REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć instalację c.w.u. przed rozwojem bakterii Legionella?

Emil Węgrzyn
W celu zabezpieczenia się przed rozwojem bakterii Legionella, należy przeprowadzać okresowe badania i ocenę skażenia.
W celu zabezpieczenia się przed rozwojem bakterii Legionella, należy przeprowadzać okresowe badania i ocenę skażenia.

REKLAMA

REKLAMA

W celu zabezpieczenia się przed rozwojem bakterii Legionella w działającej instalacji ciepłej wody, należy przeprowadzać okresowe badania i ocenę skażenia. Badania polegają na sprawdzeniu urządzeń do podgrzewania ciepłej wody oraz pozostałych elementów instalacji. W przypadku wyników negatywnych, należy czym prędzej podjąć odpowiednie kroki w kierunku zlikwidowania zagrożenia.

Podczas projektowania i wykonania instalacji ciepłej wody należy pamiętać, aby była ona zgoda z obecnym prawem, normami i rozporządzeniami. W przypadku instalacji wodociągowej, w nowo powstałym budynku wymagania odnoszą się głównie do:
- samej instalacji, czyli prowadzenia przewodów, ich średnicy itp.
- materiałów z jakich wykonana jest instalacja np.: rury stalowe, miedziane,
- podgrzewaczy c.w.u.
- armatury.

REKLAMA

Czym jest Legionella? 

REKLAMA

Legionella, to bakteria w kształcie pałeczki, wywołująca chorobę Legionellozę, która jest trudna do wyleczenia i w wielu przypadkach przynosi ze sobą śmierć.
Najbardziej korzystną temperaturą, w jakiej dochodzi do namnażania bakterii jest 37°C.
Wraz ze wzrostem temperatury, stopień namnażania tych mikroorganizmów maleje. Kolejnym czynnik sprzyjającym rozwojowi tej bakterii, jest skorodowana instalacja, zanieczyszczenia mechanicznie czy też zastoje wody zarówno w całej instalacji jak i podgrzewaczu cieplej wody użytkowej. 

Do zarażenia się szczepem bakterii Legionella może dojść np.: podczas kąpieli czy spożywania wody bezpośrednio z baterii czerpalnej (z kranu). Bakterie z instalacji przenoszą się także do powietrza. Ryzyko zachorowania na Legionellozę wzrasta w zależności od ich stężenia oraz od czasu jaki spędzamy w zanieczyszczonym powietrzu.

Okresowe badania

Próbki wody powinny być pobierane jak najbliżej źródła ciepła przynajmniej raz na 3 miesiące. Są to tzw. badania okresowe na obecność bakterii Legionella. W przypadku wyniku negatywnego nie oznacza to, że jesteśmy zwolnieni z kontrolowania i obserwacji pracy urządzeń i całej instalacji.

Interpretacja wyników powinna być przeprowadzona przez osoby do tego upoważnione (mikrobiolodzy).

Jak z nią walczyć?

Przede wszystkim, woda w instalacji powinna być utrzymywana w odpowiedniej temperaturze i ciągłym ruchu. Oznacza to, że woda wypływająca z podgrzewacza, zgodnie z przepisami, musi być utrzymywana w temperaturze około 60°C. Aby osiągnąć w obiegu taki stan, należy za pomocą regulatora temperatury zapewnić minimalną temperaturę wody powracającej powyżej 55°C.
Dodatkowo, należy co jakiś czas doprowadzić do wzrostu temperatury powyżej 70°C. Dlaczego? ponieważ bakterie Legionelli w temperaturze wyższej niż 60°C po prostu giną. Proces ten nazywamy inaczej, dezynfekcja termiczną. Należy pamiętać, żeby temu procesowi poddać nie tylko podgrzewcze ciepłej wody ale też punkty poboru wody (około 3 minuty przy jego pełnym otwarciu) oraz instalacje cyrkulacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

  Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

  Zaoszczędzisz 20 złotych, stracisz 200 tysięcy. Takie są skutki wzrostu wartości domów i mieszkań i niezwaloryzowanej polisy

  Ubezpieczyciele alarmują: setki tysięcy właścicieli mieszkań i domów nie ma świadomości, że trzeba je doubezpieczyć – zaktualizować wartość, by polisy nadal spełniały swoją rolę. Konsekwencje są dramatyczne, szczególnie gdy dojdzie do poważnej szkody. Pożar domu ubezpieczonego jako wart 600 tys. zł może oznaczać stratę 200 tys. zł, gdy jego wartość wzrosłą do 800 tys. zł.

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  Ubezpieczenie mieszkania 2023 – wskazane dopłaty. Mieszkania drożeją i są niedoubezpieczone

  Wartość domów i lokali wyraźnie wzrosła w ostatnim czasie. Niestety, ich właściciele nie zawsze to uwzględniają przy zakupie polisy. Jak wskazują eksperci RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl skutkiem jest niedoubezpieczenie. 

  REKLAMA