Bielenie pni drzew owocowych

REKLAMA
REKLAMA
Bielenie pni – dlaczego warto malować?
REKLAMA
Gdy zaczną się przymrozki, nasze drzewa owocowe mogą przemarzać. Przemarznięcia konarów drzew, pękające pionowo pnie i tzw. rany zgorzelinowe – powstające w skutek działania słońca a później przymrożenia tkanek – to objawy, które możemy dostrzec gołym okiem. Pamiętajmy, że na tworzenie się ran zgorzelinowych nasze drzewa owocowe narażone są szczególnie w styczniu i lutym, kiedy słońce operuje szczególnie mocno.
Jeśli u naszych drzew owocowych występują brunatne plamy na przekrojach młodych przyrostów, to znak, że uszkodzone zostały tkanki wewnętrzne rośliny.
Jak wykonać bielenie pni?
Bielenie pni to dobry sposób aby zapobiec pękaniu pni, tworzeniu się ran zgorzelinowych czy uszkodzeń tkanek wewnętrznych drzew owocowych. Promienie słoneczne odbijają się od pobielonej powierzchni, dlatego pnie i konary nie nagrzewają się tak szybko. Bielenie możemy wykonać przy pomocy mleka wapiennego – mieszanki wapna, które rozpuszczamy w wodzie (2 kg na 10 l wody). Do tej mieszaniny warto dodać gliny lub krowieńca – dzięki nim mieszanka nie będzie się tak łatwo spłukiwać w czasie deszczu.
Zobacz także: Jak przycinać młode drzewka owocowe podczas sadzenia?
REKLAMA
Gotowy roztwór wykorzystujemy do pomalowania pni i grubych konarów naszych drzew owocowych. Do tego zabiegu użyjmy zwykłego pędzla. Jeśli drzewa owocowe w naszym ogrodzie rosną w nasłonecznionych miejscach, powinniśmy pomalować je nieco wyżej aby zapobiegać zbytniemu nagrzewaniu się kory.
Bielenie pni i konarów naszych drzew owocowych możemy wykonać już teraz, pamiętajmy jednak, aby zrobić to do początku stycznia. Jeśli część bielenia zostanie spłukana przez deszcz, bielenie możemy powtórzyć.
Do bielenia możemy użyć także farby emulsyjnej pod warunkiem, że jest ona bezołowiowa. Niewątpliwie utrzyma się na drzewach dłużej niż wapno.
Inne sposoby ochrony drzew owocowych
Jeśli nie chcemy wykonywać bielenia drzew owocowych w naszym sadzie czy ogrodzie, możemy pnie okryć grubym papierem lub słomą. Nie zapominajmy o tym, aby słomę albo papier dość mocno przymocować do pnia, najlepiej przy pomocy sznurka.
Zobacz także: Które drzewa i krzewy można przycinać zimą?
Folia nie nadaje się do okrywania roślin na zimę – może spowodować jeszcze większe uszkodzenia i doprowadzić do powstania chorób grzybowych.
REKLAMA
REKLAMA