Czym jest inteligentny budynek?
REKLAMA
REKLAMA
Ile razy nie zakręcona woda łazience spowodowała zalanie pomieszczeń a włączona ładowarka wywołała spięcie w instalacji elektrycznej. A może niezasunięte rolety stały się zachętą dla złodzieja? Inteligentne instalacje to nowoczesne rozwiązania, dzięki którym mieszkańcy domów jednorodzinnych oraz pracownicy biur czy nowoczesnych hoteli nie będą musieli pamiętać o takich czynnościach, jak wyłączenie światła, komputera czy zamknięcie drzwi na klucz. Pomimo tego, że technologia jest dość droga, staje się coraz bardziej popularna i ma coraz więcej zwolenników.
REKLAMA
Dom sterowany jednym przyciskiem
REKLAMA
Inteligentny dom, to dom sterowany jednym przyciskiem, wykonujący wszystkie, wcześniej zaplanowane czynności w sposób w pełni automatyczny, niewymagający ingerencji domowników – mówi Mariusz Jasiński, ekspert z poznańskiej firmy Elswar specjalizującej się w projektach i montażu inteligentnych instalacji. Klucz stanowi jednostka centralna sterująca wszystkimi poddanymi pod nią urządzeniami. Należy zatem zapomnieć o sytuacji, w której instalacje odpowiadające za oświetlenie, ogrzewanie czy pracę sprzętów stanowiły niezależne od siebie podzespoły. Nowoczesne instalacje umożliwiają sterowanie elektryką w domu czy biurze z jednego miejsca – stałego, jak np. panel umieszczony na ścianie lub mobilnego – za pośrednictwem pilota, telefonu komórkowego czy komputera podłączonego do sieci.
Czasem zdarzy się, że przez zwykłe zapomnienie lub z lenistwa nie wyłączymy światła w pokoju, kuchni czy łazience. Odpowiednio zaprogramowana instalacja inteligentna, sama wyłączy światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, a włączy w momencie, kiedy ktoś się w nim pojawi. W taki sam sposób rozwiążemy także problem ogrzewania czy klimatyzacji, zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Nieumiejętne zarządzanie energią może przysporzyć sporo problemów, zwłaszcza jeśli mieszkamy w domu o dużej powierzchni. Inteligentna instalacja pozwoli nam kontrolować temperaturę w pomieszczeniach oraz zadba o komfort cieplny domowników nie naruszając zbytnio zasobów portfela.
Dla kogo są przeznaczone inteligentne instalacje?
REKLAMA
Magistrala komunikacyjna może obejmować praktycznie wszystkie sprzęty domowe – wentylację, grzejniki, oświetlenie, żaluzje, rolety, domofony, bramy, choć jak przyznają eksperci firmy Elswar, na tę chwilę najpopularniejszymi instalacjami są te, które pozwalają na sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem oraz klimatyzacją. W praktyce sterować można wszystkim, ograniczeniem mogą być jedynie posiadane fundusze inwestora.
Jak mówi Mariusz Jasiński: - Obecnie inteligentne instalacje montuje się najczęściej w biurach, restauracjach, hotelach oraz domach, tych nowobudowanych oraz już stojących, w których priorytetem jest bezpieczeństwo przebywających w nich osób. Nowoczesne instalacje sprawdzają się także tam, gdzie wśród domowników są małe dzieci: - Wiele gadżetów, które wymagają podłączenia do prądu, po zakończeniu zabawy odchodzi w zapomnienie zostawiając po sobie wtyczkę w kontakcie. Wówczas bardzo łatwo o zwarcie, a nawet ryzyko pożaru - dodaje Jasiński.
Inteligentne instalacje, za pomocną tylko jednego przycisku na panelu sterującym, odetną nam prąd w pożądanych pomieszczeniach kiedy, nie będziemy w nich przebywać. Funkcja ta, bardzo przydaje się w ciągu dnia, kiedy dzieci zostają same w pokoju lub w nocy, gdy czujność rodzicielska jest niemal całkowicie uśpiona. Nowoczesne instalacje świetnie nadają się także dla osób starszych, które z racji swojego wieku, nie mają już siły na wielokrotne powtarzanie pewnych czynności lub mają trudności z poruszaniem się po mieszkaniu.
Dodatkowe zalety
Inteligentne instalacje umożliwiają sterownie elektryką wewnątrz wszystkich pomieszczeń w domu jednorodzinnym, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Instalację można także stosować w mieszkaniach. Skomputeryzowany budynek można otwierać bez kluczy, jedynie za pomocą magnetycznych czujek. Dodatkowym zabezpieczeniem może być także możliwość zaprogramowania systemu alarmowego w taki sposób, aby włączać światło w momencie pojawienia się w budynku niepożądanego gościa.
Dzięki inteligentnej instalacji, możemy sterować także sprzętem grającym i oświetleniem. Bez odchodzenia od stołu czy wstawania z kanapy, możemy kontrolować głośność natężenia dźwięku, oraz przyciemnić światło tworząc kameralną atmosferę.
Inteligentne instalacje – to technologia, która podnosi komfort życia, przynosi oszczędności oraz, co najważniejsze – bezpieczeństwo dla wszystkich domowników.
REKLAMA
REKLAMA