REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy stosowanie puszek łączeniowych instalacji elektrycznej jest niezbędne?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
Większość gniazdek ma więcej niż jedno wejście kablowe.
Większość gniazdek ma więcej niż jedno wejście kablowe.

REKLAMA

REKLAMA

Sposób budowy instalacji elektrycznej uwarunkowany jest dwoma czynnikami. Pierwszy to zgodność z obowiązującymi przepisami, co gwarantuje nam niezawodne działanie i bezpieczeństwo. Drugim czynnikiem jest ekonomiczność przyjętych rozwiązań, czyli wykonanie tego, co niezbędne w najniższych kosztach. Jeśli jednak stać nas na większy wydatek, to instalację można wykonać inaczej. Taka metoda nadal pozostaje w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Poprawną instalację można wykonać bez puszek łączeniowych.

Jak to zrobić ?

REKLAMA

Puszki łączeniowe służą do rozgałęziania linii zasilającej (jeśli jedna linia zasila kilka miejsc odbioru energii elektrycznej) oraz do wykonywania logicznych połączeń relacji włącznik –punkt świetlny. Pod przyrządy odbioru energii, np. gniazdka i włączniki oświetlenia, stosowane są puszki instalacyjne. Niezbędne połączenia można wykonać w puszkach instalacyjnych, jednak konieczne jest zastosowanie puszek głębszych niż standardowe, aby pomieścić przyrząd i łączniki. Gniazdka mogą być punktem rozgałęzienia bez głębokich puszek. Większość gniazdek ma więcej niż jedno wejście kablowe. Do budowy instalacji bez puszek łączeniowych potrzebna jest większa ilość kabla.

Co jeszcze można zmodyfikować, nie naruszając przepisów ?

Można zwiększyć ilość zabezpieczeń, dzieląc instalację na większą ilość obwodów. W ten sposób ograniczamy skutki awarii do niewielkiej części instalacji. W starszych instalacjach, w których stosowano niewielką ilość zabezpieczeń, jakiekolwiek zdarzenie awaryjne powodowało np. brak oświetlenia w całym domu. Najlepszym rozwiązaniem ze względów technicznych jest zasilenie każdego punktu odbioru energii osobną linią zasilającą z osobnym zabezpieczeniem. Jest to rozwiązanie rzadko stosowane w praktyce, ze względu na spory wzrost kosztów wykonania instalacji.

Zobacz także: Jak wybrać gniazdko elektryczne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kolejną możliwą modyfikacją jest poprowadzenie linii zasilających w posadzce. Kable rozprowadzamy standardowo po ścianach w strefach wytyczonych przepisami (załamania zawsze pod kątem prostym). Przyjęcie takich zasad budowy ułatwia elektrykowi pracę nawet z nowo poznaną instalacją. Jeśli z jakiegoś powodu rozprowadzenie w ścianach jest niepożądane, można linie kablowe prowadzić w posadzkach. Konieczne jest zaplanowanie takiego rozprowadzenia przed wylaniem posadzek. Ponadto, musimy prowadzić kable w rurach osłonowych.

Można także zastosować wiele zabezpieczeń różnicowo-prądowych. Jeśli decydujemy się na taką metodę, należy wykorzystać jedną lub dwie różnicówki. Zabezpieczenia nadprądowe, stosowane w większej ilości, ograniczają skutki wyłączenia do niewielkiej części instalacji. Ta sama zasada dotyczy różnicówek, ale są one drogie, a zastosowanie ich większej ilości komplikuje budowę rozdzielni.

Zobacz także: Jakie elementy powinien zawierać projekt instalacji elektrycznej?

Każdy wyłącznik różnicowo-prądowy musi mieć osobną listwę zerującą. Idealnym rozwiązaniem technicznym byłoby zastosowanie zabezpieczeń nadprądowych z członem różnicowo-prądowym. Spotyka się także modyfikację, która polega na zdublowaniu linii zasilających (dwustronne zasilanie). To rozwiązanie zmniejsza obciążenia linii zasilających oraz uodparnia układ na przerwanie jednego z kabli.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA