REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Instalacje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Drenaż opaskowy – sposób na wilgotność w piwnicy

Problem wilgoci w piwnicy dotyka wielu z nas. Większość jednak nie wie jak wiele może być przyczyn jej pojawienia się. Skąd się bierze wilgoć w piwnicy i jak się przed nią skutecznie ustrzec? Istnieje wiele sposobów walki z wilgocią, najskuteczniejszy jest drenaż opaskowy.

Który podgrzewacz do wody wybrać – na gaz czy na prąd?


Wybór podgrzewacza ciepłej wody użytkowej powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb rodziny i możliwości technicznych dostępnych w budynku. Podgrzewacze na prąd i na gaz posiadają kilka rozwiązań technologicznych.

Jak za pomocą termostatu regulować temperaturę w pomieszczeniu?


Termostat to potoczna nazwa dwustanowego regulatora temperatury. To najprostszy typ regulatora, którego funkcjonowanie opiera się na zasadzie grzeje – nie grzeje. Termostat ma też dwa progi zadziałania w pętli histerezy. Oznacza to, że działa np. w temperaturze 20–22 stopni Celsjusza – załącza się przy temperaturze 20 stopni, a wyłącza przy 22 stopniach C.

Czy usterki elektryczne można naprawiać samemu?


Wiedza niezbędna do wykonywania bezpiecznych instalacji elektrycznych i wykonywania napraw w bezpieczny sposób, to w 90% znajomość przepisów i środków ochrony oraz umiejętności potrzebne do dobrej oceny zagrożenia w środowisku pracy. Uprawnienia do pracy jako elektryk odnawia się co pięć lat. Ponadto są one podzielone na stopnie zaawansowania i rodzaje wykonywanych prac.

REKLAMA

Czy stosowanie puszek łączeniowych instalacji elektrycznej jest niezbędne?


Sposób budowy instalacji elektrycznej uwarunkowany jest dwoma czynnikami. Pierwszy to zgodność z obowiązującymi przepisami, co gwarantuje nam niezawodne działanie i bezpieczeństwo. Drugim czynnikiem jest ekonomiczność przyjętych rozwiązań, czyli wykonanie tego, co niezbędne w najniższych kosztach. Jeśli jednak stać nas na większy wydatek, to instalację można wykonać inaczej. Taka metoda nadal pozostaje w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Poprawną instalację można wykonać bez puszek łączeniowych.

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania grzejnika?

Zakup grzejnika. Do wyboru mamy szeroką gamę urządzeń grzewczych, takich jak grzejniki elektryczne lub dmuchawy. Kiedy planujemy samodzielny zakup grzejnika, musimy wiedzieć, jakie parametry techniczne muszą spełniać grzejniki. Posiadając taką wiedzę, możemy dokonać wyboru technologii wykonania grzejnika. Następnym krokiem jest wybór estetyczny. Grzejnik może być urządzeniem grzewczym albo wpisywać się w projekt dekoratora wnętrz lub nasz własną wizję wystroju pomieszczenia.

Pasywne i aktywne pompy ciepła – różnice


Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie systemu grzewczego z pompą ciepła, który ogrzewa obiekt, a jednocześnie umożliwia jego schładzanie. Wyróżniamy dwa typy chłodzenia pompą ciepła: pasywne i aktywne. Jaka jest między nimi różnica?

Jak skutecznie zabezpieczyć dom przed włamaniem?


Aby czuć się w naszym domu w pełni bezpiecznie, powinniśmy zadbać o profesjonalną instalację alarmową. Coraz więcej z nas decyduje się na instalację systemu alarmowego, żeby zabezpieczyć dom przed kradzieżą.

REKLAMA

Ile kosztuje pompa ciepła?


Montaż pompy ciepła to jedna z metod ogrzewania domu energią odnawialną, czyli taką, za którą nie musimy płacić. Jakie są koszty instalacji pompy ciepła w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych?

Kiedy należy oczyścić instalację wentylacyjną?


Czyszczenie instalacji wentylacji jest zasadniczym problemem w starych instalacjach. Ma ono niekorzystny wpływ na osoby w wentylowanym pomieszczeniu oraz może powodować wiele niepożądanych efektów. Jak poznać, że nasza instalacja nadaje się do czyszczenia?

Jakie parametry charakteryzują instalację wentylacyjną?


Przeglądając rozwiązania projektowe instalacji wentylacyjnych, spotkamy się z opisem instalacji. Przedstawia on najważniejsze parametry zastosowanego systemu wentylacyjnego. Daje nam ogromną ilość informacji, które można w przyszłości wykorzystać. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi parametrami instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Jak połączyć domową pompę ciepła z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej?


Coraz tańsze systemy pomp ciepła pozwalają szerszemu gronu odbiorców na inwestycję w ekologiczne rozwiązania. Pompy ciepła zasilające urządzenia grzewcze najczęściej spotykamy w instalacjach domowych. Są to instalacje grzejnikowe, ogrzewania podłogowego oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Czy warto zainwestować w rekuperację?

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to doskonałe rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na innowacyjności, energooszczędności, a przede wszystkim na ekologii. Rekuperacja pozwala zaoszczędzić energię, odzyskuje już zużyte ciepło oraz gwarantuje stały przepływ świeżego powietrza w budynku.

Jak prowadzić i izolować instalację freonową?

Właściwe prowadzenie instalacji oraz jej termiczne zabezpieczenie są podstawowymi wymaganiami dla sprawnego systemu klimatyzacji opartej o freon. Błędy w prowadzeniu instalacji, oraz niewłaściwa izolacja prowadzą do wadliwego działania systemu oraz wykraplania się wilgoci, a nawet szronienia na instalacji.

Ekoenergia, czyli jak pozyskać energię słoneczną?

Kolektory słoneczne to obecnie jedne z najczęstszych inwestycji w domach, w których liczy się oszczędzanie i ekologia. Dzięki solarom pozyskujemy energię słoneczną, którą możemy wykorzystać do ogrzania domu, czy wody. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie wykorzystuje się dużo energii przez cały rok.

Montaż inteligentnych instalacji w domu jednorodzinnym, krok po kroku


Jak zamontować w domu inteligentną instalację? Jak znaleźć firmę, która się tym zajmie? Czy w związku z jej montażem będziemy musieli dopełnić jakiś formalności? Jak zabrać się to montażu inteligentnej instalacji (II) radzi ekspert – Mariusz Jasiński.

Jaką wentylację zastosować w kuchni?

Właściwa wentylacja pomieszczenia kuchni zapobiegnie przedostawaniu się zapachów do pozostałych pomieszczeń, zapewni właściwe spalanie gazu, usunie produkty spalania i nadmiar wilgoci z pomieszczenia. Jak widać właściwa wentylacja kuchni jest bardzo ważnym elementem instalacji wentylacyjnej w całym domu, a źle zaprojektowana lub wykonana, potrafi przysporzyć wiele kłopotów. Poznajmy specyfikę takich instalacji i jak sobie z nimi poradzić.

Jak zabezpieczyć nasz dom przed wyjazdem na urlop?

Świadomość zbliżającego się wyjazdu sprawia, że zapominamy o odpowiednim zabezpieczeniu naszego domu. Aby w czasie urlopu nie martwić się, czy po powrocie zastaniemy dom w takim samym stanie jak przed wyjazdem, powinniśmy zadbać o odpowiedni system antywłamaniowy, który ochroni nasz dom przed włamaniem.

Czy parowanie szyb to poważny problem?


Wiosna to czas prac budowlanych. Pomyślmy więc o pozbyciu się usterek, które nagromadziły się w naszym domu jesienią i zimą. Przykładem takiego problemu jest kondensacja, która polega na skraplaniu się pary wodnej na powierzchni okien.

Jak oszczędzać prąd?


Wysokie rachunki za energię elektryczną to problem większości polskich rodzin. Winne są nie tylko podwyżki cen prądu, ale także niewłaściwa eksploatacja urządzeń AGD. Zmiana złych przyzwyczajeń pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

Do czego służy kominek dachowy?

