REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wybór ogrzewania a rodzaj projektu domu

Każdy inwestor planujący budowę domu musi zdecydować w jaki sposób będzie ogrzewać swój dom. Fot. Fotolia
Każdy inwestor planujący budowę domu musi zdecydować w jaki sposób będzie ogrzewać swój dom. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak dobrze wybrać sposób ogrzewania pomieszczeń, kiedy ceny energii i paliw ciągle rosną? Każdy inwestor planujący budowę domu musi zdecydować w jaki sposób będzie ogrzewać swój dom. Wybór jest duży: piece gazowe, elektryczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne, kominek… Każde z tych rozwiązać ma swoje zalety, ale i wady. Wybór właściwego sposobu ogrzewania domu należy dokonać już na etapie wyboru projektu. Zobacz które rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze.

Myśląc o rodzaju ogrzewania pod kątem zajmowanej powierzchni najmniej uciążliwe jest ogrzewanie piecem gazowym lub piecem elektrycznym dwufunkcyjnym, czyli takim, który ogrzewa wodę użytkową i CO bez zasobnika wody. Kocioł taki można ustawić, np.: w łazience czy kuchni. Nie jest on uciążliwy, a wyglądem przypomina lodówkę czy zmywarkę. W przypadku, gdy decydujemy się na ogrzewanie gazowe warto pamiętać, że nie ma znaczenia wielkość działki, o ile gaz jest dostarczany z sieci. Natomiast lokalizacja zbiornika na gaz na działce wymaga dodatkowego miejsca i zachowania odległości od granicy działki i od budynków.

REKLAMA

Kolejnym rodzajem ogrzewania, które nie zajmuje zbyt wiele miejsca, jest pompa ciepła. Urządzenie to wymaga jednak miejsca na działce w celu ulokowania kolektora gruntowego. Najwięcej miejsca zajmuje kolektor poziomy, jest to powierzchnia co najmniej dwa razy większa od powierzchni domu do ogrzania.

Zobacz także:  Pompa do centralnego ogrzewania – jak dobrać odpowiednią?

Osobnego pomieszczenia wymagają piece na paliwo stałe, olejowe oraz wszystkie piece czy pompy ciepła połączone z zasobnikiem wody użytkowej. Wielkość kotłowni będzie zależała od rodzaju/wielkości pieca i pojemności ewentualnego zbiornika na olej czy wielkości składu opału, jak również od pojemności zasobnika wody.

Zobacz także: Jaka powinna być kotłownia dla kotła gazowego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mając w planach instalację kolektorów słonecznych warto zwrócić uwagę na południową stronę dachu domu, czy będzie tam wystarczająco dużo miejsca na solary. Instalacja taka wymaga innego rodzaju pieca i zasobnika przystosowanego do współpracy z kolektorami.

Zobacz także: Jak starać się o dofinansowanie na kolektory słoneczne?

Przy wyborze kominka jako dodatkowego źródła ciepła panuje dowolność. Można zastosować kominek tradycyjny z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepłego powietrza, wspomaganego mechanicznie, bądź wkład kominkowy z płaszczem wodnym połączony z instalacją wodną CO domu.

Zobacz także: Ile kosztuje kominek?

Zobacz także: Co to jest kominek z płaszczem wodnym?

REKLAMA

- Z największym problemem przy wyborze ogrzewania domu borykają się inwestorzy posiadający działkę bez dostępu do sieci gazowej, a takich inwestycji jest obecnie zdecydowana większość – zauważa arch. Maciej Matłowski z Biura Projektów MTM STYL.

- Dodatkowo dochodzą problemy związane z zapisami w planach przestrzennych czy decyzjach o Warunkach Zabudowy, które narzucają wykorzystanie paliwa proekologicznego do ogrzewania domu – dodaje.

Jaki wobec tego mamy wybór? Do dyspozycji pozostaje: prąd, pompa ciepła, olej, gaz propan-butan, paliwo stałe w postaci ekogroszku.

