REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Który podgrzewacz do wody wybrać – na gaz czy na prąd?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
Wybór podgrzewacza ciepłej wody użytkowej powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb rodziny i możliwości technicznych dostępnych w budynku.
Wybór podgrzewacza ciepłej wody użytkowej powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb rodziny i możliwości technicznych dostępnych w budynku.

REKLAMA

REKLAMA

Wybór podgrzewacza ciepłej wody użytkowej powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb rodziny i możliwości technicznych dostępnych w budynku. Podgrzewacze na prąd i na gaz posiadają kilka rozwiązań technologicznych.

Elektryczne podgrzewacze wody elektryczne – rodzaje i charakterystyka

REKLAMA

Najbardziej znanym (najstarszym podgrzewaczem) jest zbiornik z grzałką tzw. bojler. Zbiornik ciepłej wody użytkowej to najprostsze, a zarazem najbardziej uniwersalne rozwiązanie. W zbiorniku można łączyć podgrzewanie różnymi mediami z różnych źródeł. Jedynym ograniczeniem zbiornika c.w.u. jest stosunkowo długi czas nagrzewania wody w zbiorniku. Przy intensywnym korzystaniu (np. podczas rannej toalety członków rodziny) może chwilowo zabraknąć ciepłej wody. Musimy zapewnić zapas c.w.u. wielkością zbiornika odpowiednią do ilości osób w domu. Rozwiązaniem pozbawionym tego ograniczenia jest elektryczny przepływowy podgrzewacz wody, który włącza się z chwilą odkręcenia zaworu, a wyłącza po zakręceniu, na bieżąco podgrzewając przepływającą przez niego wodę.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć podgrzewacz c.w.u. przed korozją?

REKLAMA

Cecha, która może ograniczyć zastosowanie przepływowego podgrzewacza wody to m.in. duży, chwilowy pobór prądu. Przy dużym zapotrzebowaniu na prąd najlepiej wykorzystać pojedyncze podgrzewacze do jednego punktu odbioru, a nie jeden zbiornik na cały budynek.

Nowoczesnym rozwiązaniem napędzanym energią elektryczną są pompy ciepła. To skomplikowane instalacje, jednak pod względem kosztów uzyskiwania ciepłej wody są one najtańsze i porównywalne do solarów słonecznych, a dodatkowo działają cały rok. Są napędzane silnikiem elektrycznym, co klasyfikuje je do elektrycznych podgrzewaczy. Jedynym ograniczeniem zastosowania pomp ciepła jest duży koszt budowy takiego podgrzewacza.

Gazowe podgrzewacze wody – rodzaje i charakterystyka

Podobnie jak podgrzewacze elektryczne, gazowe podgrzewacze wody dzielą się na przepływowe oraz ze zbiornikiem c.w.u. Często piecyki gazowe łączą w sobie funkcje ogrzewania budynku z podgrzewaniem wody użytkowej.

Rodzaje zastosowań piecyków gazowych to:
- przepływowy podgrzewacz wody użytkowej;
- podgrzewacz gazowy ze zbiornikiem ciepłej wody użytkowej;
- podgrzewacz wody ogrzewania domu z odgałęzieniem ogrzewającym zbiornik ciepłej wody użytkowej;
- dwufunkcyjny gazowy podgrzewacz wody (to połączenie funkcji ogrzewania budynku z przepływowym podgrzewaniem wody użytkowej w jednym piecyku).

Zobacz także: Podgrzewacz czy kocioł?

Pomieszczenia, w których instalowane są piecyki gazowe, muszą spełniać warunki bezpieczeństwa. Do podstawowych (wraz z ograniczeniami ogrzewania gazem) zaliczamy:
- do piecyków gazowych niezbędna jest instalacja gazowa lub budowa cysterny przydomowej. Nie stosuje się zasilania gazem piecyków z butli przenośnych;
- pomieszczenia, w których montowane są piecyki muszą mieć odpowiednia kubaturę (minimum 9 m3);
- pomieszczenia z piecykami muszą mieć wentylację z osobnego kanału od kanału wylotu spalin z piecyka gazowego;
- drzwi do pomieszczenia z piecykiem muszą być wyposażone w kratki wentylacyjne.

Jaki sposób ogrzewania wody jest najprostszy w wykonaniu?

Jeśli wybór dotyczy domu, w którym jest instalacja grzewcza, to najprostszym rozwiązaniem braku podgrzewacza jest dołożenie do instalacji grzewczej zbiornika ciepłej wody użytkowej.
Jeśli chcemy zainstalować podgrzewacz z najmniejszą komplikacją i nie martwić się o wymogi bezpieczeństwa, najlepiej podłączyć elektryczny przepływowy podgrzewacz wody do linii zasilającej. Takie rozwiązanie sprawia najmniej kłopotu, ponieważ instalację elektryczną mamy wszędzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA

  Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

  Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  REKLAMA