Kominek wentylacyjny jest bardzo istotną częścią wentylacji w domu jednorodzinnym. Kominek dachowy to część systemu, który wyprowadza ponad powierzchnię dachu między innymi kanały wentylacyjne i wywietrzniki. Planując zakup kominka warto zapoznać się z ofertą kilku firm.

Oszczędzanie energii przy oświetleniu LED

Oszczędzanie z roku na rok staje się coraz modniejsze. W zachowaniu tej mody na pewno pomogą nam żarówki LED, które coraz mocniej wypierają z rynku tradycyjne oświetlenie. Żarówki LED świecą mocniej niż tradycyjne oświetlenie, są ekologiczne, a przede wszystkim zużywają nawet do 10 razy mniej energii, co pozwoli nam kilkakrotnie zmniejszyć rachunki.

Jak oczyszczać powietrze z okapu kuchennego?


Każde powietrze usuwane przez okap kuchenny powinno być oczyszczane przed wyrzuceniem do atmosfery. Dodatkowo, odpowiednio oczyszczone powietrze może zostać wykorzystane jako źródło ciepła w systemach odzysku ciepła. Zapoznajmy się zatem z metodami i technikami oczyszczania powietrza z okapów kuchennych powszechnego użytku.

Zasilanie klimatyzatora prądem – na co zwracać uwagę?

Prąd elektryczny jest niezbędnym czynnikiem do pracy klimatyzacyjnych układów freonowych. Zasila on sprężarkę oraz zawory regulacyjne, a także napędza wentylatory jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Warto zatem poświęcić chwilę i zapoznać się ze specyfiką elektrycznych instalacji zasilania układów klimatyzacyjnych.

Jak wentylować garaż?


Każdy inwestor, który planuje budowę obiektu z dostępnym garażem powyżej kilku stanowisk, zastanawia się, jakie systemy wentylacji powinien zastosować, aby były one tanie, a przede wszystkim zgodne z prawem. Warto rozumieć specyfikę wentylacji garaży i to, w jaki sposób najlepiej zaprojektować i wykonać instalację wyciągu spalin.

Co to jest wentylacja personalna?


Wentylacją personalną nazywamy dostarczenie pojedynczej osobie odpowiedniej ilości powietrza, bezpośrednio w strefę oddychania. Jest to stosunkowo nowa dziedzina wentylacji, stosowana głównie w przemyśle oraz specjalistycznych nawiewach stanowiskowych. Poznajmy jej możliwości, wady oraz zalety.

Jak wybrać zasobnik c.w.u?

Idealny zbiornik ciepłej wody użytkowej powinien być na tyle duży aby nigdy nie zabrakło nam ciepłej wody. Ponadto, powinien być wykonany z niezniszczalnych materiałów oraz być dostosowany do doprowadzenia całego ciepła z wszystkich urządzeń grzewczych znajdujących się w domu. Ściany zbiornika powinny być dobrze zaizolowane, tak aby nie tracił on zgromadzonego w nim ciepła.

Jak ogrzać dom za pomocą pompy ciepła?

Już na etapie projektowania swojego domu, musimy podjąć decyzję jaki zastosujemy system ogrzewania. W ostatnim czasie, tradycyjne systemy grzewcze coraz częściej zastępują pompy ciepła. Czy warto zdecydować się na taką inwestycję?

Jak ogrzać dom energią odnawialną?

Energia odnawialna to taka, za którą nie musimy płacić. Rozwiązaniem jest montaż pompy ciepła, która pozwoli nam wytworzyć tego rodzaju energię. Jaki jest koszt takiego przedsięwzięcia?

Gdzie należy umieścić zbiornik z gazem?


Decydując się na ogrzewanie domu gazem płynnym należy sprawdzić czy działka, na której znajduje się budynek jest odpowiednia do tego, by na niej umieścić zbiornik z gazem. Oprócz spełnienia wymagań co do lokalizacji wg Warunków Technicznych, które dają nam wybór pomiędzy podziemnym i naziemnym zbiornikiem, należy również zdecydować czy zbiornik kupimy na własność, wypożyczymy czy weźmiemy w dzierżawę.

Jaka powinna być kotłownia dla kotła gazowego?


Kotłownia, czyli pomieszczenie przeznaczone na lokalizację kotła spalania, wymaga odpowiednich warunków. W przypadku kotłowni gazowych warunki te zależą od rodzaju paliwa: czy jest to gaz ziemny czy płynny. Warunki te obejmują lokalizację kotłowni, jej wymiary, sposób wentylacji i rodzaje materiałów użytych do jej wykończenia.

Jak powinna wyglądać bezpieczna instalacja gazowa?


Poprawne, a zatem bezpieczne wykonanie instalacji gazowej określają przepisy Prawa Budowlanego oraz Warunki Techniczne. Na co więc zwrócić szczególną uwagę, by wykonana instalacja gazowa nie była przyczyną groźnego wypadku?

Jak wykonać przyłącze do sieci gazowej? – wymagania


Wykorzystanie gazu ziemnego do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody czy gotowania, jest jednym z bardziej opłacalnych sposobów. Jeśli istnieje taka możliwość, bardzo dobrze jest skorzystać z tego. O tym czy takie rozwiązanie w ogóle wchodzi w grę dowiemy się po złożeniu wniosku u dostawcy gazu o wydanie warunków technicznych i ekonomicznych wykonania przyłącza.

Jaki kocioł gazowy wybrać?


Oprócz tego, czy kocioł ma być wiszący lub stojący oraz czy jego cena jest wysoka lub niska, należy się zastanowić do jakich funkcji ma nam taki kocioł gazowy służyć. Pod tym względem kotły możemy podzielić na jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne.

Co wybrać: gaz płynny czy ziemny?


Decydując się na ogrzewanie domu gazem należy sprawdzić czy nie jest możliwe przyłączenie budynku do sieci gazowej dostarczającej gaz ziemny, który jest tańszy i wygodniejszy w eksploatacji niż jak to jest w przypadku gazu płynnego. Wyboru nie mamy, gdy gazociąg znajduje się zbyt daleko od działki.

Jak wybrać zdrowe ogrzewanie do sypialni?



Idealnie dobrane centralne ogrzewanie powinno umożliwiać domownikom korzystanie z ogrzewania według ich uznania. Optymalna temperatura, która powinna panować w sypialni to 18 st. C - jak wybrać zdrowe ogrzewanie do sypialni? Dlatego komfortową sytuacją była by możliwość utrzymania w niej niższej temperatury niż w pozostałych pomieszczeniach.

Jakie są rodzaje kotłów gazowych?


Stając przed wyborem kotła gazowego, nie należy się kierować tylko ich ceną. Cena w głównej mierze zależy od „wyposażenia” takiego kotła, czyli od funkcji i sposobu pracy. To właśnie od funkcji jakie chcemy by pełnił kocioł, rodzaju pomieszczenia adaptowanego na kotłownię, sposobu odprowadzania spalin, a na końcu ceny powinniśmy uzależnić wybór rodzaju kotła gazowego.

Jakie są metody zabezpieczania wymienników ciepła w centralach wentylacyjnych?


Wymienniki ciepła w instalacjach wentylacyjnych znajdują szerokie zastosowanie do procesów obróbki powietrza takich jak ogrzewanie czy chłodzenie. Najczęściej realizuje się to poprzez przepływ gorącej lub zimnej wody w wymienniku. Największym problemem w tych układach jest możliwość zamarznięcia wody w takim wymienniku i rozsadzenia go. Jak możemy uniknąć takiej sytuacji?

Jak dobrać kurtynę powietrzną?


Właściwy dobór kurtyny powietrznej jest podstawą do jej właściwej i efektywnej pracy. Warto poznać warunki, w jakich najlepiej one pracują i wykorzystać to w celu optymalizacji wyboru kurtyny do własnej inwestycji.

