REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co wybrać - kocioł jedno czy dwufunkcyjny?

Emil Węgrzyn
Wybór kotła wcale nie jest prostym zadaniem. Na jego wybór składa się wiele czynników np. wielkość pomieszczenia przeznaczonego dla urządzenia, powierzchnia budynku oraz zapotrzebowanie na ciepło a także na moc. Fot. VAILLANT
Wybór kotła wcale nie jest prostym zadaniem. Na jego wybór składa się wiele czynników np. wielkość pomieszczenia przeznaczonego dla urządzenia, powierzchnia budynku oraz zapotrzebowanie na ciepło a także na moc. Fot. VAILLANT

REKLAMA

REKLAMA

Wybór kotła wcale nie jest prostym zadaniem. Na jego wybór składa się wiele czynników np. wielkość pomieszczenia przeznaczonego dla urządzenia, powierzchnia budynku oraz zapotrzebowanie na ciepło a także na moc. Pod uwagę należy wziąć również ilość mieszkańców, rodzaj budynku (jednorodzinny, wielorodzinny) oraz ilość punktów czerpalnych c.w.u.

Kotły jednofunkcyjne

Wydawać by się mogło, co sugeruję zresztą sama nazwa kotła, że posiada on tylko jeden rodzaj funkcji – centralne ogrzewanie. Oznaczałoby to, że praca kotła odpowiada tylko za podnoszenie temperatury wody grzewczej.

REKLAMA

Zobacz także: Jakie są rodzaje kotłów gazowych?

Kocioł jednofunkcyjny wbrew pozorom ma możliwość uzyskiwania ciepłej wody użytkowej, dzięki jego współpracy z podgrzewaczem pojemnościowym. Woda podgrzewana wewnątrz kotła, jest prowadzona do instalacji centralnego ogrzewania c.o. oraz do wężownicy podgrzewacza pojemnościowego. Zasada działania kotłów jednofunkcyjnych opiera się na funkcji zwanej „priorytetem ciepłej wody”. W momencie obniżenia się temperatury wewnątrz podgrzewacza pojemnościowego, dochodzi do wyłączenia obiegu centralnego ogrzewania (ogrzewanie pomieszczeń zostaje przerwane) i następuje podgrzewanie ciepłej wody użytkowej c.w.u. Do takiej sytuacji może dojść w przypadku dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę np. podczas kąpieli. Po podgrzaniu wody do wymaganej temperatury wewnątrz podgrzewacza (do około 55–60°C) następuje ponowne włączenie obiegu centralnego ogrzewania.

Wady kotłów jednofunkcyjnych

Montaż kotła jednofunkcyjnego wiąże się z tym, że trzeba wraz z nim podłączyć zasobnik. Oba te urządzenia zajmują dość dużo miejsca dlatego też w tym przypadku potrzeba znacznie więcej przestrzeni niż w przypadku kotłów dwufunkcyjnych

Zobacz także: Dlaczego warto mieć kocioł kondensacyjny?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kotły dwufunkcyjne

Kocioł dwufunkcyjny wyposażony jest w specjalny wymiennik ciepła znajdujący się wewnątrz obudowy, który na bieżąco w trakcie poboru wody podgrzewa za pomocą wody grzewczej wodę użytkową. Inaczej mówiąc, realizuje on dwie funkcje: zasilanie instalacji c.o. (centralnego ogrzewania) oraz podgrzewanie wody na cele użytkowe. Latem, kocioł jest odpowiedzialny za przygotowywanie ciepłej wody potrzebnej np. do zmywania naczyń. Zaletą tego rodzaju urządzeń są jego małe wymiary.

Kiedy warto zdecydować się na kocioł dwufunkcyjny?

Kotły dwufunkcyjne warto stosować w przypadku, kiedy w domu znajduje się jedna lub dwie łazienki i zamiast wanny zamontowany jest prysznic. Spowodowane jest to małym zasobnikiem ciepłej wody w kotłach dwufunkcyjnych, a w przypadku prysznica szacuje się ze zużycie ciepłej wody użytkowej jest mniejsze niż w przypadku wanny.

Zobacz także: Czy kocioł kondensacyjny jest droższy w porównaniu z innymi kotłami?

Wady kotów dwufunkcyjnych

- Podgrzewanie ciepłej wody następuje w momencie odkręcenia zaworu czerpalnego z ciepłą wodą.
- Instalujemy kocioł o większej mocy niż wynika to z obliczeń zapotrzebowania na ciepło - przewymiarowanie kotła.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA