REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Powietrzne pompy ciepła

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
HEWALEX
main image

REKLAMA

REKLAMA


Powietrzne pompy ciepła dzięki rozwojowi pod względem technicznym i coraz bardziej przystępnym cenom zyskały na znaczeniu i popularności również w zastosowaniach komercyjnych. Ta pozytywna tendencja obserwowana jest szczególnie w ostatnim dziesięcioleciu i prognozy wskazują na dalszy wzrost zainteresowania tym źródłem ciepła.

Parametry techniczne

REKLAMA

REKLAMA

Zasilanie pop ciepła stanowi powietrze czerpane przez kanał dolotowy z otoczenia budynku oraz energia elektryczna służąca do zasilania kompresora. Współczynnik wydajności grzewczej COP, który jest charakterystyczny dla pomp ciepła marki HEWALEX, osiąga w warunkach optymalnych wartość 3,8 i jest obecnie jednym z najwyższych w tej klasie urządzeń, dla której średnio wynosi on 3. Oznacza to, że oferowana pompa ciepła jest w stanie zużyć prawie czterokrotnie mniej energii elektrycznej niż wynosi energia cieplna przez nią produkowana. Dla przykładu klasę energooszczędności „A” charakteryzuje współczynnik COP na poziomie 3,6.
Optymalny zakres temperatur pracy tych urządzeń (powyżej 15°C), pozwala osiągać dużą moc grzewczą, rzędu 3,8 kW, przy stosunkowo niewielkim poborze mocy elektrycznej na poziomie 1,0 kW. Wydajność grzewcza pomp ciepła zależy jednak nie tylko od temperatury powietrza zasilającego, ale także od zakresu temperatur grzania wody użytkowej. Przykładowo przy podgrzewaniu wody w zakresie 7°C - 40°C i przy temperaturze otoczenia powyżej 15°C, pompa osiąga moc 3,4 kW.

Działając efektywnie od już przy temperaturze powyżej 0°C pompy ciepła są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową typowej 3-5 osobowej rodziny przez większą część roku.

Podwójny efekt

Ciekawą zaletą pomp ciepła do wody użytkowej jest to, że w bardzo prosty sposób latem można wykorzystać je również do schładzania pomieszczeń, jako klimatyzatory lub jako osuszacze powietrza dla celów suszarniczych. Powietrze przetworzone przez pompę ciepła jest bowiem nie tylko schłodzone znacznie poniżej temperatury powietrza zewnętrznego - zasilającego, ale także pozbawione wilgoci na skutek kondensującej pary wodnej, która w postaci cieczy jest odprowadzana do kanalizacji.
O ile w przypadku standardowych zastosowań zaleca się, aby powietrze zasilające pochodziło z zewnątrz, a powietrze schłodzone było kierowane na obieg wentylacji budynku, o tyle w szczególnych przypadkach może być odwrotnie. Jeżeli w danym obiekcie istnieje zapotrzebowanie na źródło ciepła do c.w.u. i jednocześnie generowane jest na bieżąco przez cały rok tzw. ciepło odpadowe, możemy odwrócić układ kanałów tak, aby tym powietrzem zasilać pompę ciepła, a przetworzone wydalać na zewnątrz budynku. Przykładem takiej sytuacji są małe punkty gastronomiczne, pracujące przez cały rok i generujące ciepło pochodzące od przygotowywania potraw, które szczególnie latem bywa uciążliwe dla pracowników. Jednak warunkiem zastosowani pompy ciepła w takim miejscu jest założenie odpowiednich filtrów odtłuszczających na kanał dolotowy tak, aby zanieczyszczone powietrze nie powodowało spadku jej efektywności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pompy ciepła

Powietrzna pompa ciepła HEWALEX PCWU 3,8 przeznaczona jest do bezpośredniego podgrzewania wody użytkowej z możliwością jej zastosowania zarówno w nowo- instalowanych jak i już istniejących pojemnościowych podgrzewaczach wody. Jest wyposażona w wymiennik ciepła i pompę obiegową do wody użytkowej, dzięki czemu podłączenie do podgrzewacza odbywa się bezpośrednio, bez dodatkowych urządzeń. Pompa ciepła jest szczególnie polecana do instalacji grzewczych wody użytkowej z kotłami węglowi i urządzeniami grzewczymi elektrycznymi, a także gazowymi. Może być instalowana wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, przy czym panel sterujący montowany jest w mieszkaniu. Oprócz wysokiej wydajności i trwałego wykonania, pompę charakteryzuje prostota montażu. Do jej przyłączenia należy zastosować dwa krótkie przyłącza do wody użytkowej oraz standardowe rury kanalizacyjne PCV DN160 mm, jako kanały powietrzne. Do zalet należy również zaliczyć niski poziom emitowanego hałasu (43 dB), co pozwala na ustawienie pompy w dowolnym miejscu w budynku.

