REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ogrzewanie ogrodów zimowych

Justyna Hek
Ogród zimowy. Fot. Fotolia
Ogród zimowy. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podczas budowy ogrodu zimowego warto pomyśleć o ogrzewaniu. Gdy stawiamy ogród zimowy w Polsce, powinniśmy wziąć pod uwagę także klimat panujący w naszym kraju. Jeśli nie pomyśleliśmy o ogrzewaniu ogrodu zimowego podczas jego budowy, zastanówmy się nad tym teraz. Oranżerie tak jak inne pomieszczenia w naszym domu potrzebują ogrzewania w czasie zimy. Ze względu na rośliny, które hodujemy w ogrodach zimowych temperatura tam panująca powinna być stała. Radzimy jakie ogrzewanie wybrać do oranżerii.

REKLAMA

Oranżerie ogrodowe są wykonane ze szkła zespolonego. Materiał ten sprawia, że ogrody zimowe bardzo szybko nagrzewają się w lecie, gdy słońce intensywnie świeci, lecz także szybko tracą ciepło zimą. Oranżeria często wykorzystywana jest jako jedno z pomieszczeń w domu, dlatego też warto zadbać o dobre ogrzewanie tego miejsca, aby służyło nam także podczas mroźnych zim.

Zobacz także: Przygotowywanie oranżerii do zimy

Ogrzewanie podłogowe w ogrodach zimowych

Ze względu na to, że ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne, świetnie sprawdza się w ogrodach zimowych. Ciepło  z ogrzewania podłogowego rozchodzi się bardzo szybko. Odpowiednio dobrana warstwa wykończeniowa podłogi  – dostosowana do ogrzewania podłogowego (płytki czy terakota) pozwoli na jeszcze lepsze ogrzanie oranżerii. Jeśli zdecydujemy się na panele bądź drewnianą podłogę, powinniśmy liczyć się z tym, że przepuszczają one dużo mniej ciepła niż np. terakota.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alternatywą dla ogrzewania elektrycznego jest ogrzewanie wodne. Pamiętajmy jednak, że aby je zainstalować musimy mieć możliwość podłączenia ogrzewania wodnego do ogólnego systemu instalacji grzewczej. Niewątpliwie instalacja ogrzewania wodnego jest droższa niż instalacja ogrzewania elektrycznego, ale koszty wyrównują się w momencie użytkowania. Eksploatacja instalacji elektrycznej może nas dużo więcej kosztować.

Zobacz także: Domowa oranżeria, czyli jak zaprojektować cichy zakątek?

Samo ogrzanie pomieszczenia w przypadku ogrzewania podłogowego: elektrycznego, czy wodnego trwa stosunkowo długo. Równie długo trwa także jego wychłodzenie.

Grzejniki kanałowe

Grzejniki kanałowe świetnie sprawdzają się w przeszklonych pomieszczeniach. Z racji tego, że znajdują się w powierzchni podłogi  (w kanałach przy wewnętrznych krawędziach ścian) nie zajmują miejsca tak jak standardowe grzejniki. Pamiętajmy, że grzejniki kanałowe są zasilane z instalacji grzewczej już istniejącej w naszym domu. Ten typ ogrzewania jest dobry ze względu na to, że zapobiega „poceniu się” szyb. Przy grzejnikach kanałowych nie musimy się martwić o parę wodną tworzącą się na szklanych ścianach.

Zobacz także: Jak i gdzie stosować grzejniki kanałowe?

Grzejniki ścienne

Doskonale nadają się do ogrzewania ogrodów zimowych, jednak nie wyglądają zbyt estetycznie. Tak jak grzejniki kanałowe tworzą efekt suchych ścian – nie dopuszczają do zawilgotnienia szyb. Ze względu na niewielki nakład finansowy potrzebny zarówno do zainstalowania grzejników ściennych, jak i eksploatacji, ten rodzaj ogrzewania cieszy się dużą popularnością.

Zobacz także: Oranżerie ogrodowe

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA