REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ciecze niezamarzające – co to takiego?

Joanna Orzechowska
Kolektory słoneczne. Fot. Atlantic Polska
Kolektory słoneczne. Fot. Atlantic Polska
Atlantic Polska
Atlantic Polska Sp z.o.o

REKLAMA

REKLAMA

Ciecze niezamarzające zwane inaczej użytkowymi, stosuje się w nowoczesnych instalacjach do przekazywania ciepła bądź chłodu. Ciecze niezamarzające można wykorzystywać w kolektorach słonecznych, ogrzewaniach wielkopowierzchniowych, sztucznych lodowiskach, instalacjach grzewczych, chłodniczych oraz odzysku ciepła. Z pośród cieczy niezamarzających wyróżniamy różne ich rodzaje, dlatego nietrudno dopasować je do potrzeb.

Właściwości cieczy niezamarzających

REKLAMA

Rodzaj cieczy dobieramy do jej przyszłego zastosowania. W przypadku, gdy układ ma być wykorzystywany w temperaturze około lub poniżej 0oC, nie używa się wody, tylko cieczy niskokrzepnących tzw. solanek.

Solanki to odpowiednie roztwory glikoli. Zwykle konieczne jest ich uszlachetnianie za pomocą dodatków – przeciwutleniaczy, stabilizatorów i środków antykorozyjnych. Pełny pakiet inhibitorów pozwoli na bardziej komfortowe i bezawaryjne korzystnie z instalacji.

Dobrej jakości ciecz powinna być przede wszystkim bezpieczna w użytkowaniu – niepalna i nietoksyczna oraz stabilna podczas eksploatacji. Istotna również jest wysoka pojemność cieplna i niewielka lepkość, a także, ze względu na elementy instalacji, szczególnie te mechaniczne, powinna również mieć właściwości smarne i antykorozyjne.

Zobacz także: Zasada działania kolektora słonecznego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaje cieczy niskokrzepnących

Jako ciecze robocze stosuje się zwykle różnego rodzaju alkohole:

REKLAMA

Monohydroksydowe (etanol) – ich zaletą jest niski koszt oraz wystarczające właściwości, nie jest to jednak ciecz najwyższej jakości. Etanol jest palny, ma nieprzyjemny zapach, szybko się ulatnia, a ponadto nie ma właściwości smarnych, co w perspektywie prowadzi do uszkodzenia elementów mechanicznych (np.: pomp).

Dihydroksylowe – czyli glikole, to najczęściej wykorzystywane ciecze robocze. Są bezpieczne, bezwonne, mają właściwości antykorozyjne, idealną gęstość i lepkość a także temperaturę krzepnięcia. W przypadku instalacji grzewczych stosowane są dwa rodzaje glikoli:

1. Etylenowe – mają większą gęstość, ale mniejszą lepkość niż propylenowe. Są to jednak substancje niebezpieczne (toksyczne), dlatego też w niektórych krajach ich stosowanie jest zabronione. Zazwyczaj sprzedawane są w formie niebieskiego roztworu.

2. Propylenowe – można je kupić jako zielony płyn. Mają one wiele zalet – są bezpieczne dla środowiska, ulegają biodegradacji posiadając przy tym doskonałe właściwości. W wersji ekologicznej stosuje się je w przypadku instalacji odnawialnych źródeł energii.

REKLAMA

Trihydrokslowe – to np. tzw. gliceryna czyli glicerol. Jego właściwości są podobne do glikolu propylenowego; wady to brak możliwości gwałtownego nagrzania (wyklucza to stosowanie w instalacjach słonecznych) oraz duża lepkość, co przekłada się na większą energochłonność pomp. Przewagą jest cena.

Ciecze niezamarzacjące są korzystną inwestycją, jeżeli dobrze dostosujemy je do instalacji. Dobrze jest również przy okazji pomyśleć o środowisku i zdecydować się na płyny zawierające chłodziwa OAT, czyli dodatki organiczne lub glikol propylenowy.

Zobacz także: Jak prawidłowo dobrać elementy instalacji solarnej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

REKLAMA

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

REKLAMA

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

Skoszona trawa jako nawóz – co jeszcze można z nią zrobić? Nie wyrzucaj i oszczędzaj pieniądze!

Nie wyrzucaj trawy po skoszeniu trawnika! Skoszona trawa sprawdza się jako nawóz. Sprawdź, co jeszcze można z nią zrobić i jak zaoszczędzić trochę pieniędzy. Do czego używają ją ogrodnicy i rolnicy? Oto kilka pomysłów zastosowania trawy po koszeniu trawnika.

REKLAMA