REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest inteligentny budynek?

Mariusz Jasiński
Inteligentny dom, to dom sterowany jednym przyciskiem, wykonujący wszystkie, wcześniej zaplanowane czynności w sposób w pełni automatyczny fot. Elswar
Inteligentny dom, to dom sterowany jednym przyciskiem, wykonujący wszystkie, wcześniej zaplanowane czynności w sposób w pełni automatyczny fot. Elswar

REKLAMA

REKLAMA

Inteligentny budynek to dom, w który automatyzację wykonano w taki sposób aby budynek sam obniżył temperaturę w pokojach, kiedy jest za gorąco, wyłączy sprzęt elektroniczny, a w razie potrzeby sam zasunął rolety w oknach po wyjściu domowników.

Ile razy nie zakręcona woda łazience spowodowała zalanie pomieszczeń a włączona ładowarka wywołała spięcie w instalacji elektrycznej. A może niezasunięte rolety stały się zachętą dla złodzieja? Inteligentne instalacje to nowoczesne rozwiązania, dzięki którym mieszkańcy domów jednorodzinnych oraz pracownicy biur czy nowoczesnych hoteli nie będą musieli pamiętać o takich czynnościach, jak wyłączenie światła, komputera czy zamknięcie drzwi na klucz. Pomimo tego, że technologia jest dość droga, staje się coraz bardziej popularna i ma coraz więcej zwolenników.

REKLAMA

Dom sterowany jednym przyciskiem

REKLAMA

Inteligentny dom, to dom sterowany jednym przyciskiem, wykonujący wszystkie, wcześniej zaplanowane czynności w sposób w pełni automatyczny, niewymagający ingerencji domowników – mówi Mariusz Jasiński, ekspert z poznańskiej firmy Elswar specjalizującej się w projektach i montażu inteligentnych instalacji. Klucz stanowi jednostka centralna sterująca wszystkimi poddanymi pod nią urządzeniami. Należy zatem zapomnieć o sytuacji, w której instalacje odpowiadające za oświetlenie, ogrzewanie czy pracę sprzętów stanowiły niezależne od siebie podzespoły. Nowoczesne instalacje umożliwiają sterowanie elektryką w domu czy biurze z jednego miejsca – stałego, jak np. panel umieszczony na ścianie lub mobilnego – za pośrednictwem pilota, telefonu komórkowego czy komputera podłączonego do sieci.

Czasem zdarzy się, że przez zwykłe zapomnienie lub z lenistwa nie wyłączymy światła w pokoju, kuchni czy łazience. Odpowiednio zaprogramowana instalacja inteligentna, sama wyłączy światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, a włączy w momencie, kiedy ktoś się w nim pojawi. W taki sam sposób rozwiążemy także problem ogrzewania czy klimatyzacji, zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Nieumiejętne zarządzanie energią może przysporzyć sporo problemów, zwłaszcza jeśli mieszkamy w domu o dużej powierzchni. Inteligentna instalacja pozwoli nam kontrolować temperaturę w pomieszczeniach oraz zadba o komfort cieplny domowników nie naruszając zbytnio zasobów portfela.

Dla kogo są przeznaczone inteligentne instalacje?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Magistrala komunikacyjna może obejmować praktycznie wszystkie sprzęty domowe – wentylację, grzejniki, oświetlenie, żaluzje, rolety, domofony, bramy, choć jak przyznają eksperci firmy Elswar, na tę chwilę najpopularniejszymi instalacjami są te, które pozwalają na sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem oraz klimatyzacją. W praktyce sterować można wszystkim, ograniczeniem mogą być jedynie posiadane fundusze inwestora.

Jak mówi Mariusz Jasiński: - Obecnie inteligentne instalacje montuje się najczęściej w biurach, restauracjach, hotelach oraz domach, tych nowobudowanych oraz już stojących, w których priorytetem jest bezpieczeństwo przebywających w nich osób. Nowoczesne instalacje sprawdzają się także tam, gdzie wśród domowników są małe dzieci: - Wiele gadżetów, które wymagają podłączenia do prądu, po zakończeniu zabawy odchodzi w zapomnienie zostawiając po sobie wtyczkę w kontakcie. Wówczas bardzo łatwo o zwarcie, a nawet ryzyko pożaru - dodaje Jasiński. 

Inteligentne instalacje, za pomocną tylko jednego przycisku na panelu sterującym, odetną nam prąd w pożądanych pomieszczeniach kiedy, nie będziemy w nich przebywać. Funkcja ta, bardzo przydaje się w ciągu dnia, kiedy dzieci zostają same w pokoju lub w nocy, gdy czujność rodzicielska jest niemal całkowicie uśpiona. Nowoczesne instalacje świetnie nadają się także dla osób starszych, które z racji swojego wieku, nie mają już siły na wielokrotne powtarzanie pewnych czynności lub mają trudności z poruszaniem się po mieszkaniu.

Dodatkowe zalety

Inteligentne instalacje umożliwiają sterownie elektryką wewnątrz wszystkich pomieszczeń w domu jednorodzinnym, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Instalację można także stosować w mieszkaniach. Skomputeryzowany budynek można otwierać bez kluczy, jedynie za pomocą magnetycznych czujek. Dodatkowym zabezpieczeniem może być także możliwość zaprogramowania systemu alarmowego w taki sposób, aby włączać światło w momencie pojawienia się w budynku niepożądanego gościa.

Dzięki inteligentnej instalacji, możemy sterować także sprzętem grającym i oświetleniem. Bez odchodzenia od stołu czy wstawania z kanapy, możemy kontrolować głośność natężenia dźwięku, oraz przyciemnić światło tworząc kameralną atmosferę.

Inteligentne instalacje – to technologia, która podnosi komfort życia, przynosi oszczędności oraz, co najważniejsze – bezpieczeństwo dla wszystkich domowników.

Inteligentne instalacje umożliwiają sterownie elektryką wewnątrz wszystkich pomieszczeń w domu jednorodzinnym, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz fot. Elswar
Nowoczesne instalacje umożliwiają sterowanie elektryką w domu czy biurze z jednego miejsca – stałego, jak np. panel umieszczony na ścianie lub mobilnego – za pośrednictwem pilota, telefonu komórkowego czy komputera podłączonego do sieci fot. Elswar
Elswar
Elswar
Magistrala komunikacyjna może obejmować praktycznie wszystkie sprzęty domowe – wentylację, grzejniki, oświetlenie, żaluzje, rolety, domofony, bramy, choć jak przyznają eksperci firmy Elswar, na tę chwilę najpopularniejszymi instalacjami są te, które pozwalają na sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem oraz klimatyzacją fot. Elswar
Elswar
Elswar
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA