REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania grzejnika?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
Kiedy planujemy samodzielny zakup grzejnika, musimy wiedzieć, jakie parametry techniczne muszą spełniać grzejniki.
Kiedy planujemy samodzielny zakup grzejnika, musimy wiedzieć, jakie parametry techniczne muszą spełniać grzejniki.

REKLAMA

REKLAMA

Zakup grzejnika. Do wyboru mamy szeroką gamę urządzeń grzewczych, takich jak grzejniki elektryczne lub dmuchawy. Kiedy planujemy samodzielny zakup grzejnika, musimy wiedzieć, jakie parametry techniczne muszą spełniać grzejniki. Posiadając taką wiedzę, możemy dokonać wyboru technologii wykonania grzejnika. Następnym krokiem jest wybór estetyczny. Grzejnik może być urządzeniem grzewczym albo wpisywać się w projekt dekoratora wnętrz lub nasz własną wizję wystroju pomieszczenia.

Jakie parametry techniczne musimy znać, by dobrać odpowiedni grzejnik?

Podstawowym parametrem grzejnika jest moc grzewcza wyrażona w watach, najczęściej w kilowatach (kW). Dobieramy taką moc grzewczą, aby dogrzać pomieszczenie, a jednocześnie uniknąć niepotrzebnych kosztów. Jeśli nie dysponujemy projektem, musimy zlecić komuś obliczenie mocy grzewczej. Zwracając się do kogoś o pomoc w obliczeniach, musimy podać:
-wymiary pomieszczeń;
-przenikalność cieplną ścian;
-ilość okien i drzwi;
-przenikalność cieplną okien oraz drzwi, jeśli są one wyjściami na zewnątrz.

REKLAMA

Bardzo ważnym parametrem są wymiary grzejnika. Grzejnik musi zmieścić się w konkretnym miejscu w pomieszczeniu. Grzejniki tej samej mocy mogą różnic się pod względem stosunku wysokości do długości. Mogą być różne pod względem powierzchni, np. grzejniki płytowe mogą być jedno, dwu lub trójwarstwowe.

Zobacz także: Gdzie najlepiej umieszczać grzejniki?

Jaki materiał jest najlepszy na grzejnik?

Materiały, z których grzejniki są najczęściej wykonane to metale: stal (dawniej żeliwo), nowsze aluminium, rzadziej miedź. Dobra przewodność cieplna materiału przyśpiesza nagrzewanie się grzejnika i ułatwia wypromieniowanie ciepła do ogrzewanego pomieszczenia. Aluminium i miedź mają lepszą przewodność cieplną od stali czy żeliwa. Grzejniki wykonane z aluminium, w stosunku do stalowych o tej samej mocy grzewczej mogą być mniejsze.

Czym różnią się grzejniki pod względem technologii wykonania?

Pod względem konstrukcji najczęstszymi rozwiązaniami są grzejniki żeberkowe oraz płytowe. Osobny typoszereg to grzejniki łazienkowe, łączące funkcję grzania z suszarką (drabinką) lub wieszakiem na ręczniki. Do wszystkich grzejników doprowadzamy dwie rury –napływ i odpływ czynnika grzewczego (najczęściej wody). W starszych grzejnikach rura napływowa wchodzi w górną część grzejnika, a odpływowa w dolną. Nowocześniejszym rozwiązaniem jest oddolne podłączenie obu rur przy jednym z narożników. Pojawiły się także grzejniki z oddolnym podłączeniem na środku grzejnika. Takie rozwiązanie ułatwia precyzyjne rozmieszczenie rur, a co za tym idzie – precyzyjne usytuowanie grzejnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jaki grzejnik do pomieszczenia?

Jak kupić grzejnik?

W domu przygotowujemy listę z wymaganymi parametrami pod względem ilości, mocy grzewczej i gabarytów. Z wykonawcą ogrzewania uzgadniamy rodzaj podłączenia grzejnika. W punkcie sprzedaży, wyposażeni w wiedzę o parametrach technicznych, materiale i technologii wykonania, podajemy dane sprzedawcy i dobieramy grzejnik pod względem wymiarów, wyglądu i koloru spośród zaproponowanych przez sprzedawcę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA