REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić czy elektryk wykonał swoją prace poprawnie, na co zwracać uwagę?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
Jedynym pewnym sposobem sprawdzenia poprawności działania połączeń elektrycznych oraz działania urządzeń odbiorczych a także zabezpieczeń i w instalacji elektrycznej – jest wykonanie pomiarów.  Fot. Fotolia
Jedynym pewnym sposobem sprawdzenia poprawności działania połączeń elektrycznych oraz działania urządzeń odbiorczych a także zabezpieczeń i w instalacji elektrycznej – jest wykonanie pomiarów. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jedynym pewnym sposobem sprawdzenia poprawności działania połączeń elektrycznych oraz działania urządzeń odbiorczych a także zabezpieczeń i w instalacji elektrycznej – jest wykonanie pomiarów.

Pomiary elektryczne powinny być wykonywane przez elektryka, który posiada odpowiednie uprawnienia i posiada zaawansowane przyrządy miernicze. Przy większych inwestycjach wykonanie pomiarów jest normą i obowiązkiem. Wykonanie pomiarów w instytucjach publicznych i zakładach pracy przeprowadzane jest okresowo co 5 lat lub krócej, jeśli osoba badająca tak postanowi. Mniejsze inwestycje, najczęściej indywidualne budowy często pomijają badanie instalacji elektrycznej obniżając tym samym koszty.

REKLAMA

W trakcie wykonywania pomiarów przeprowadza się badania podstawowe i dodatkowe :

Badania podstawowe

– pomiar rezystancji izolacji,
– pomiar rezystancji uziemień i rezystywności gruntu,
– pomiar impedancji pętli zwarcia,
– badanie wyłączników różnicowo-prądowych typu AC, A, B,
– badanie skuteczności ochrony przed dotykiem pośrednim przez samoczynne wyłączenie zasilania w obwodach z wyłącznikami różnicowoprądowymi,
– pomiar ciągłości przewodów ochronnych,
– badania i pomiary eksploatacyjne urządzeń oświetlenia elektrycznego ,
– badania i pomiary eksploatacyjne urządzeń.

Zobacz także:  Jak często dokonywać okresowych pomiarów elektrycznych?

Badania dodatkowe

REKLAMA

– analiza sieci jedno i trójfazowej,
– rejestracja anomalii napięciowych,
– pomiar wskaźnika THD napięć i prądów wszystkich faz,
– nisko napięciowy pomiar rezystancji połączeń ochronnych i wyrównawczych,
– pomiar i rejestracja napięcia i prądu przemiennego,
– badania i pomiary eksploatacyjne w strefach zagrożonych wybuchem,
– badania i pomiary eksploatacyjne baterii kondensatorów energetycznych do kompensacji mocy biernej.

Jeśli jednak nie zdecydujemy się na wykonanie pomiarów, a chcemy dokonać oględzin wykonanych pracy elektryka należy zapoznać się z tym, jak powinna wyglądać poprawnie wykonana instalacja. Warto też zaopatrzyć się w próbnik napięcia. Sprawdzenie bezpieczeństwa środowiska elektrycznego w domu możemy dokonać sami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Czy usterki elektryczne można naprawiać samemu?

Na co należy zwracać uwagę podczas oględzin wzrokowych instalacji elektrycznej?

– linie kablowe powinny być układane w liniach prostych pionowych lub poziomych.
– wszystkie połączenia umieszczane są w puszkach łączeniowych z dwoma wyjątkami,
podłączenia lamp wiszących, które muszą osłonić połączenie przed dostępem bezpośrednim kielichem maskującym oraz złącza hermetyczne
– nigdzie nie powinny być widoczne odsłonięte druty przewodów.
– izolacje przewodów nie mogą być uszkodzone.
– Przewody na tynku w posadzkach i w ziemi powinny znajdować się w rurze osłonowej.
– Oprzyrządowanie w pomieszczeniach gdzie jest woda powinno być o podwyższonej ochronie najlepiej IP 44.
– wszystkie stałe elementy wyposażenia domu wykonane z materiałów przewodzących powinny być podłączone do uziemienia przewodem wyrównawczym koloru żółto-zielonego np. rury i regały metalowe.

Jak samemu sprawdzić czy dom jest bezpieczny?

Niezbędny jest zakup detektora napięcia (próbnika). Próbnikiem dotykamy wszystkich bolców w gniazdach, wszystkich elementów domu wykonanych z materiałów przewodzących prąd elektryczny. Jeśli gdziekolwiek wykryjemy obecność napięcia, należy powiadomić o tym zagrożeniu domowników i wezwać elektryka w celu likwidacji zagrożenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA