REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Montaż inteligentnych instalacji w domu jednorodzinnym, krok po kroku

REKLAMA

Jak zamontować w domu inteligentną instalację? Jak znaleźć firmę, która się tym zajmie? Czy w związku z jej montażem będziemy musieli dopełnić jakiś formalności? Jak zabrać się to montażu inteligentnej instalacji (II) radzi ekspert – Mariusz Jasiński.

Inteligentne instalacje (w skrócie II) pozwalają na pełną automatyzację przestrzeni mieszkaniowej – począwszy od zarządzania ogrzewaniem, chłodzeniem i wentylacją, przez sterowanie oświetleniem, roletami, bramami i wszystkimi innymi urządzeniami silnikowymi, po bezprzewodową obsługę urządzeń przez bluetooth i GSM. Automatyzacja może objąć praktycznie każdy element instalacji elektrycznej – jednym przyciskiem można uruchomić zraszacze na ogrodzie, zamknąć rolety zewnętrzne w oknach, wyłączyć wszystkie lub wybrane urządzenia AGD w domu czy odłączyć od zasilania gniazdka np. w pokoju dziecka. To także oszczędność energii – II pozwalają na spadek kosztów ogrzewania do ok. 40%, a oświetlenia do ok. 15%.

REKLAMA

Zobacz także: Nowoczesne instalacje – rozwiązania modułowe

- Obecnie zauważa się coraz większe zainteresowanie możliwościami, jakie daje montaż inteligentnych instalacji. Na rynku pojawiają się firmy oferujące coraz to tańsze, a tym samym bardziej dostępne systemy automatyki domowej – twierdzi Mariusz Jasiński, ekspert z poznańskiej firmy Elswar specjalizującej się w II.

Montaż inteligentnej instalacji krok po korku

Krok pierwszy – spotkanie z inwestorem mające na celu poznanie oczekiwań klienta oraz posiadanego budżetu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok drugi – spotkanie z architektem wnętrz w celu dopasowania wspólnej wizji.

Krok trzeci – przygotowanie projektu, trasy okablowań i punktów elektrycznych (dot. wszystkich wybranych elementów II – oświetlenia, gniazd, trasy przewodu magistralnego do wszystkich punktów, itp.).

Krok czwarty – wykonanie okablowania i montaż urządzeń.

Krok piaty – zaprogramowanie urządzeń i paneli ściennych.

Krok szósty – przeszkolenie inwestora (domowników, pracowników biura) z obsługi systemu.

Są dwa sposoby na załączanie urządzeń odbiorczych:
- wszystkie elementy wykonawcze na obiekcie mogą być chowane w puszkach lub wbudowane w sensorach (przyciskach programowalnych),
- elementy urządzeń wykonawczych montowane mogą być w szafie rozdzielczej (to sposób szczególnie polecany przez ekspertów, ponieważ pozwala na większe pole manewru w przypadku dobierania innych elementów II w przyszłości).

Czy na wykonanie inteligentnej instalacji (II) potrzeba pozwolenie?

Dobra wiadomość dla inwestorów – decydując się na inteligentne instalacje nie ma konieczności starania się o żadne dodatkowe pozwolenia ani dokumenty.

– Kwestia ta tyczy się zarówno sytuacji remontu biura czy domu, jak i budowy nowego – dodaje Mariusz Jasiński.

Oczywiście w przypadku budowy domu konieczne jest uzyskanie pozwolenia uzupełnionego o projekt instalacji elektrycznej – jest on wymagany zarówno w przypadku montażu standardowej instalacji, jak i inteligentnej.

Formalności można załatwić w dwojaki sposób:
- do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę dołączyć projekt instalacji elektrycznej, a dopiero później przygotować projekt II (UWAGA: w tej sytuacji należy pamiętać, że przy odbiorze budynku projekt podwykonawczy musi uwzględniać nowe instalacje),
- do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę dołączyć projekt instalacji uwzględniający także inteligentne instalacje.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów budowlanych?

Jak przygotować dom pod inteligentną instalację (II)?

REKLAMA

Już na etapie projektowania instalacji należy uwzględnić miejsce na dodatkowy przewód magistralny lub przewód sieci komputerowej (tzw. skrętki). Dlaczego? Ponieważ urządzenia (przyciski, aktory itp.) inteligentnej instalacji zasilane są napięciem różniącym się parametrami od napięcia, jakie mamy w sieci energetycznej. Zazwyczaj komunikacja oraz zasilanie tych elementów odbywają się tymi samymi przewodami, dlatego instalację magistrali powinno się kłaść w pewnej odległości od instalacji elektrycznej.

– Pole elektromagnetyczne przewodów elektrycznych może zakłócać komunikację miedzy urządzeniami w systemie magistralnym, a zatem powodować niepoprawne działanie urządzeń II – dodaje Marek Cichorzewski, ekspert firmy Astat.

Ciekawostki

W Polsce standard II to stosunkowa nowość, przynajmniej w porównaniu do innych krajów europejskich.

– W Niemczech montaż inteligentnych instalacji obywa się na porządku dziennym – a nawet, jeżeli nie od razu, to dom już na etapie budowy przygotowywany jest do stworzenia systemu II w przyszłości poprzez położenie przewodu magistralnego (koszt ok. 500 zł) – mówi Mariusz Jasiński.

Elementy inteligentnych instalacji najbardziej popularne w Polsce

- sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją i roletami okiennymi
- zdalny monitoring domu – wewnątrz i na zewnątrz
- zdalne podlewanie ogródka
- sterowanie i zarządzanie systemem alarmowym
- przycisk "NOC" umożliwiający jednoczesne wyłączenie wszystkich świateł w domu

Czy inteligentne instalacje są energooszczędne?

Sterowane oświetlenie, czujniki ruchu, możliwość rozłączania o wyznaczonych godzinach urządzeń elektronicznych – to na pewno dom zgodny z eko standardem i oszczędność energii w dłuższym okresie czasu. Niemniej oszczędność to nie cel sam w sobie w przypadku II – tutaj liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, wygoda oraz prestiż mieszkania w nowoczesnym domu sterowanym praktycznie jednym przyciskiem.

Źródło: Elswar

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA