci to efekt nadmiernej oszczędności przy wykonywaniu instalacji wentylacyjnej, oczywiście kosztem użytkownika. Proces ten nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, ale efekty wykraplania wilgoci na kanałach wentylacyjnych są trudne do usunięcia.

Osuszanie powietrza – co to takiego?

Osuszanie powietrza w centralach klimatyzacyjnych przydaje się wówczas, gdy mamy problem z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach takich jak suszarnie czy pralnie. Proces osuszania powietrza pomaga w pozbyciu się dyskomfortu, który stwarza nadmierna parność powietrza.

Pompa do centralnego ogrzewania – jak dobrać odpowiednią?

Instalacja centralnego ogrzewania dostarczająca i utrzymująca ciepło w naszych domach do właściwego działania potrzebuje sprawnej i dobrze dobranej pompy. Pompa do centralnego ogrzewania zagwarantuje dopłynięcie czynnika grzewczego do wszystkich odbiorników ciepła jakim są grzejniki lub instalacje ogrzewania podłogowego. Dowiedzmy się jak dobrać pompę do zamkniętych instalacji centralnego ogrzewania.

Instalacja centralnego ogrzewania – z czego się składa?

Instalacja centralnego ogrzewania jest niezbędna w naszych domach. Zapobiega spadkowi temperatury, ale również jest barierą dla wilgoci z zewnątrz. Instalacja centralnego ogrzewania jako jedna z najbardziej niezbędnych instalacji jest złożona z wielu elementów, których odpowiednia współpraca gwarantuje prawidłową pracę instalacji grzewczej.

Woda lodowa jako alternatywa klimatyzacji freonowej?

Systemy chłodzenia powietrza wodą lodową są wypierane przez szybko rozwijający się rynek klimatyzacji freonowej. Zapominamy jednak, że chłodzenie powietrza wodą lodową jest często najtańszym i najbardziej ekonomicznym systemem chłodzenia powietrza.

Ogrzewanie i chłodzenie powietrza

Ogrzewanie i chłodzenie powietrza w centralach wentylacyjnych to dwa najbardziej podstawowe procesy, dzięki którym w lecie czujemy chłodny powiew rześkiego powietrza, a zimą przyjemny powiew ciepłego. Zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie powietrza to procesy bardzo energochłonne. Właściwy dobór ogrzewania i chłodzenia powietrza ma duży wpływ na koszty eksploatacyjne i jakość komfortu powietrza wewnętrznego.

Wykres Moliera – odczytywanie

Wykres Moliera znany jako wykres i-x jest najbardziej uniwersalnym i ważnym wykresem stosowanym w technice wentylacji i klimatyzacji. Wykres Moliera opisuje zależności pomiędzy wszystkimi parametrami powietrza atmosferycznego i jest podstawą doboru wszelkich urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

Centrala wentylacyjna – jakie procesy w niej zachodzą?

Centrala wentylacyjna jest sercem naszego systemu wentylacyjnego. Na dużych obiektach centralne wentylacyjne to ogromne urządzenia wolnostojące o wymiarach ciężarówki umieszczane na dachu, a w naszych domach – o wymiarach niewiele mniejszych od szafy. Mimo tak rozbieżnych rozmiarów, elementy umieszczone w centrali wentylacyjnej mają taką samą budowę i zasadę działania.

Średnice przewodów wentylacyjnych

Przewody wentylacyjne zajmują stosunkowo dużo przestrzeni pod sufitem naszego domu. Z czego wynikają wielkości przewodów wentylacyjnych? Podpowiadamy czy można zmniejszyć średnice przewodów wentylacyjnych i jakie konsekwencje z tego wynikną.

Nawiewniki do instalacji wentylacyjnej – jak je właściwie dobrać?

Dobór nawiewników (anemostatów) do instalacji wentylacji mechanicznej ma znaczący wpływ na komfort osób znajdujących się w pomieszczeniu, w którym jest założona instalacja wentylacyjna. Szum z nawiewników, zawiewanie czy brak ruchu powietrza? To właśnie podstawowe efekty złego doboru nawiewników.

Ogrzewanie powietrzne – gdzie można je zastosować?

Ogrzewanie powietrzne – alternatywa dla grzejników i rur. Ogrzewanie powietrzne to metoda ogrzewania pomieszczeń wcale nie droższa od konwencjonalnej, a dużo bardziej estetyczna i wręcz niewidoczna.

Recyrkulacja jako odzysk energii

Recyrkulacja jako jedna z form odzysku energii jest często spotykana i zawsze bardzo pożądana ze względu na bardzo niskie koszty odzysku. Zobaczmy jakie trzeba spełnić warunki aby stosować recyrkulację jako formę odzysku energii. Dowiedzmy się na jakiej zasadzie działa recyrkulacja i jakie są najpopularniejsze zastosowania recyrkulacji.

Mechaniczna wentylacja pożarowa – elementy systemu

Mechaniczna wentylacja pożarowa – jej właściwe działanie jest uzależnione od dwóch czynników – elementów zastosowanych w wentylacji pożarowej oraz od dobrego projektu instalacji wentylacji. Warto zatem poznać budowę najpopularniejszego systemu wentylacji pożarowej by właściwie ocenić projekt oraz kupić właściwe elementy potrzebne do sprawnego działania systemu mechanicznej wentylacji pożarowej.

Powietrze wentylacyjne – jak je oczyścić?

Powietrze wentylacyjne należy oczyszczać, gdyż zła jakość powietrza wentylacyjnego w pomieszczeniu bardzo negatywnie wpływa na samopoczucie osób, które się w nim znajdują, pogarsza efektywność ich pracy oraz może być powodem objawów chorobowych. W momencie odkryć tzw. chorób budynku jak SBS, właściwa wentylacja, jak i jakość powietrza wentylacyjnego nawiewanego do pomieszczeń nabrała znaczenia.

Oddymianie grawitacyjne – elementy systemu oddymiania

Oddymianie grawitacyjne – najprostszy system wentylacji pożarowej – jest często stosowanym rozwiązaniem ze względu na niewielkie koszty inwestycyjne. Aby jednak system oddymiania grawitacyjnego działał sprawnie, należy zastosować odpowiednie elementy o właściwych parametrach w precyzyjnie ustalonych lokalizacjach budynku.

REKLAMA