Co wybrać - kocioł jedno czy dwufunkcyjny?
REKLAMA
REKLAMA
Kotły jednofunkcyjne
Wydawać by się mogło, co sugeruję zresztą sama nazwa kotła, że posiada on tylko jeden rodzaj funkcji – centralne ogrzewanie. Oznaczałoby to, że praca kotła odpowiada tylko za podnoszenie temperatury wody grzewczej.
REKLAMA
Zobacz także: Jakie są rodzaje kotłów gazowych?
Kocioł jednofunkcyjny wbrew pozorom ma możliwość uzyskiwania ciepłej wody użytkowej, dzięki jego współpracy z podgrzewaczem pojemnościowym. Woda podgrzewana wewnątrz kotła, jest prowadzona do instalacji centralnego ogrzewania c.o. oraz do wężownicy podgrzewacza pojemnościowego. Zasada działania kotłów jednofunkcyjnych opiera się na funkcji zwanej „priorytetem ciepłej wody”. W momencie obniżenia się temperatury wewnątrz podgrzewacza pojemnościowego, dochodzi do wyłączenia obiegu centralnego ogrzewania (ogrzewanie pomieszczeń zostaje przerwane) i następuje podgrzewanie ciepłej wody użytkowej c.w.u. Do takiej sytuacji może dojść w przypadku dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę np. podczas kąpieli. Po podgrzaniu wody do wymaganej temperatury wewnątrz podgrzewacza (do około 55–60°C) następuje ponowne włączenie obiegu centralnego ogrzewania.
Wady kotłów jednofunkcyjnych
Montaż kotła jednofunkcyjnego wiąże się z tym, że trzeba wraz z nim podłączyć zasobnik. Oba te urządzenia zajmują dość dużo miejsca dlatego też w tym przypadku potrzeba znacznie więcej przestrzeni niż w przypadku kotłów dwufunkcyjnych
Zobacz także: Dlaczego warto mieć kocioł kondensacyjny?
Kotły dwufunkcyjne
Kocioł dwufunkcyjny wyposażony jest w specjalny wymiennik ciepła znajdujący się wewnątrz obudowy, który na bieżąco w trakcie poboru wody podgrzewa za pomocą wody grzewczej wodę użytkową. Inaczej mówiąc, realizuje on dwie funkcje: zasilanie instalacji c.o. (centralnego ogrzewania) oraz podgrzewanie wody na cele użytkowe. Latem, kocioł jest odpowiedzialny za przygotowywanie ciepłej wody potrzebnej np. do zmywania naczyń. Zaletą tego rodzaju urządzeń są jego małe wymiary.
Kiedy warto zdecydować się na kocioł dwufunkcyjny?
Kotły dwufunkcyjne warto stosować w przypadku, kiedy w domu znajduje się jedna lub dwie łazienki i zamiast wanny zamontowany jest prysznic. Spowodowane jest to małym zasobnikiem ciepłej wody w kotłach dwufunkcyjnych, a w przypadku prysznica szacuje się ze zużycie ciepłej wody użytkowej jest mniejsze niż w przypadku wanny.
Zobacz także: Czy kocioł kondensacyjny jest droższy w porównaniu z innymi kotłami?
Wady kotów dwufunkcyjnych
- Podgrzewanie ciepłej wody następuje w momencie odkręcenia zaworu czerpalnego z ciepłą wodą.
- Instalujemy kocioł o większej mocy niż wynika to z obliczeń zapotrzebowania na ciepło - przewymiarowanie kotła.
REKLAMA
REKLAMA