Podgrzewacze z pompą ciepła

REKLAMA

Dostępne są również podgrzewacze z pompą ciepła posiadające zasobniki o pojemności 300 l. Ich cechą szczególną jest to, że zarówno sam zbiornik jak i wymienniki przewidziane na dodatkowe źródła ciepła, jak kolektory słoneczne i/lub kocioł grzewczy, w całości wykonane są ze stali nierdzewnej oraz zabezpieczone dodatkowo anodą magnezową. W wersji PWPC3,8-2W300 zawierającej jedną dodatkową wężownicę, umieszczoną w dolnej części podgrzewacza, latem zimna woda może być podgrzewana ciepłem z kolektorów słonecznych i w razie konieczności być dogrzewana pompą ciepła poprzez wymiennik umieszczony w górnej części podgrzewacza. W sytuacji koniecznej uruchamiana jest, znajdująca się w seryjnym wyposażeniu grzałka elektryczna mocy 1,5 kW, aby w razie potrzeby zabezpieczyć dostępność ciepłej wody.

Dostępny jest także podgrzewacz, w którym przez trzeci wymiennik, umieszczony w górnej części podgrzewacza, można podłączyć kocioł grzewczy, będący źródłem dogrzewającym w okresie zimowym oraz w przypadku ewentualnego braku zasilania elektrycznego.

Pompy ciepła zintegrowane z podgrzewaczem, w całości wykonanym ze stali nierdzewnej, skierowane są przede wszystkim do tych odbiorców, którzy nie posiadają jeszcze żadnego podgrzewacza c.w.u. lub są zmuszeni w najbliższym czasie wymienić istniejący na nowy.

Oprócz wysokiej wydajności grzewczej i zawansowania technicznego, pompy te charakteryzują się kompaktową budową i wysoką estetyką wykonania, co potwierdzają również bardzo pozytywne opinie fachowców oraz samych klientów. Izolację cieplną stanowi warstwa sztywnej pianki poliuretanowej osłoniętej na zewnątrz płaszczem z blachy stalowej lakierowanej proszkowo. Niski poziom emitowanego hałasu (43 dB) pozwala na ustawienie jej w dowolnym miejscu w budynku bez obniżania komfortu dla przebywającym nim osób.

Oszczędności

Roczne zapotrzebowanie na energię do podgrzewania ciepłej wody użytkowej dla rodziny 4 osobowej, zużywającej 200 l wody o temperaturze 50°C na dobę, i po uwzględnieniu założonych 20% strat wynosi ok. 4075 kWh. Pompa ciepła może być wykorzystana z powodzeniem przez ok. 9 miesięcy w roku, zaspokajając 75% tego zapotrzebowania czyli 3056 kWh. Zakładając średni współczynnik prawności COP na poziomie 3, pompa zużyje wówczas 1019 kWh energii elektrycznej, generując oszczędność na poziomie 2037 kWh. Odpowiada to kwocie ok. 1019 zł rocznych oszczędności w przypadku stosowania energii elektrycznej, jako głównego źródła do podgrzewania wody. 

Oszczędności te, w połączeniu z bardzo korzystnymi cenami zakupu, przyczyniają się do skrócenia czasu zwrotu poniesionych wydatków inwestycyjnych. Przykładowo koszt zakupu pompy HEWALEX PCWU3,8, która oferowana jest w cenie katalogowej 3 290,00 zł, dla powyższych obliczeń zwraca się w okresie do 4 lat.

fot: Hewalex - Pompa ciepła HEWALEX w zestawie z kolektorami słonecznymi
fot: Hewalex - Podgrzewacz z pompą ciepła
fot: Hewalex - Sposób podłaszenia pompy ciepła
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

REKLAMA

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA