Listopad – prace w ogrodzie
REKLAMA
REKLAMA
Pielęgnacja drzew i krzewów w listopadzie
REKLAMA
W listopadzie nadal możemy sadzić drzewa i krzewy, które zrzucają liście na zimę. Pamiętajmy jednak aby bezpośrednio po posadzeniu takich odmian usypać wokół ich pni kopczyk z ziemi – ziemia zabezpieczy korzenie nowo posadzonej rośliny przed mrozem.
Pędy nowo posadzonych drzew i krzewów przycinamy dopiero gdy nadejdzie wiosna.
Podlewanie drzew i krzewów w listopadzie
Gdy w naszym ogrodzie rosną zimozielone gatunki drzew i krzewów, możemy je podlewać nawet w listopadzie. Rośliny potrzebują wody także w zimie. Kiedy woda wsiąknie, glebę dookoła rośliny powinniśmy ściółkować – okryć kilkucentymetrową warstwą np. kory – zabezpieczy to nasze drzewa i krzewy przed przemarznięciem. Dodatkową ochronę będzie stanowiła siatka cieniująca, którą możemy otoczyć części nadziemne.
Zobacz także: Prace w ogrodzie w październiku i listopadzie
Pielęgnacja trawnika
Pamiętajmy o koszeniu trawnika – gdy trawa w naszym ogrodzie nadal rośnie, trawnik powinniśmy skosić. Nie zapominajmy także o usuwaniu liści, które zalegają na trawniku. Jeśli zostaną na trawniku na zimę, spowodują, że trawa nie będzie miała dostępu do powietrza, a to z kolei wpłynie na wytworzenie się pleśni.
Przygotowanie oczka wodnego do zimy
Jeśli wcześniej nad naszym zbiornikiem wodnym rozłożyliśmy siatkę zabezpieczającą przed dostaniem się liści do zbiornika, teraz musimy te liście uprzątnąć. Dopóki staw czy oczko wodne nie zamarzło, wyciągamy z niego filtry i pompy. Oczyszczamy je i myjemy, a następnie wkładamy do naczynia z wodą żeby na wiosnę nie mieć problemu z ich ponownym uruchomieniem.
Zobacz także: Jak pielęgnować ogród jesienią?
Ochrona bylin, roślin jednorocznych i dwuletnich
W listopadzie powinniśmy wykopać karpy pacioreczników, begonii bulwiastych i dalii. Gdy tylko zaczną się przymrozki, nie zapomnijmy o okryciu niektórych roślin. Bardzo wrażliwe na niskie temperatury są np.: lawenda, tymianek i krokosmia. Poza tym należy przykryć także te z roślin, które zasadziliśmy jesienią. Rośliny cebulowe, które nie są odporne na mróz okrywamy wtedy, gdy gleba jest już zmrożona – dzięki temu gryzonie nie zrobią sobie kryjówki pod przykryciem dla roślin. Rośliny cebulowe najlepiej przykryć warstwą kompostu, kory lub torfu (2–3 cm).
REKLAMA
REKLAMA