Grudzień – prace w sadzie i w warzywniku
REKLAMA
REKLAMA
Zimowe prace w warzywniku
REKLAMA
Grudzień to moment, kiedy powinniśmy zebrać ostatnie warzywa z naszego warzywnika – jarmuż, brukselka i roszponka mogą pozostać w ziemi aż do grudnia. Równie długo może przetrwać w gruncie por. Pamiętajmy jednak, że w grudniu powinniśmy go wykopać. W glebie powinny pozostać jedynie zimowe odmiany tego warzywa. Aby zimowe pory nie przemarzły, możemy je obsypać dodatkowo ziemią – to wystarczająco ochroni te rośliny.
Nasiona
Jeśli z zeszłego roku pozostały nam jeszcze jakieś nasiona, powinniśmy je teraz przejrzeć, posegregować i skontrolować ich daty ważności. Nie zapominajmy, że przeterminowane nasiona nie wykiełkują. W grudniu możemy również zacząć myśleć o tym, jakie warzywa zechcemy posadzić w swoim warzywniku na wiosnę. Zastanówmy się także jakie odmiany wybranych warzyw będą dla nas najlepsze.
Zobacz także: Oznaczenia na opakowaniach nasion
Nasiona wszystkich roślin należy przechowywać w miejscu, które jest chłodne i suche.
Pędzenie roślin
Rośliną, której pędzenie możemy rozpocząć już teraz, jest cykoria sałatowa. Najpierw powinniśmy wybrać zdrowe korzenie tej rośliny – najlepiej takie, których średnica ma ok. 3 cm. Korzenie wkładamy do pojemnika wcześniej wypełnionego ziemią – wystarczy warstwa ok. 10–15 cm. Tak przygotowaną cykorię sałatową zostawiamy w miejscu, gdzie temperatura wynosi od 10 do 18°C.
Zobacz także: Sad i warzywnik – pielęgnacja jesienią
Zimowe prace w sadzie
Grudzień to moment, kiedy powinniśmy pomalować pnie drzewek owocowych. Ten proces zabezpieczy korę drzew przed pękaniem i tym samym sprawi, że nasze drzewka nie będą narażone na choroby. Bielenie pni najlepiej wykonać wapnem, jednak jest to środek, który dość łatwo spływa z drzew po intensywnych opadach deszczu czy śniegu. Czasami bielenie w niedługim czasie należy powtórzyć.
Ścinanie zrazów
Zrazy ścinamy tuż po pierwszych grudniowych przymrozkach. Nie zapomnijmy o tym, że ścięte zrazy powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć zarówno przed mrozem, jak i przed wyschnięciem. Ważne jest także aby nie umieszczać zrazów w tym samym pomieszczeniu, w którym przechowujemy zebrane wcześniej owoce.
Zobacz także: Bielenie pni drzew owocowych
Zebrane wcześniej owoce powinniśmy regularnie przeglądać i przebierać – chore owoce należy od razu wyrzucać, aby choroba nie przeniosła się na resztę zbiorów.
REKLAMA
REKLAMA