REKLAMA

- Mimo rosnącej popularności pompy ciepła inwestorzy często odrzucają to rozwiązanie ze względu na wysoki koszt inwestycji. Kotłownie na olej czy gaz propan-butan są instalowane ze względu na wygodę, jednak wielu inwestorów również nie decyduje się na ten rodzaj ogrzewania w obawie o rosnące z roku na rok koszty paliwa. Kotłownia na paliwo stałe, czyste i ekologicznie takie jak ekogroszek (ze względu na niską zawartość siarki ekogroszek do takich się zalicza) ma swoich zwolenników i przeciwników – wylicza arch. Maciej Matłowski.

- Zaryzykowałbym jednak stwierdzenie, iż w tej chwili jest to najczęściej stosowany rodzaj paliwa służący do ogrzania domu m.in. dlatego do projektów, w których zastosowano ogrzewanie gazowe, a rozmiary kotłowni umożliwiają zastosowanie kotła na paliwo stałe do sprzedawanych przez nasze biuro projektów dołączamy pakiet rozwiązań „Kotłownia na paliwo stałe” uwzględniający zmianę sposobu ogrzewania budynku. Pakiet zawiera podstawowe założenia i wskazania, jakie należy zastosować w przypadku adaptacji kotłowni do zasilania paliwem stałym. Dostosowanie może być wykonane w trakcie adaptacji projektu gotowego do warunków miejscowych – wyjaśnia Maciej Matłowski.

Zobacz także: Czy warto ogrzewać garaż w domu jednorodzinnym?

Wyboru sposobu ogrzewania warto dokonać możliwie wcześnie, aby wybrany projekt był przystosowany do danego typu ogrzewania. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego przerabiania, które wiąże się z dodatkowymi kosztami, jak również często wpływa na pogorszenie funkcjonalności domu.

Źródło: MTM STYL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

REKLAMA

Wynajem mieszkań w Polsce. Polacy chcą czy muszą?

Dlaczego Polacy wynajmują mieszkania? Czy tak jest im wygodniej czy nie mają innego wyjścia? Czy wkrótce Polska upodobni się do krajów zachodnioeuropejskich, w których znacznie wyższy jest odsetek najemców? Portal GetHome.pl przeprowadził ankietę. 

W jakich miastach masz największą szansę na kupno własnego mieszkania?

Jak wygląda dostępność mieszkaniowa w wojewódzkich miastach w Polsce? Gdzie najłatwiej o własne M? RynekPierwotny.pl przeanalizował sytuację w wybranych miastach. Jakie wyniki? Gdzie jest największa szansa na kupno własnego mieszkania? 

Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać?

Przełom sierpnia i września to okres, w którym najwięcej osób najmuje mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zbadać, jak chętnie ich właściciele korzystają z formuły najmu okazjonalnego, który w założeniu ma zapewnić im bezpieczeństwo. I co to oznacza dla najemców? 

Polska wyróżnia się w Europie wzrostem liczby transakcji mieszkaniowych

Jak plasuje się Polska w Europie pod względem liczby transakcji mieszkaniowych? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl analizują sytuację. 

REKLAMA

Więcej mieszkań, na dodatek tańszych, deweloperzy oceniają skutki rządowego projektu uwolnienia gruntów rolnych w miastach

Według szacunków ekspertów w Polsce może brakować nawet 2 mln mieszkań! Rząd rozważa zmianę przepisów dotyczących gruntów rolnych w miastach jako rozwiązanie tego problemu. Duża oferta działek pod zabudowę mieszkaniową, których teraz jest deficyt, to fundament pod szybszą budowę nie drożejących tak szybko nowych mieszkań.

Zastój w sprzedaży na rynku wtórnym, czy po wakacjach ceny spadną i o ile tańsze mogą być mieszkania

Mniej ofert, mniej przyznanych kredytów i mniej sfinalizowanych transakcji – ostatnie tygodnie przynoszą zastój na rynku nieruchomości, zwłaszcza na rynku wtórnym. To zwykle prowadzi do korekty cenowej. Jakie są szanse, że mieszkania wkrótce potanieją?

REKLAMA