REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy stosowanie puszek łączeniowych instalacji elektrycznej jest niezbędne?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
Większość gniazdek ma więcej niż jedno wejście kablowe.
Większość gniazdek ma więcej niż jedno wejście kablowe.

REKLAMA

REKLAMA

Sposób budowy instalacji elektrycznej uwarunkowany jest dwoma czynnikami. Pierwszy to zgodność z obowiązującymi przepisami, co gwarantuje nam niezawodne działanie i bezpieczeństwo. Drugim czynnikiem jest ekonomiczność przyjętych rozwiązań, czyli wykonanie tego, co niezbędne w najniższych kosztach. Jeśli jednak stać nas na większy wydatek, to instalację można wykonać inaczej. Taka metoda nadal pozostaje w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Poprawną instalację można wykonać bez puszek łączeniowych.

Jak to zrobić ?

REKLAMA

Puszki łączeniowe służą do rozgałęziania linii zasilającej (jeśli jedna linia zasila kilka miejsc odbioru energii elektrycznej) oraz do wykonywania logicznych połączeń relacji włącznik –punkt świetlny. Pod przyrządy odbioru energii, np. gniazdka i włączniki oświetlenia, stosowane są puszki instalacyjne. Niezbędne połączenia można wykonać w puszkach instalacyjnych, jednak konieczne jest zastosowanie puszek głębszych niż standardowe, aby pomieścić przyrząd i łączniki. Gniazdka mogą być punktem rozgałęzienia bez głębokich puszek. Większość gniazdek ma więcej niż jedno wejście kablowe. Do budowy instalacji bez puszek łączeniowych potrzebna jest większa ilość kabla.

Co jeszcze można zmodyfikować, nie naruszając przepisów ?

Można zwiększyć ilość zabezpieczeń, dzieląc instalację na większą ilość obwodów. W ten sposób ograniczamy skutki awarii do niewielkiej części instalacji. W starszych instalacjach, w których stosowano niewielką ilość zabezpieczeń, jakiekolwiek zdarzenie awaryjne powodowało np. brak oświetlenia w całym domu. Najlepszym rozwiązaniem ze względów technicznych jest zasilenie każdego punktu odbioru energii osobną linią zasilającą z osobnym zabezpieczeniem. Jest to rozwiązanie rzadko stosowane w praktyce, ze względu na spory wzrost kosztów wykonania instalacji.

Zobacz także: Jak wybrać gniazdko elektryczne?

REKLAMA

Kolejną możliwą modyfikacją jest poprowadzenie linii zasilających w posadzce. Kable rozprowadzamy standardowo po ścianach w strefach wytyczonych przepisami (załamania zawsze pod kątem prostym). Przyjęcie takich zasad budowy ułatwia elektrykowi pracę nawet z nowo poznaną instalacją. Jeśli z jakiegoś powodu rozprowadzenie w ścianach jest niepożądane, można linie kablowe prowadzić w posadzkach. Konieczne jest zaplanowanie takiego rozprowadzenia przed wylaniem posadzek. Ponadto, musimy prowadzić kable w rurach osłonowych.

Można także zastosować wiele zabezpieczeń różnicowo-prądowych. Jeśli decydujemy się na taką metodę, należy wykorzystać jedną lub dwie różnicówki. Zabezpieczenia nadprądowe, stosowane w większej ilości, ograniczają skutki wyłączenia do niewielkiej części instalacji. Ta sama zasada dotyczy różnicówek, ale są one drogie, a zastosowanie ich większej ilości komplikuje budowę rozdzielni.

Zobacz także: Jakie elementy powinien zawierać projekt instalacji elektrycznej?

Każdy wyłącznik różnicowo-prądowy musi mieć osobną listwę zerującą. Idealnym rozwiązaniem technicznym byłoby zastosowanie zabezpieczeń nadprądowych z członem różnicowo-prądowym. Spotyka się także modyfikację, która polega na zdublowaniu linii zasilających (dwustronne zasilanie). To rozwiązanie zmniejsza obciążenia linii zasilających oraz uodparnia układ na przerwanie jednego z kabli.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  REKLAMA

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  REKLAMA

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

  Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

  REKLAMA