Ziemia – użyźnianie jesienią
REKLAMA
REKLAMA
Badanie pH gleby
REKLAMA
Odczyn pH ziemi w naszym ogrodzie może wynosić od 3,5 – w przypadku gleby torfowej, czyli bardzo kwaśnej, aż do 8,0 – w przypadku gleby wapiennej, czyli zasadowej. Najlepszą glebą dla roślin ogrodowych jest gleba o pH 6,0–7,0 (odczyn lekko kwaśny albo obojętny).
Gleba kwaśna (pH 4,5–5,5) może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych, poza tym w glebie kwaśnej giną dobre bakterie potrzebne naszym roślinom.
Pamiętajmy, że są rośliny, które lubią glebę o kwaśnym odczynie. Należą do nich m.in. różaneczniki, borówki, wrzosy i wrzośce, żurawiny, gloterie itp.
Z glebą zasadową mamy do czynienia wówczas, gdy pH wynosi powyżej 7,0. Aby gleba stała się bardziej obojętna, powinniśmy dodać torfu – to zrównoważy zasadowość naszej ziemi.
Zobacz także: Jakie drzewa i krzewy urosną na wapiennej glebie?
Aby zbadać odczyn gleby w naszym ogrodzie, wystarczy kupić kwasomierz chemiczny lub elektroniczny. Najlepiej badanie odczynu powtarzać co kilka lat, gdyż kwasowość gleby stale się zmienia. Badanie wykonujemy w różnych miejscach w ogrodzie żeby otrzymać całościowy obraz tego, jaką glebę mamy w naszym przydomowym ogródku.
Gleba – wapnowanie
Przeważnie nasza gleba jest nadmiernie kwaśna, dlatego wymaga dodania wapnia. Jesień to najlepszy okres na wapnowanie gleby. Nawóz rozprowadzamy dość równomiernie na powierzchni całej ziemi w naszym ogrodzie. Nie zapominajmy o trawniku – trawnik także powinniśmy nawozić. Ilość nawozu dostosujmy do rodzaju gleby – jeśli mamy glebę piaszczystą, nie stosujmy dużych ilości nawozu, bo i tak zostanie on wypłukany. Jeśli nasza gleba jest glebą gliniastą, możemy użyć większych ilości nawozu. Nawóz należy wymieszać z warstwą ziemi, najlepiej za pomocą grabi ogrodowych.
Zobacz także: Żywopłot na suchej glebie – jakie iglaki wybrać?
Wapnowanie gleby a nawożenie
REKLAMA
Wapnowanie gleby nie może się zbiegać w czasie z nawożeniem, bez względu na rodzaj nawozu jakiego użyjemy. Nie stosujmy nawozów organicznych ani mineralnych podczas wapnowania. Jeśli chcemy nawozić ziemię, zróbmy to po 2–3 tygodniach od momentu, w którym zastosowaliśmy wapnowanie. To uchroni glebę od ubytku azotu.
Istnieje kilka rodzajów nawozów wapniowych, m.in. wapno węglanowe (czyli mielona kreda), AZ-Kalk zawierający nieco więcej wapnia niż wapno i nawozy wapniowo-magnezowe, które uzupełniają naszą glebę nie tylko w wapń, lecz także w magnez.
Zobacz także: Bielenie pni drzew owocowych
REKLAMA
REKLAMA