REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto jest odpowiedzialny za stan techniczny instalacji elektrycznej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Górski
Adam Górski
Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

REKLAMA

Odbiorca energii elektrycznej jest odpowiedzialny za stan techniczny użytkowanej przez siebie instalacji elektrycznej w wyznaczonych granicach eksploatacji, a także za jej wpływ na instalacje innych odbiorców oraz sieć zasilającą dostawcy energii elektrycznej.

Granica odpowiedzialności

REKLAMA

Granicą odpowiedzialności spółki dystrybucyjnej jest punkt w sieci, zwany miejscem dostarczania energii elektrycznej, który określony jest „w umowie o przyłączenie do sieci, albo w umowie o oświadczenie usług przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, albo w umowie sprzedaży energii elektrycznej, albo w umowie kompleksowej.”

Powyższy cytat pochodzi z Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 4.05.2007r. w sprawie szczegółowego warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego, § 2. pkt. 7.

REKLAMA

Miejsce dostarczania energii elektrycznej to, np.: zaciski prądowe na wyjściu od zabezpieczeń głównych w złączu w kierunku instalacji klienta (dla budynku z kilkoma lokalami, przyłącze kablowe); zaciski prądowe przewodów przy izolatorach stojaka dachowego lub konstrukcji wsporczej w ścianie budynku, na wyjściu w kierunku instalacji odbiorcy (dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego, przyłącze napowietrzne).

Do tego punktu (od strony sieci zasilającej) odpowiedzialność leży po stronie dostawcy. W przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego, gdzie mamy do czynienia (zazwyczaj) z jednym odbiorcą, odpowiedzialność za instalację od miejsca dostarczania energii elektrycznej ponosi odbiorca tej energii (najczęściej właściciel).
Nie można jednak powyższego interpretować dosłownie w każdym przypadku. Wyjątek opisuje poniższy przykład.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nastąpiło przepalenie się wkładek topikowych zabezpieczenia głównego, znajdującego się po stronie odpowiedzialności spółki dystrybucyjnej. Pogotowie energetyczne oczywiście wymieni takowe zabezpieczenie, jednakże kosztami za tę usługę (w zależności od przyjętego cennika w danym rejonie energetycznym) zostanie obciążony odbiorca. Postępowanie takie jest usprawiedliwione, ponieważ przepalenie się wkładki topikowej musiało nastąpić w wyniku awarii za tym zabezpieczeniem lub w wyniku przekroczenia mocy umownej, co oznacza niemalże zawsze winę odbiorcy.

Regulacje w prawie budowlanym

REKLAMA

Zgodnie z art. 62. ust. 1. Ustawy z dn. 7.07.1994r. - Prawo budowlane, tekst jednolity z dn. 12.11.2010r. Dz.U. nr 243. poz. 1623.: „Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:” [pkt. 2.] „okresowej, co najmniej raz na 5 lat, […]; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów”.

Powyższy zapis kładzie obowiązek na właścicielu lub zarządcy obiektu budowlanego, m.in. kamienicy i budynku mieszkalnego jednorodzinnego, aby dokonywane były okresowe kontrole stanu technicznego instalacji oraz stanu zabezpieczeń przeciwporażeniowych. W przypadku kamienicy z liczbą powyżej siedmiu lokali mieszkalnych, zobowiązany jest do tego zarządca (wspólnota mieszkaniowa). Jeżeli nie ustanowiono wspólnoty, zobowiązany jest właściciel lub właściciele budynku.

Często sporządzane umowy najmu lub dzierżawy przewidują odpowiedzialność za stan techniczny dzierżawionego lokalu, a więc najemca jest zobowiązany dbać o stan lokalu wraz ze znajdującymi się tam instalacjami, aby ich stan techniczny nie uległ pogorszeniu w trakcie trwania najmu.

W przypadku stwierdzenia złego stanu technicznego instalacji elektrycznej u odbiorcy, instalacja taka może i powinna zostać odłączona od zasilania do czasu usunięcia stwierdzonych protokołem usterek, np. braku skuteczności ochrony przeciwporażeniowej.

Odpowiedzialność wspólnoty mieszkaniowej

Sprawa odpowiedzialności komplikuje się, gdy dotyczy budynku z odrębnymi lokalami mieszkalnymi i wieloma odbiorcami. Z punktu widzenia spółki dystrybucyjnej odpowiedzialność wygląda podobnie, a mianowicie do określonego miejsca dostarczania energii elektrycznej, najczęściej do zacisków prądowych na wyjściu od zabezpieczeń głównych w złączu od strony sieci. Od tego punktu odpowiedzialność za instalację elektryczną (tzw. WLZ) powinna ponosić wspólnota mieszkaniowa, a zatem zarządca nieruchomości. Wspólnoty mieszkaniowe często podejmują uchwały w tym zakresie, określając odpowiedzialność wspólnoty za część wspólną, a także określają odpowiedzialność za stan techniczny instalacji elektrycznej w części wspólnej od miejsca dostarczania energii elektrycznej do liczników poszczególnych odbiorców.

Regulacje w tym zakresie zawarte zostały w Ustawie o własności lokali z dn. 24.06.1994r. Dz.U. 1994 nr 85. poz. 388., z późn. zm.

W wyroku jednego z sądów możemy przeczytać, że instalacje bez możliwości opomiarowania dostarczanego medium stanowią część wspólną nieruchomości (np. C.O.). Instalacje elektryczne nie spełniają tego kryterium, tak więc powinno się uznać, że od licznika odbiorcy zaczyna się jego odpowiedzialność.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA