Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powietrzne pompy ciepła

HEWALEX

Powietrzne pompy ciepła dzięki rozwojowi pod względem technicznym i coraz bardziej przystępnym cenom zyskały na znaczeniu i popularności również w zastosowaniach komercyjnych. Ta pozytywna tendencja obserwowana jest szczególnie w ostatnim dziesięcioleciu i prognozy wskazują na dalszy wzrost zainteresowania tym źródłem ciepła.

Parametry techniczne

Zasilanie pop ciepła stanowi powietrze czerpane przez kanał dolotowy z otoczenia budynku oraz energia elektryczna służąca do zasilania kompresora. Współczynnik wydajności grzewczej COP, który jest charakterystyczny dla pomp ciepła marki HEWALEX, osiąga w warunkach optymalnych wartość 3,8 i jest obecnie jednym z najwyższych w tej klasie urządzeń, dla której średnio wynosi on 3. Oznacza to, że oferowana pompa ciepła jest w stanie zużyć prawie czterokrotnie mniej energii elektrycznej niż wynosi energia cieplna przez nią produkowana. Dla przykładu klasę energooszczędności „A” charakteryzuje współczynnik COP na poziomie 3,6.
Optymalny zakres temperatur pracy tych urządzeń (powyżej 15°C), pozwala osiągać dużą moc grzewczą, rzędu 3,8 kW, przy stosunkowo niewielkim poborze mocy elektrycznej na poziomie 1,0 kW. Wydajność grzewcza pomp ciepła zależy jednak nie tylko od temperatury powietrza zasilającego, ale także od zakresu temperatur grzania wody użytkowej. Przykładowo przy podgrzewaniu wody w zakresie 7°C - 40°C i przy temperaturze otoczenia powyżej 15°C, pompa osiąga moc 3,4 kW.

Działając efektywnie od już przy temperaturze powyżej 0°C pompy ciepła są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową typowej 3-5 osobowej rodziny przez większą część roku.

Podwójny efekt

Ciekawą zaletą pomp ciepła do wody użytkowej jest to, że w bardzo prosty sposób latem można wykorzystać je również do schładzania pomieszczeń, jako klimatyzatory lub jako osuszacze powietrza dla celów suszarniczych. Powietrze przetworzone przez pompę ciepła jest bowiem nie tylko schłodzone znacznie poniżej temperatury powietrza zewnętrznego - zasilającego, ale także pozbawione wilgoci na skutek kondensującej pary wodnej, która w postaci cieczy jest odprowadzana do kanalizacji.
O ile w przypadku standardowych zastosowań zaleca się, aby powietrze zasilające pochodziło z zewnątrz, a powietrze schłodzone było kierowane na obieg wentylacji budynku, o tyle w szczególnych przypadkach może być odwrotnie. Jeżeli w danym obiekcie istnieje zapotrzebowanie na źródło ciepła do c.w.u. i jednocześnie generowane jest na bieżąco przez cały rok tzw. ciepło odpadowe, możemy odwrócić układ kanałów tak, aby tym powietrzem zasilać pompę ciepła, a przetworzone wydalać na zewnątrz budynku. Przykładem takiej sytuacji są małe punkty gastronomiczne, pracujące przez cały rok i generujące ciepło pochodzące od przygotowywania potraw, które szczególnie latem bywa uciążliwe dla pracowników. Jednak warunkiem zastosowani pompy ciepła w takim miejscu jest założenie odpowiednich filtrów odtłuszczających na kanał dolotowy tak, aby zanieczyszczone powietrze nie powodowało spadku jej efektywności.

Pompy ciepła

Powietrzna pompa ciepła HEWALEX PCWU 3,8 przeznaczona jest do bezpośredniego podgrzewania wody użytkowej z możliwością jej zastosowania zarówno w nowo- instalowanych jak i już istniejących pojemnościowych podgrzewaczach wody. Jest wyposażona w wymiennik ciepła i pompę obiegową do wody użytkowej, dzięki czemu podłączenie do podgrzewacza odbywa się bezpośrednio, bez dodatkowych urządzeń. Pompa ciepła jest szczególnie polecana do instalacji grzewczych wody użytkowej z kotłami węglowi i urządzeniami grzewczymi elektrycznymi, a także gazowymi. Może być instalowana wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, przy czym panel sterujący montowany jest w mieszkaniu. Oprócz wysokiej wydajności i trwałego wykonania, pompę charakteryzuje prostota montażu. Do jej przyłączenia należy zastosować dwa krótkie przyłącza do wody użytkowej oraz standardowe rury kanalizacyjne PCV DN160 mm, jako kanały powietrzne. Do zalet należy również zaliczyć niski poziom emitowanego hałasu (43 dB), co pozwala na ustawienie pompy w dowolnym miejscu w budynku.

Podgrzewacze z pompą ciepła

Dostępne są również podgrzewacze z pompą ciepła posiadające zasobniki o pojemności 300 l. Ich cechą szczególną jest to, że zarówno sam zbiornik jak i wymienniki przewidziane na dodatkowe źródła ciepła, jak kolektory słoneczne i/lub kocioł grzewczy, w całości wykonane są ze stali nierdzewnej oraz zabezpieczone dodatkowo anodą magnezową. W wersji PWPC3,8-2W300 zawierającej jedną dodatkową wężownicę, umieszczoną w dolnej części podgrzewacza, latem zimna woda może być podgrzewana ciepłem z kolektorów słonecznych i w razie konieczności być dogrzewana pompą ciepła poprzez wymiennik umieszczony w górnej części podgrzewacza. W sytuacji koniecznej uruchamiana jest, znajdująca się w seryjnym wyposażeniu grzałka elektryczna mocy 1,5 kW, aby w razie potrzeby zabezpieczyć dostępność ciepłej wody.

Dostępny jest także podgrzewacz, w którym przez trzeci wymiennik, umieszczony w górnej części podgrzewacza, można podłączyć kocioł grzewczy, będący źródłem dogrzewającym w okresie zimowym oraz w przypadku ewentualnego braku zasilania elektrycznego.

Pompy ciepła zintegrowane z podgrzewaczem, w całości wykonanym ze stali nierdzewnej, skierowane są przede wszystkim do tych odbiorców, którzy nie posiadają jeszcze żadnego podgrzewacza c.w.u. lub są zmuszeni w najbliższym czasie wymienić istniejący na nowy.

Oprócz wysokiej wydajności grzewczej i zawansowania technicznego, pompy te charakteryzują się kompaktową budową i wysoką estetyką wykonania, co potwierdzają również bardzo pozytywne opinie fachowców oraz samych klientów. Izolację cieplną stanowi warstwa sztywnej pianki poliuretanowej osłoniętej na zewnątrz płaszczem z blachy stalowej lakierowanej proszkowo. Niski poziom emitowanego hałasu (43 dB) pozwala na ustawienie jej w dowolnym miejscu w budynku bez obniżania komfortu dla przebywającym nim osób.

Oszczędności

Roczne zapotrzebowanie na energię do podgrzewania ciepłej wody użytkowej dla rodziny 4 osobowej, zużywającej 200 l wody o temperaturze 50°C na dobę, i po uwzględnieniu założonych 20% strat wynosi ok. 4075 kWh. Pompa ciepła może być wykorzystana z powodzeniem przez ok. 9 miesięcy w roku, zaspokajając 75% tego zapotrzebowania czyli 3056 kWh. Zakładając średni współczynnik prawności COP na poziomie 3, pompa zużyje wówczas 1019 kWh energii elektrycznej, generując oszczędność na poziomie 2037 kWh. Odpowiada to kwocie ok. 1019 zł rocznych oszczędności w przypadku stosowania energii elektrycznej, jako głównego źródła do podgrzewania wody. 

Oszczędności te, w połączeniu z bardzo korzystnymi cenami zakupu, przyczyniają się do skrócenia czasu zwrotu poniesionych wydatków inwestycyjnych. Przykładowo koszt zakupu pompy HEWALEX PCWU3,8, która oferowana jest w cenie katalogowej 3 290,00 zł, dla powyższych obliczeń zwraca się w okresie do 4 lat.

fot: Hewalex - Pompa ciepła HEWALEX w zestawie z kolektorami słonecznymi
fot: Hewalex - Podgrzewacz z pompą ciepła
fot: Hewalex - Sposób podłaszenia pompy ciepła
Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Jak przygotować się do zmian 2023
Jak przygotować się do zmian 2023
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mieszkam razem z rodzicami. Jak długo? Dorosłe dzieci X-ów i Y-greków nie tęsknią za samodzielnością

    Dane Eurostatu pokazują, że obecnie blisko 50% młodych Polek i Polaków, którzy wchodzą w dorosłe życie, nadal mieszka w domu rodzinnym. To, że dzieci nie usamodzielniają się już tak szybko jak ich rodzice, potwierdza badanie Grupy Progres, z którego wynika, że aż 69 proc. rodziców obecnie aktywnych zawodowo z pokolenia X (1965–1979) i Y (1979–1995), którzy mają więcej niż 30 lat, deklaruje, że zamieszkali sami, gdy byli w wieku między 18 a 23 r.ż.

    Architektura wielorodzinna przechodzi transformację

    Sposób, w jaki chcemy żyć, szybko się zmienia, a trendy architektoniczne pojawiają się niejako w odpowiedzi na nasze nowe potrzeby. Architekci, którzy tworzą swoje projekty dziś, muszą mieć więc na względzie również to, co wydarzy się jutro. Sęk w tym, że przyszłość jest nieprzewidywalna i potrafi zaskoczyć.

    Rynek mieszkaniowy. Ile kosztują mieszkania w Polsce

    Cena jednego metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym wynosi w Zakopanem prawie 19  tysięcy złotych. To najwyższe stawki w kraju. Wśród miast wojewódzkich pierwsze miejsce zajmuje Warszawa, gdzie jeden metr kosztuje średnio ponad 13,2 tysiąca. Najtaniej jest w Zielonej Górze, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim. Tam kupujący płacą poniżej 7 tysięcy za metr.  

    Kto dziś kupuje mieszkania? Taniej nie będzie

    Jaki jest obecny profil nabywców nowych mieszkań? Jak dużo wśród kupujących jest inwestorów, a ile osób kupuje na potrzeby własne? Co jest największą motywacją do zakupu?

    Ile mieszkań kupują cudzoziemcy w Polsce?

    Cudzoziemcy kupili w Polsce 14359 mieszkań w 2022 roku wg danych MSWiA. W sumie lokale te miały aż 820 tysięcy m kw. To znaczy, że przeciętne mieszkanie kupione w 2022 roku przez cudzoziemca miało trochę ponad 57 m kw. 

    Opłata deszczowa będzie większym problemem?

    Krajowe media niedawno znów przypomniały sobie o opłacie deszczowej. Dlatego w ostatnim czasie pojawiły się nagłówki artykułów alarmujące, że wspomniana opłata w 2023 r. będzie „ściągana” z odsetkami i to za ostatnie pięć lat. Takie informacje nierzadko powodują konsternację u właścicieli większych działek. Wspomniane osoby mogą bowiem zastanawiać się, czy w ich przypadku opłata deszczowa znajduje zastosowanie. Inne ważne pytanie dotyczy tego, czy w ostatnim czasie przepisy odnośnie opłaty deszczowej uległy zmianie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili rozwiać wątpliwości osób prywatnych i przedsiębiorców dotyczące opłaty deszczowej. 

    Bezpieczny kredyt. Trzy banki zadeklarowały gotowość wprowadzenia tego produktu

    Trzy największe banki w Polsce zadeklarowały chęć i gotowość wprowadzenia do oferty rządowego programu „bezpieczny kredyt” – powiedział w poniedziałek 29 maja minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 3 lipca wprowadzamy produkt w życie – dodał.

    Kalendarz biodynamiczny w ogrodzie. Czym jest? Czy ma naukowe podstawy, czy się sprawdza?

    Co to jest kalendarz biodynamiczny? Czy wykonywanie czynności w ogrodzie (np. siew, pielęgnacja roślin, nawożenie, podlewanie, zbiór i inne) zgodnie z kalendarzem biodynamicznym ma sens i podstawy naukowe?

    Lawenda w ogrodzie – uprawa, zastosowanie, odmiany. Roślina ozdobna, która leczy

    W każdym przydomowym ogrodzie powinno się znaleźć słoneczne miejsce na lawendę. Jeżeli zapewnimy jej właściwe warunki i poświęcimy jej trochę czasu - odwdzięczy się oszałamiającą wonią i uroczymi kwiatami, które można nawet … zjeść. Lawenda, to nie tylko roślina ozdobna – to także zioło stosowane w ziołolecznictwie.

    Jak pielęgnować trawnik? 4 pory roku na trawniku

    Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy przeprowadzać na trawniku w poszczególnych porach roku? Kiedy i czym nawozić trawnik?

    Kompost i kompostownik w ogrodzie. Jak i z czego zrobić „czarne złoto ogrodników”?

    Czym jest kompost? Jak powstaje? Czy kompost i próchnica to to samo? Co można rzucać „na kompost” a czego nie? Jak długo trzeba czekać na własny kompost?

    Atrakcyjne warunki wykupu kilku tysięcy Mieszkań+

    Minister Buda i prezes PGR Paweł Borys przedstawili nową ofertę "dojścia do własności" albo zakupu mieszkań w ramach tzw. rynkowej części Mieszkania Plus.

    Mieszkania do wynajęcia. Unia walczy z najmem krótkookresowym „na czarno”

    Regulacje, które mają wprowadzić obowiązkową rejestrację właścicieli lokali przeznaczonych na tzw. wynajem krótkoterminowy są przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego. Ich celem jest uniemożliwienie właścicielom unikania płacenia podatku od czynszu.

    Jak zarobić na wynajmie mieszkania - za ile wynajmować?

    Ubiegły rok stał pod znakiem ekspozycji popytu. Stawki najmu w 16 największych miastach w Polsce wzrosły o 16 proc., biorąc pod uwagę analogiczny okres poprzedniego roku.

    Pierwszy kwartał z rekordową podażą magazynową

    Od początku 2023 r. do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Tym samym, zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw.

    Nowy kapitał napływający do Polski celuje w tańsze aktywa

    W całej Europie w sektorze nieruchomości komercyjnych możemy obserwować w tym roku spadek aktywności inwestorów. Polski rynek broni się wyższymi stopami zwrotu niż oferuje Europa Zachodnia i nadal wypada korzystnie na tle rynków europejskich.

    Jakie mieszkanie można kupić za Bezpieczny Kredyt 2%? Czy można połączyć kredyt 2% z kredytem bez wkładu własnego? Limity cen mieszkań

    Najprawdopodobniej w lipcu 2023 roku wystartuje rządowy program taniego kredytu dla osób kupujących pierwsze mieszkanie - „Bezpieczny Kredyt 2%”. Jakie mieszkanie będzie można kupić w ramach tego programu? Czy można połączyć „Bezpieczny kredyt 2%” z wcześniej uruchomionym programem kredytów bez wkładu własnego? Jakie są limity cen mieszkań?

    Obowiązki dewelopera i prawa kupującego mieszkanie. Co gwarantuje ustawa deweloperska?

    Do czego zobowiązuje dewelopera i co gwarantuje nabywcy obowiązująca od lipca 2022 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym – zwana potocznie „ustawą deweloperską”?

    Wyniki budownictwa w kwietniu 2023

    Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w kwietniu 2023

    Dostępność mieszkań: w których miastach najłatwiej o nieruchomości?

    Zdaniem twórców Indeksu Zdrowych Miast ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych koreluje ze stanem zdrowia ludności. 

    O ile zdrożały w tym roku nowe mieszkania

    Postępująca inflacja ma wpływ na koszty budowy mieszkań. Ile średnio wzrosły w tym roku ceny nowych mieszkań w największych miastach w kraju? 

    Deweloperzy: Siedem grzechów głównych wstrzymuje rozwój budownictwa

    Brak działek pod zabudowę i wydłużające się procedury to jedne z głównym barier hamujących budownictwo mieszkaniowe – ocenił Polski Związek Firm Deweloperskich. Deweloperzy opublikowali raport „7 grzechów głównych wstrzymujących rozwój budownictwa mieszkaniowego”.

    Program „Pierwsze Mieszkanie” – jak przygotowują się deweloperzy?

    Zapowiedź nowego rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie” wywołała niemałe poruszenie. Na rynku nieruchomości zagościł optymizm. Dla młodych Polaków to szansa na realizację marzeń o własnym lokum. Program ma wystartować w lipcu, ale już dziś deweloperzy czynią pierwsze przygotowania. Czego możemy spodziewać się w najbliższym czasie?

    Pożyczka hipoteczna – dla kogo i czy się opłaca?

    Co wiemy na temat pożyczki hipotecznej? Stosunkowo niewiele osób dokładanie zna ten produkt. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) wyjaśniają, kiedy warto zdecydować się na pożyczkę hipoteczną, jakie są zasady jej udzielania i czy z kredytem hipotecznym wiąże ją tylko nazwa, czy zbieżności jest więcej. 

    Świadectwa charakterystyki energetycznej – centra handlowe mają nowe obowiązki

    Firmy, które nie przekażą świadectwa mogą się narazić na grzywny w wysokości 5.000 złotych