REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ciecze niezamarzające – co to takiego?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska
Kolektory słoneczne. Fot. Atlantic Polska
Kolektory słoneczne. Fot. Atlantic Polska
Atlantic Polska
Atlantic Polska Sp z.o.o

REKLAMA

REKLAMA

Ciecze niezamarzające zwane inaczej użytkowymi, stosuje się w nowoczesnych instalacjach do przekazywania ciepła bądź chłodu. Ciecze niezamarzające można wykorzystywać w kolektorach słonecznych, ogrzewaniach wielkopowierzchniowych, sztucznych lodowiskach, instalacjach grzewczych, chłodniczych oraz odzysku ciepła. Z pośród cieczy niezamarzających wyróżniamy różne ich rodzaje, dlatego nietrudno dopasować je do potrzeb.

Właściwości cieczy niezamarzających

REKLAMA

Rodzaj cieczy dobieramy do jej przyszłego zastosowania. W przypadku, gdy układ ma być wykorzystywany w temperaturze około lub poniżej 0oC, nie używa się wody, tylko cieczy niskokrzepnących tzw. solanek.

Solanki to odpowiednie roztwory glikoli. Zwykle konieczne jest ich uszlachetnianie za pomocą dodatków – przeciwutleniaczy, stabilizatorów i środków antykorozyjnych. Pełny pakiet inhibitorów pozwoli na bardziej komfortowe i bezawaryjne korzystnie z instalacji.

Dobrej jakości ciecz powinna być przede wszystkim bezpieczna w użytkowaniu – niepalna i nietoksyczna oraz stabilna podczas eksploatacji. Istotna również jest wysoka pojemność cieplna i niewielka lepkość, a także, ze względu na elementy instalacji, szczególnie te mechaniczne, powinna również mieć właściwości smarne i antykorozyjne.

Zobacz także: Zasada działania kolektora słonecznego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaje cieczy niskokrzepnących

Jako ciecze robocze stosuje się zwykle różnego rodzaju alkohole:

REKLAMA

Monohydroksydowe (etanol) – ich zaletą jest niski koszt oraz wystarczające właściwości, nie jest to jednak ciecz najwyższej jakości. Etanol jest palny, ma nieprzyjemny zapach, szybko się ulatnia, a ponadto nie ma właściwości smarnych, co w perspektywie prowadzi do uszkodzenia elementów mechanicznych (np.: pomp).

Dihydroksylowe – czyli glikole, to najczęściej wykorzystywane ciecze robocze. Są bezpieczne, bezwonne, mają właściwości antykorozyjne, idealną gęstość i lepkość a także temperaturę krzepnięcia. W przypadku instalacji grzewczych stosowane są dwa rodzaje glikoli:

1. Etylenowe – mają większą gęstość, ale mniejszą lepkość niż propylenowe. Są to jednak substancje niebezpieczne (toksyczne), dlatego też w niektórych krajach ich stosowanie jest zabronione. Zazwyczaj sprzedawane są w formie niebieskiego roztworu.

2. Propylenowe – można je kupić jako zielony płyn. Mają one wiele zalet – są bezpieczne dla środowiska, ulegają biodegradacji posiadając przy tym doskonałe właściwości. W wersji ekologicznej stosuje się je w przypadku instalacji odnawialnych źródeł energii.

REKLAMA

Trihydrokslowe – to np. tzw. gliceryna czyli glicerol. Jego właściwości są podobne do glikolu propylenowego; wady to brak możliwości gwałtownego nagrzania (wyklucza to stosowanie w instalacjach słonecznych) oraz duża lepkość, co przekłada się na większą energochłonność pomp. Przewagą jest cena.

Ciecze niezamarzacjące są korzystną inwestycją, jeżeli dobrze dostosujemy je do instalacji. Dobrze jest również przy okazji pomyśleć o środowisku i zdecydować się na płyny zawierające chłodziwa OAT, czyli dodatki organiczne lub glikol propylenowy.

Zobacz także: Jak prawidłowo dobrać elementy instalacji solarnej?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA