Jak zabezpieczyć instalację c.w.u. przed rozwojem bakterii Legionella?
REKLAMA
REKLAMA
Podczas projektowania i wykonania instalacji ciepłej wody należy pamiętać, aby była ona zgoda z obecnym prawem, normami i rozporządzeniami. W przypadku instalacji wodociągowej, w nowo powstałym budynku wymagania odnoszą się głównie do:
- samej instalacji, czyli prowadzenia przewodów, ich średnicy itp.
- materiałów z jakich wykonana jest instalacja np.: rury stalowe, miedziane,
- podgrzewaczy c.w.u.
- armatury.
REKLAMA
Czym jest Legionella?
REKLAMA
Legionella, to bakteria w kształcie pałeczki, wywołująca chorobę Legionellozę, która jest trudna do wyleczenia i w wielu przypadkach przynosi ze sobą śmierć.
Najbardziej korzystną temperaturą, w jakiej dochodzi do namnażania bakterii jest 37°C.
Wraz ze wzrostem temperatury, stopień namnażania tych mikroorganizmów maleje. Kolejnym czynnik sprzyjającym rozwojowi tej bakterii, jest skorodowana instalacja, zanieczyszczenia mechanicznie czy też zastoje wody zarówno w całej instalacji jak i podgrzewaczu cieplej wody użytkowej.
Do zarażenia się szczepem bakterii Legionella może dojść np.: podczas kąpieli czy spożywania wody bezpośrednio z baterii czerpalnej (z kranu). Bakterie z instalacji przenoszą się także do powietrza. Ryzyko zachorowania na Legionellozę wzrasta w zależności od ich stężenia oraz od czasu jaki spędzamy w zanieczyszczonym powietrzu.
Okresowe badania
Próbki wody powinny być pobierane jak najbliżej źródła ciepła przynajmniej raz na 3 miesiące. Są to tzw. badania okresowe na obecność bakterii Legionella. W przypadku wyniku negatywnego nie oznacza to, że jesteśmy zwolnieni z kontrolowania i obserwacji pracy urządzeń i całej instalacji.
Interpretacja wyników powinna być przeprowadzona przez osoby do tego upoważnione (mikrobiolodzy).
Jak z nią walczyć?
Przede wszystkim, woda w instalacji powinna być utrzymywana w odpowiedniej temperaturze i ciągłym ruchu. Oznacza to, że woda wypływająca z podgrzewacza, zgodnie z przepisami, musi być utrzymywana w temperaturze około 60°C. Aby osiągnąć w obiegu taki stan, należy za pomocą regulatora temperatury zapewnić minimalną temperaturę wody powracającej powyżej 55°C.
Dodatkowo, należy co jakiś czas doprowadzić do wzrostu temperatury powyżej 70°C. Dlaczego? ponieważ bakterie Legionelli w temperaturze wyższej niż 60°C po prostu giną. Proces ten nazywamy inaczej, dezynfekcja termiczną. Należy pamiętać, żeby temu procesowi poddać nie tylko podgrzewcze ciepłej wody ale też punkty poboru wody (około 3 minuty przy jego pełnym otwarciu) oraz instalacje cyrkulacji.
REKLAMA
REKLAMA