REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić czy elektryk wykonał swoją prace poprawnie, na co zwracać uwagę?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
Jedynym pewnym sposobem sprawdzenia poprawności działania połączeń elektrycznych oraz działania urządzeń odbiorczych a także zabezpieczeń i w instalacji elektrycznej – jest wykonanie pomiarów. Fot. Fotolia
Jedynym pewnym sposobem sprawdzenia poprawności działania połączeń elektrycznych oraz działania urządzeń odbiorczych a także zabezpieczeń i w instalacji elektrycznej – jest wykonanie pomiarów. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jedynym pewnym sposobem sprawdzenia poprawności działania połączeń elektrycznych oraz działania urządzeń odbiorczych a także zabezpieczeń i w instalacji elektrycznej – jest wykonanie pomiarów.

Pomiary elektryczne powinny być wykonywane przez elektryka, który posiada odpowiednie uprawnienia i posiada zaawansowane przyrządy miernicze. Przy większych inwestycjach wykonanie pomiarów jest normą i obowiązkiem. Wykonanie pomiarów w instytucjach publicznych i zakładach pracy przeprowadzane jest okresowo co 5 lat lub krócej, jeśli osoba badająca tak postanowi. Mniejsze inwestycje, najczęściej indywidualne budowy często pomijają badanie instalacji elektrycznej obniżając tym samym koszty.

REKLAMA

W trakcie wykonywania pomiarów przeprowadza się badania podstawowe i dodatkowe :

Badania podstawowe

– pomiar rezystancji izolacji,
– pomiar rezystancji uziemień i rezystywności gruntu,
– pomiar impedancji pętli zwarcia,
– badanie wyłączników różnicowo-prądowych typu AC, A, B,
– badanie skuteczności ochrony przed dotykiem pośrednim przez samoczynne wyłączenie zasilania w obwodach z wyłącznikami różnicowoprądowymi,
– pomiar ciągłości przewodów ochronnych,
– badania i pomiary eksploatacyjne urządzeń oświetlenia elektrycznego ,
– badania i pomiary eksploatacyjne urządzeń.

Zobacz także:  Jak często dokonywać okresowych pomiarów elektrycznych?

Badania dodatkowe

REKLAMA

– analiza sieci jedno i trójfazowej,
– rejestracja anomalii napięciowych,
– pomiar wskaźnika THD napięć i prądów wszystkich faz,
– nisko napięciowy pomiar rezystancji połączeń ochronnych i wyrównawczych,
– pomiar i rejestracja napięcia i prądu przemiennego,
– badania i pomiary eksploatacyjne w strefach zagrożonych wybuchem,
– badania i pomiary eksploatacyjne baterii kondensatorów energetycznych do kompensacji mocy biernej.

Jeśli jednak nie zdecydujemy się na wykonanie pomiarów, a chcemy dokonać oględzin wykonanych pracy elektryka należy zapoznać się z tym, jak powinna wyglądać poprawnie wykonana instalacja. Warto też zaopatrzyć się w próbnik napięcia. Sprawdzenie bezpieczeństwa środowiska elektrycznego w domu możemy dokonać sami.

Zobacz także: Czy usterki elektryczne można naprawiać samemu?

Na co należy zwracać uwagę podczas oględzin wzrokowych instalacji elektrycznej?

– linie kablowe powinny być układane w liniach prostych pionowych lub poziomych.
– wszystkie połączenia umieszczane są w puszkach łączeniowych z dwoma wyjątkami,
podłączenia lamp wiszących, które muszą osłonić połączenie przed dostępem bezpośrednim kielichem maskującym oraz złącza hermetyczne
– nigdzie nie powinny być widoczne odsłonięte druty przewodów.
– izolacje przewodów nie mogą być uszkodzone.
– Przewody na tynku w posadzkach i w ziemi powinny znajdować się w rurze osłonowej.
– Oprzyrządowanie w pomieszczeniach gdzie jest woda powinno być o podwyższonej ochronie najlepiej IP 44.
– wszystkie stałe elementy wyposażenia domu wykonane z materiałów przewodzących powinny być podłączone do uziemienia przewodem wyrównawczym koloru żółto-zielonego np. rury i regały metalowe.

Jak samemu sprawdzić czy dom jest bezpieczny?

Niezbędny jest zakup detektora napięcia (próbnika). Próbnikiem dotykamy wszystkich bolców w gniazdach, wszystkich elementów domu wykonanych z materiałów przewodzących prąd elektryczny. Jeśli gdziekolwiek wykryjemy obecność napięcia, należy powiadomić o tym zagrożeniu domowników i wezwać elektryka w celu likwidacji zagrożenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

  Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

  Zaoszczędzisz 20 złotych, stracisz 200 tysięcy. Takie są skutki wzrostu wartości domów i mieszkań i niezwaloryzowanej polisy

  Ubezpieczyciele alarmują: setki tysięcy właścicieli mieszkań i domów nie ma świadomości, że trzeba je doubezpieczyć – zaktualizować wartość, by polisy nadal spełniały swoją rolę. Konsekwencje są dramatyczne, szczególnie gdy dojdzie do poważnej szkody. Pożar domu ubezpieczonego jako wart 600 tys. zł może oznaczać stratę 200 tys. zł, gdy jego wartość wzrosłą do 800 tys. zł.

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  Ubezpieczenie mieszkania 2023 – wskazane dopłaty. Mieszkania drożeją i są niedoubezpieczone

  Wartość domów i lokali wyraźnie wzrosła w ostatnim czasie. Niestety, ich właściciele nie zawsze to uwzględniają przy zakupie polisy. Jak wskazują eksperci RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl skutkiem jest niedoubezpieczenie. 

  REKLAMA