Jak projektować instalację odprowadzenia skroplin z klimatyzatora?


Ważnym procesem instalacji klimatyzacyjnej jest osuszanie powietrza wewnętrznego. Na skutek wykraplania wody na wymienniku otrzymujemy jakiś strumień wilgoci, nazywany skroplinami, które należy odprowadzić do instalacji kanalizacyjnej. Ważne, aby świadomie dokonać wyboru instalacji skroplin i zoptymalizować jej koszty.

Kiedy izolować kanały wentylacji?


Właściwa grubość izolacji na kanałach wentylacyjno-klimatyzacyjnych jest zasadniczym zagadnieniem. Zły montaż lub brak izolacji może spowodować niechciane skutki w postaci wykraplania się wilgoci i wzrostu bakterii na wilgotnych powierzchniach.

Jakie są metody doprowadzania energii cieplnej do budynku jednorodzinnego?


W trakcie planowania budowy własnego domu jednorodzinnego stajemy przed wyborem systemu zasilania w ciepło. Warto przeanalizować nasz wybór pod kątem nie tylko kosztów inwestycyjnych, lecz także kosztów oraz wymagań eksploatacyjnych. Każde z tych źródeł ma swoją charakterystykę pracy i różne wymagania, które powinniśmy spełniać.

Co to jest wymiana ciepła i od czego ona zależy?


Proces wymiany ciepła jest zjawiskiem, którego doświadczamy przez całe nasze życia. Akceptujemy go i mimowolnie dostosowujemy się do niego. Warto poznać rządzące nim prawa w kontekście instalacji centralnego ogrzewania i ogrzewania budynków. Pozwoli nam to świadomie podejść do projektu instalacji centralnego ogrzewania oraz wielu zjawisk w przyrodzie.

Co to jest instalacja wody lodowej i gdzie jest wykorzystywana?


Instalacja wody lodowej jako tradycyjna alternatywa dla systemów klimatyzacji freonowej, cały czas jest ciekawą i dość tanią alternatywą. Choć trudna do zaprojektowania, spełnia swoje zadanie i jest tania w utrzymaniu. Poznajmy podstawowe cechy takich systemów, ich wady oraz zalety.

Jak dobrać wentylator dla instalacji wentylacji?


Właściwy dobór wentylatora do naszej instalacji wentylacyjnej to podstawa systemu wentylacyjnego. Urządzenie to dostarcza powietrze do najdalej położonych pomieszczeń. Ale czy wiemy jak dalekich i od czego to zależy?

Co to jest proces nawilżania powietrza?


Często spotykamy się z nadwrażliwością i odczuciem suchych oczu po przebywaniu w pomieszczeniu kilka godzin. Może być to efektem zbyt suchego powietrza. Rozwiązaniem tego problemu będzie proces nawilżania powietrza w centrali wentylacyjnej.

Jak często dokonywać okresowych pomiarów elektrycznych?


Każda instalacja powinna być systematycznie kontrolowana. Pozwoli nam to uniknąć nieprzewidzianych awarii. A tym samym unikniemy dodatkowych kosztów związanych z jej usunięciem bądź wymianą niesprawnych urządzeń. Jak temu zapobiec? Jak często dokonywać kontrolnych przeglądów?

Jak zaopatrzyć się w energię elektryczną, kiedy nie ma prądu?


Coraz więcej wichur i oblodzeń powoduje uszkodzenia starych linii energetycznych. W efekcie coraz częściej nie mamy przez dłuższy okres czasu prądu. Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest agregat prądotwórczy.

Jak ocieplić wnętrza?


Wybór ogrzewania domu nie jest w dzisiejszych czasach sprawą łatwą. Klienci najczęściej wybierają tradycyjne ogrzewanie grzejnikami, ale na polskim rynku coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe - oszczędniejsza alternatywa?


Coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie ogrzewania podłogowego. Czy jest to dobry wybór? Możemy dzięki temu zaoszczędzić? W ośmiu punktach przedstawiamy zalety takiego rozwiązania.

REKLAMA