Na co zwracać uwagę podczas kupna choinki, aby móc ją potem posadzić w ogrodzie?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Bardzo często myślimy, że uda nam się jednocześnie kupić bożonarodzeniowe drzewko i nową roślinę do ogrodu. Oczywiście, niektóre z nabytych przez nas choinek możemy posadzić wiosną w ogrodzie.
Kupowanie choinki
Podczas kupowania choinki powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim obejrzyjmy dokładnie igły rośliny. Jeśli igły są suche, przebarwione lub zaatakowane przez choroby to znak, że drzewko nie będzie nadawało się do posadzenia w ogrodzie. Ważny jest także stan bryły korzeniowej – zwróćmy uwagę na stan korzeni. Pamiętajmy, że najlepiej jest kupić drzewko, które od początku było hodowane w pojemniku. Te, które włożono do doniczek tylko na czas sprzedaży, nie będą nadawać się do posadzenia w gruncie – są bardzo nietrwałe i najprawdopodobniej nie doczekają nawet momentu, w którym moglibyśmy je posadzić. Wynika to z tego, że podczas przesadzania choinki z gruntu do doniczki często korzenie rośliny są uszkadzane, w wyniku czego drzewko nie przyjmie się w gruncie.
Zobacz także: Jaką choinkę wybrać na święta?
Gatunki drzewek bożonarodzeniowych
Jeśli chodzi o gatunki drzewek bożonarodzeniowych najpopularniejsze są oczywiście świerki i jodły. Rośliny te bez problemu powinny przyjąć się w naszych ogrodach (oczywiście jeśli ich korzeń nie został wcześniej uszkodzony). Sosny karłowe, cyprysiki lub jałowce także będziemy mogli posadzić przed domem. Problem może się pojawić w przypadku cyprysów, rośliny te są bardzo wrażliwe na przymrozki – nie przetrwają zimy w gruncie.
Przechowywanie i sadzenie choinek
Z reguły większość roślin iglastych zimą przechodzi w stan spoczynku. Gdy wstawiamy je do ciepłego pomieszczenia w domu, roślina "budzi się". Jeśli chcemy, aby nowo kupione drzewko bożonarodzeniowe nadawało się do posadzenia w ogrodzie, nie powinniśmy trzymać go w mieszkaniu dłużej niż 7 dni.
Zobacz także: Jaki iglak na świąteczną choinkę
Jeśli kupiona przez nas choinka nie była wcześniej trzymana w ciepłym pomieszczeniu, możemy ją trzymać na zewnątrz domu np. w ogrodzie, postawić przy wejściu do domu lub na balkonie. Wtedy możemy ją wnieść do środka tylko na czas kolacji bożonarodzeniowej. Pamiętajmy jednak aby drzewko odpowiednio zaaklimatyzować. Należy to robić stopniowo – najpierw przenieść je do chłodniejszego pomieszczenia, a dopiero później do mieszkania.
Zobacz także: Miniaturowa choinka
Jeśli choinka spędziła w ciepłym pomieszczeniu kilka dni, po świętach możemy ją przenieść np. na balkon. Po wystawieniu drzewka na zewnątrz, należy przekryć je np. słomianą matą lub tekturą, aby nie zmarzło. Choinkę należy także osłonić przed słońcem. Nada się do tego np. agrowłóknina. Tak zabezpieczona choinka a na pewno przetrwa do wysadzenia do gruntu.
REKLAMA
REKLAMA